Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 12,1-9)Powołanie AbrahamaCzytanie z Księgi Rodzaju.Bóg rzekł do Abrama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i Ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 25.06.2017 r.

 1. W Dzisiejszą Niedzielę oraz za tydzień: 2 lipca o godz. 16.30 będą w naszej Bazylice koncerty organowe w ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
2. Od jutra do piątku ministranci naszej parafii wraz z ks. Opiekunem wyjeżdżają na wypoczynek do Karpacza. Polecajmy ich w naszej modlitwie! Ministrantów wyjeżdżających na wyjazd wraz z rodzicami zapraszamy jutro na msze świętą rozpoczynającą wypoczynek na godz. 8.00 w Bazylice, po mszy świętej będzie błogosławieństwo na drogę i wyjazd z pl. Metziga.
3. W czwartek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Patronów naszej poznańskiej katedry i Miasta Poznania. Msze święte w naszej Bazylice o godz.: 7.00; 8.30; 10.00; 17.00; 18.30. W tym dniu w naszej Bazylice można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Taca w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
4. Do piątku 30 czerwca włącznie odprawiać będziemy nabożeństwa czerwcowe w łączności z msza święta wieczorną.
5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. O godz. 8.00 odprawimy msze świętą wynagradzająca NMP oraz w intencji rodzin połączoną z modlitwa różańcową. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzali z posługa sakramentalną od godz. 8.30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
6. W przyszłą niedzielę 2 lipca gościć będziemy Akademickie Koło Misjologiczne, które podzieli się z nami doświadczeniem dzieł misyjnych i wolontariatu i będzie na ten cel zbierał ofiary.
7. Informujemy, ze od soboty 1 lipca aż do 31 sierpnia nie będzie w naszej parafii mszy świętej o godz. 7.00.
8. W ramach PPP na Jasną Górę grupa leszczyńska wyruszy w piątek 7 lipca po mszy świętej o godz. 8.00. Zapisy na Pielgrzymkę oraz informacje o Pielgrzymce w naszej parafii – za tydzień w niedziele po mszy świętej wieczornej lub w dniu wyjścia pielgrzymki!
9. Biuro Radia Maryja działające przy Bazylice Św. Mikołaja w Lesznie organizuje w dniu 9 lipca Pielgrzymkę na Jasna Górę. Szczegóły podane są w gablocie ogłoszeń.
10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki”; ,,Miłujcie się” a także najnowsze wydanie czerwcowe naszego parafialnego Pisma ,,Jesteśmy”.
11. Wszystkim parafianom, duchowym parafianom, gościom i modlącym się w naszej świątyni: życzymy Błogosławionego czasu wypoczynku na rozpoczynające się wakacje! Szczęść Boże!!!
12. Zmarła nasza parafianka: ś.p. Wiesława Szwarc z ul. Opalińskich. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu…

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 09.10.2016 r.

 

 1. Przeżywamy dziś w Kościele XVI Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami Miłosierdzia”. Po Mszach Świętych zbieramy przed kościołem ofiary na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 2. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po wieczornej mszy i różańcu.
 3. W czwartek 13 października zapraszamy studentów oraz ich rodziny na msze świętą o godz. 9.15, którą zainaugurujemy Nowy Rok Akademicki, będzie to jednocześnie inauguracja Roku Akademickiego na PWSZ w Lesznie.
 4. W czwartek przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej i różańcu rozpocznie się czuwanie modlitewne, a o godz. 21 apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej wokół Bazyliki.
 5. W piątek 14 października wymienianki roczne i różaniec za zmarłych będzie w tym miesiącu wyjątkowo o godz. 7.30 rano.
 6. Informujemy, że w związku z Konferencja Rejonową dla kapłanów, stały konfesjonał w Bazylice w najbliższy piątek nie będzie czynny w godzinach od 9.00 – 14.00.
 7. Parafia Św. Mikołaja w Lesznie i Instytut Leszczyński zapraszają na prelekcje Księdza Arcybiskupa Poznańskiego dr Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego na temat Małżeństwa i Rodziny w świetle synodu biskupów, który odbędzie się w auli PWSZ o godz. 16.00 14 Października tego roku. Tego samego dnia o godz. 18.30 Ksiądz Arcybiskup odprawi msze święta w Bazylice Św. Mikolaja w Lesznie z okazji 35 rocznicy śmierci ks. prałata Teodora Korcza. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego Miasta.
 8. W piątek wyjątkowo nie będzie różańca po mszy świętej wieczornej.
 9. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po Mszy Świętej wieczornej.
 10. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 11. Wyjazd Pielgrzymki do Częstochowy w najbliższą sobotę 15 października o godz. 7.30 z pl. Metziga. Zbiórka na pl. Metziga o godz. 7.20. Koszt wyjazdu 45 zł.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • w środę – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitarnej w Poznaniu
  • we czwartek - wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera,
  • w sobotę – wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktor Kościoła,
 13. Polecamy prasę katolicką, szczególnie „Przewodnik Katolicki”, „Mały Przewodnik Katolicki” i nasze październikowe wydanie parafialnego pisma ,,Jesteśmy”. Są także do nabycia w cenie 2 zł. Płyty o naszej Archidiecezji.
 14. Zmarł nasz parafianin: ś. p Stanisław Chwastyniak z ul. Opalińskich. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej