Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 12,1-9)Powołanie AbrahamaCzytanie z Księgi Rodzaju.Bóg rzekł do Abrama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i Ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 25.06.2017 r.

 1. W Dzisiejszą Niedzielę oraz za tydzień: 2 lipca o godz. 16.30 będą w naszej Bazylice koncerty organowe w ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
2. Od jutra do piątku ministranci naszej parafii wraz z ks. Opiekunem wyjeżdżają na wypoczynek do Karpacza. Polecajmy ich w naszej modlitwie! Ministrantów wyjeżdżających na wyjazd wraz z rodzicami zapraszamy jutro na msze świętą rozpoczynającą wypoczynek na godz. 8.00 w Bazylice, po mszy świętej będzie błogosławieństwo na drogę i wyjazd z pl. Metziga.
3. W czwartek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Patronów naszej poznańskiej katedry i Miasta Poznania. Msze święte w naszej Bazylice o godz.: 7.00; 8.30; 10.00; 17.00; 18.30. W tym dniu w naszej Bazylice można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Taca w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
4. Do piątku 30 czerwca włącznie odprawiać będziemy nabożeństwa czerwcowe w łączności z msza święta wieczorną.
5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. O godz. 8.00 odprawimy msze świętą wynagradzająca NMP oraz w intencji rodzin połączoną z modlitwa różańcową. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzali z posługa sakramentalną od godz. 8.30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
6. W przyszłą niedzielę 2 lipca gościć będziemy Akademickie Koło Misjologiczne, które podzieli się z nami doświadczeniem dzieł misyjnych i wolontariatu i będzie na ten cel zbierał ofiary.
7. Informujemy, ze od soboty 1 lipca aż do 31 sierpnia nie będzie w naszej parafii mszy świętej o godz. 7.00.
8. W ramach PPP na Jasną Górę grupa leszczyńska wyruszy w piątek 7 lipca po mszy świętej o godz. 8.00. Zapisy na Pielgrzymkę oraz informacje o Pielgrzymce w naszej parafii – za tydzień w niedziele po mszy świętej wieczornej lub w dniu wyjścia pielgrzymki!
9. Biuro Radia Maryja działające przy Bazylice Św. Mikołaja w Lesznie organizuje w dniu 9 lipca Pielgrzymkę na Jasna Górę. Szczegóły podane są w gablocie ogłoszeń.
10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki”; ,,Miłujcie się” a także najnowsze wydanie czerwcowe naszego parafialnego Pisma ,,Jesteśmy”.
11. Wszystkim parafianom, duchowym parafianom, gościom i modlącym się w naszej świątyni: życzymy Błogosławionego czasu wypoczynku na rozpoczynające się wakacje! Szczęść Boże!!!
12. Zmarła nasza parafianka: ś.p. Wiesława Szwarc z ul. Opalińskich. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu…

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 6.11.2016 r.

 1. Dzisiaj o godz. 15.00 Msza Święta dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, podczas której poświęcimy książeczki do nabożeństwa.
 2. Klasy I gimnazjum przygotowujące się do bierzmowania prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań, który jest wywieszony w gablocie przy bocznym wyjściu z kościoła.
 3. We wtorek 8 listopada po mszy świętej wieczornej zapraszamy na kolejny krąg biblijny.
 4. W czwartek 10 listopada wszystkich ministrantów starszych zapraszamy na zbiórkę liturgiczną na godz. 20.00. Obecność obowiązkowa!
 5. W piątek 11 listopada przypada Święto Niepodległości. O godz. 10 odprawimy Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Ofiary zebrane tego dnia w kościele przeznaczamy na potrzeby Stolicy Świętej. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup udzielił dyspensy od potraw mięsnych.
 6. W piątek 11 listopada swoje imieniny obchodzić będzie ks. wikariusz Marcin Skowron, polecajmy drogiego Solenizanta w modlitwach Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego patrona. Msza święta w intencji Solenizanta będzie w piątek o godz. 8.00.
 7. W piątek 11 listopada o godz. 18.00 będą wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.
 8. Zbliżamy się powoli do końca Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Nasza Bazylika była przez ten Rok Kościołem uprzywilejowanym i miała przywilej Drzwi Świętych. Zapraszamy na uroczystą msze świętą połączoną z obrzędem Zamknięcia Drzwi Świętych w naszej Bazylice pod przewodnictwem Księdza Dziekana w sobotę 12 listopada br. o godz. 18.30.
 9. W przyszłą niedzielę po mszy świętej o godz. 7.30 będzie spotkanie Róż Żywego Różańca.
 10. Kalendarz liturgiczny:
  1. środa – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
  2. czwartek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła,
  3. piątek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa
  4. sobota – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika
 11. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki” i „Mały Przewodnik Katolicki”. Jest także do nabycia nasza parafialna gazetka ,,Jesteśmy” wydanie listopadowe.

 

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej