Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 2,1–11)Wszyscy zostali napełnieni Duchem ŚwiętymCzytanie z Dziejów Apostolskich.Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO - 20 maja 2018 r.

 1. W dzisiejszą uroczystość dzieci naszej parafii podczas Mszy św.  godz. 10:00 przystępują po raz pierwszy do Komunii świętej. Od poniedziałku do piątku dzieci przeżywać będą swój Biały Tydzień. W poniedziałek Msza św. o godz. 16:00, po niej wspólna fotografia. Od wtorku do piątku dzieci przychodzą na godz. 18:30.
 2. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świątek, Msze św. jak w dni powszednie.  O godz. 18:30 zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna dla dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św. Zapraszamy wszystkie dzieci klas IV, jeśli to możliwe w strojach komunijnych.
 3. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Najświętszej:
  • Nabożeństwa majowej codziennie po wieczornej Eucharystii,
  • Apele maryjne codziennie o godz. 21:00.
 4. Od wtorku w biurze parafialnym przyjmowane będą intencje mszalne na trzeci kwartał roku. Są jeszcze wolne intencje w czerwcu na poranne Msze św. w dni powszednie.
 5. W piątek 25 maja o godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji Państwowej Straży Pożarnej, w czasie której zostanie poświęcony nowy sztandar.
 6. W sobotę Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki udzieli w katedrze sakramentu święceń kapłańskich siedmiu diakonom. Pamiętajmy o nowych kapłanach w modlitwie. W maju rocznice swoich święceń przeżywają kapłani naszej parafii: ks. Proboszcz – 49, ks. Jarosław – 44, ks. Piotr – 3, ks. Patryk – 2.
 7. W sobotę obchodzić będziemy Dzień Matki. Nie zapomnijmy w modlitwie o naszych mamach: dla żyjących wpraszajmy łaskę błogosławieństwa, opieki Maryi i długich lat życia w zdrowiu, a dla zmarłych prośmy o radość wieczną w Niebie.
 8. Młodzież gimnazjalną, szkół średnich i studentów zachęcamy do udziału w ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000, które odbędzie w sobotę 2 czerwca br. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Patryka.
 9. Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę ku czci Trójcy Przenajświętszej. Msza św. o godz. 13:00 będzie w języku łacińskim. Na tę Mszę św. zapraszamy szczególnie pielgrzymów grupy 16 Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie organizacyjne. Pielgrzymka, jak co roku, wyruszy z naszej bazyliki 7 lipca po Mszy św. o godz. 7:00, aby 15 lipca wraz z wszystkimi pielgrzymami naszej archidiecezji dotrzeć przed obraz Matki Bożej. Już dziś zachęcamy do pielgrzymowania. 
 10. Dzisiejszą uroczystością kończymy okres wielkanocny. Przypominamy, że czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej trwać będzie do przyszłej niedzieli.
 11. Informujemy, że w poniedziałek 18 czerwca rozpoczną się w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się od poniedziałku do soboty o godz. 19:00.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – święto NMP Matki Kościoła
  • czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
  • sobota – wspomnienie św. Filipa Neri
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest nowy numer naszego miesięcznika „Jesteśmy”. Dzieciom polecamy konkurs z nagrodami, które wylosujemy w przyszłą niedzielę. Ze stolika przy wyjściu z kościoła można zabrać kwartalnik „Otwarte Drzwi” – bezpłatne czasopismo dla seniorów wydane przez Urząd Miasta.
 14. Zmarł nasz parafianin: śp. Wojciech Goździkowski z ul. Grodzkiej. Polećmy jego i naszych zmarłych Bożemu Miłosierdziu… 

NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO - 13 maja 2018 r.

 1. W dzisiejszą uroczystość przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W najbliższą sobotę Ksiądz Arcybiskup udzieli święceń diakonatu alumnom, w tym kl. Jakubowi Pawłotowi z parafii św. Józefa w Lesznie. Pamiętajmy o nich w modlitwie.
 2. Dziś przypada 101 rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie oraz 20 rocznica wprowadzenia figury Matki Bożej Fatimskiej do naszej bazyliki. Serdecznie zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po nabożeństwie majowym. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski oraz przejdziemy w procesji z figurą Matki Najświętszej wokół kościoła.
 3. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej:
  • nabożeństwa majowe w łączności z Nowenną przed Zesłaniem Ducha Św.  codziennie po wieczornej Mszy św.,
  • apele maryjne codziennie o godz. 21:00 przy grocie Matki Bożej obok probostwa.
 4. W sobotę 19 maja o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza święta z okazji 95 rocznicy założenia Polskiego Związku Łowieckiego.
 5. Również w najbliższą sobotę obchodzić będziemy Wigilię Zesłania Ducha Świętego. We wszystkich parafiach naszej Archidiecezji w tym dniu będziemy dziękować Bogu za 1050 rocznicę założenia biskupstwa w Poznaniu – pierwszego na ziemiach polskich. Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę św. dziękczynną, którą odprawimy o godz. 18:30. Po Mszy św. będzie nabożeństwo majowe oraz Nowenna do Ducha Świętego, a o godz. 20:00 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach na znak dziękczynienia. Następnie zespół młodzieżowy poprowadzi adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy o godz. 21:00 apelem jasnogórskim w kościele. Szczególnie prosimy o obecność młodzież przygotowującą się do bierzmowania wraz z rodzicami.
 6. Przypominamy o pielgrzymcej różańcowe do sanktuarium w Wieleniu, która odbędzie w sobotę. Wyjazd z placu Metziga o godz. 9:30. Są jeszcze wolne miejsca.
 7. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. O godz. 10:00 dzieci naszej parafii przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Módlmy się w intencji dzieci i ich rodzin, by godnie i owocnie przeżyli tę uroczystość. Wiernych, którzy nie są związani z dziećmi pierwszokomunijnymi, prosimy o udział we Mszach św. w innych godzinach.
 8. Organizujemy wyjazd autokarowy na największe spotkanie młodzieży chrześcijańskiej w Polsce LEDNICA 2000, które odbędzie się 2 czerwca br. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Patryka. Zachęcamy do udziału młodzież gimnazjalną, szkół średnich i studentów.
 9. Kalendarz liturgiczny
  • poniedziałek – święto św. Macieja Apostoła,
  • środa – święto św. Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski.
 10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Za tydzień ukaże się majowe wydanie naszego parafialnego czasopisma  „Jesteśmy”.  

6. NIEDZIELA WIELKANOCNA - 6 maja 2018 r.

 1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowa odprawiamy codziennie po Mszy św. wieczornej, natomiast apele maryjne również codziennie o godz. 21:00 przy grocie Maryi.
 2. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. i nabożeństwie majowym odbędzie się ostatnie zebranie dla rodziców dzieci kl. III przed Pierwszą Komunią Świętą. Prosimy wszystkich rodziców o obecność.
 3. We wtorek o godz. 16:30 odbędzie się próba liturgiczna dla dzieci, które przystąpią do Pierwszej Komunii św.
 4. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
 5. Od piątku w łączności z nabożeństwem majowym odmawiać będziemy Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.
 6. W kolejną niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym dniu przed kościołem zbierać będziemy ofiary na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.
 7. Za tydzień 13 maja przypadnie dzień fatimski – 101 rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie i 20 rocznica wprowadzenia figury Matki Bożej Fatimskiej do naszej świątyni. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po nabożeństwie majowym. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji wokół bazyliki z figurą Matki Bożej. Serdecznie zapraszamy.
 8. Przypominamy i zachęcamy do udziału w pielgrzymce różańcowej do Wielenia, która będzie miała miejsce 19 maja. Są jeszcze wolne miejsca na przejazd autokarem. Zapisy można dokonywać w biurze parafialnym.
 9. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania z kl. II gimnazjalnych prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań na miesiąc maj.
 10. Informujemy, że w tym roku procesja Bożego Ciała przejdzie z naszej bazyliki przez Rynek, ulicami Narutowicza i Zacisze do parku za Teatrem Miejskim, gdzie będzie sprawowana Msza św.
 11. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek – uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i naszej Archidiecezji.
 12. Zmarła nasza parafianka: śp. Gertruda Sokolska z ul. Kościelnej. Polećmy ją i wszystkich zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

5. NIEDZIELA WIELKANOCNA - 29 kwietnia 2018 r.

 1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej, które będziemy odprawiać w maju. Nabożeństwa majowe będą codziennie po Mszy św. wieczornej. Natomiast o godz. 21:00 codziennie przy grocie Maryi będziemy odprawiać apele maryjne.
 2. W czwartek 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Msze św. w naszej bazylice będą sprawowane według porządku niedzielnego. O godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w int. Ojczyzny z udziałem władz miejskich. Serdecznie zapraszamy.
 3. W piątek 4 maja przypada 3 rocznica śmierci ks. prałata Konrada Kaczmarka. Msza św. w jego intencji zostanie odprawiona o godz. 8:00.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  • Okazja do spowiedzi w piątek przez cały dzień. Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa odmówimy przed Mszą św. o godz. 18:30. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00.
  • W sobotę o godz. 8:00 odprawimy Mszę św. wynagradzającą Niepokalanemu Sercu NMP oraz w int. rodzin. Po Mszy św. różaniec w int. przebłagania za grzechy świata. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy z sakramentami chorych i starszych parafian. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze.
 5. Rodziców dzieci pierwszokomunijnych informujemy, że w poniedziałek 7 maja po Mszy św. wieczornej będzie ostatnie spotkanie dla rodziców przed pierwszą Komunią św. Oczekujemy obecności wszystkich rodziców.  
 6. W sobotę 19 maja odbędzie się tradycyjna pielgrzymka różańcowa do Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim. Chętni na wyjazd autokarem mogą zapisywać się w biurze parafialnym.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek -  wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika,
  • środa – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i Doktora Kościoła,
  • czwartek – uroczystość NMP Królowej Polski,
  • piątek – wspomnienie św. Floriana, męczennika
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest jeszcze kwietniowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.
 9. Zmarł nasz parafianin śp. Bogdan Jabłoński z ul. Zielonej. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej