Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Jr 30,1-2.12-15.18-22)Kara za grzechy Izraela i jego odnowienieCzytanie z Księgi proroka Jeremiasza.Słowo, z którym Pan zwrócił się do Jeremiasza: „To mówi Pan Bóg Izraela: «Napisz w księdze wszystkie słowa, jakie powiedziałem do ciebie».To bowiem mówi Pan: «Dotkliwa jest twoja klęska, nieuleczalna twoja rana. Nikt się nie troszczy o twoją sprawę, nie ma lekarstwa, by cię uzdrowić. Wszyscy, co cię ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
26.07.2020 r.
1. W sobotę 25 lipca Kościół wspomina św. Krzysztofa - patrona kierowców. Z tej okazji odbędzie się poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przykościelnym po Mszach świętych o godzinie 18.30 oraz w niedzielę po mszy św. o godz. 7.30, 9.30, 11,30, 13,00. Podczas poświęcenia można złożyć ofiarę na pojazdy misyjne w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Hasłem tego tygodnia są słowa " Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa".
2. W pierwszą sobotę miesiąca, 1 sierpnia o godzinie 7.30 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w intencji nawrócenia grzeszników. Od godziny 8.30 odwiedzimy chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
3. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę świętą dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 1 sierpnia o godzinie 19.00.
4. Kalendarz liturgiczny:
środa - wspomnienie św. Marty
piątek - wspomnienie św. Ignacego z Loyoli
sobota - wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguriego
5. Zachęcamy do nabywania w zakrystii prasy katolickiej: Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem na miesiąc sierpień w cenie
6 zł.
Wszystkim parafianom życzymy błogosławionej niedzieli i tygodnia.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
19.07.2020 r.
1. W sobotę 25 lipca Kościół wspomina św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji odbędzie się poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przykościelnym po Mszach świętych o godz. 7.30 i 18.30 oraz w niedzielę po mszy św. o godz. 9:30. Podczas poświęcenia można złożyć ofiarę na pojazdy misyjne w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Hasłem tego tygodnia są słowa: "Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa"
2. Kalendarz liturgiczny:
środa - święto św. Marii Magdaleny
czwartek - święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
piątek - wspomnienie św. Kingi, dziewicy
sobota - święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa,
3. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - w zakrystii do nabycia „Przewodnik Katolicki”,
Wszystkim parafianom życzymy dobrego dnia a wypoczywającym bezpiecznego wypoczynku.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XV NIEDZIELA ZWYKŁA
12.07.2020 r.
1. W poniedziałek przypada 13. dzień miesiąca, a więc kolejny dzień fatimski w naszej parafii. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 19:15, msza św. o godz. 20:00, zakończymy procesją z figurą NMP Fatimskiej dookoła kościoła i apelem maryjnym.
2. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.
3. Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Lesznie , w dniu 8 lipca 2020 roku rozpoczęła rekrutację kandydatów do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021, która zakończy się 24 lipca br. Spotkanie informacyjne z Dyrekcją Szkoły odbędzie się 18 lipca / sobota/ o godz. 17:00 w kościele św. Krzyża w Lesznie /przy pl. Metziga/. Wszystkie informacje dotyczące zasad rekrutacji, znajdują się na stronie internetowej szkoły www.lesznosp.salezjanie.pl
4. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
środa - wspomnienie św. Bonawentury
czwartek – wspomnienie - NMP z Góry Karmel
5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika Katolickiego”.
6. Wszystkim parafianom życzymy dobrego dnia a wypoczywającym bezpiecznego wypoczynku.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA
5.07.2020 r.

1. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.

2. Co roku 7 lipca, z naszego kościoła, wyruszała Grupa 16 Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W związku z trwającą pandemią, nie ma w tym roku pieszej wędrówki, ale zapraszamy do udziału w Duchowej Pielgrzymce na Jasną Górę,. Przez 9 dni będziemy spotykać się każdego dnia w innej parafii Leszna. Rozpoczynamy w naszym kościele, we wtorek 7 lipca mszą sw. o godz. 7:30. Bliższe informacje na ulotce, która znajduje się na stoliku.

3. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
środa - św. Jana z Dukli,
sobota - św. Benedykta, patrona Europy

4. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” Jest także nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. / przed kościołem/

5. Wszystkim, którzy rozpoczynają wakacje, a szczególnie dzieciom i młodzieży życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA
28.06.2020 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiamy do wtorku włącznie przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00.

2. W poniedziałek przypada uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – patronów poznańskiej katedry. Msze święte w naszej bazylice będą według następującego porządku: o godz. 7:30, 9:30, oraz o 18:30. Również w tym dniu można uzyskać łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane w czasie Mszy św. zostaną przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej (tzw. świętopietrze).

3. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30. Po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie Wspólnotę Żywego Różańca. /kościół/

4. Dzisiaj na mszy św. o godz. 13:00 troje dzieci przystąpi do Wczesnej I komunii św.

5. Od minionej soboty z okazji wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy /27 czerwca/ można uzyskać przez osiem dni odpust zupełny za odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem czczonym w naszej bazylice.

6. W nowym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi.

7. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii, lub umówić się telefonicznie.

8. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

9. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – – uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła,
piątek - święto św. Tomasza, apostoła

10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł. / w zakrystii/ Jest także nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. / przed kościołem/

11. Wszystkim, którzy rozpoczynają wakacje, a szczególnie dzieciom i młodzieży życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 
 
 
 
 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XII NIEDZIELA ZWYKŁA
21.06.2020 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiamy do soboty włącznie przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00, w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

2. W przyszłą niedzielę na mszy św. o godz. 13:00 dzieci przystąpią do Wczesnej I komunii św.

3. W naszej bazylice nie odbędą się koncerty w ramach Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

4. Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego:
dla dzieci - niedziela, 28 czerwca o godz. 11:30
dla młodzieży - piątek, 26 czerwca - godz. 7:30
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież na modlitewne dziękczynienie.

5. W sobotę z okazji wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy można uzyskać odpust zupełny za odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem czczonym w naszej bazylice.

6. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

7. Kalendarz liturgiczny:
środa – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela,
czwartek – wspomnienie NMP Świętogórskiej z Gostynia,

8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Przewodnik Katolicki” .

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XI NIEDZIELA ZWYKŁA

14.06.2020 r.

 1.  Trwa oktawa Bożego Ciała. Msze święte z Nieszporami o Najśw. Sakramencie oraz procesją eucharystyczną do czwartku włącznie o godz. 18:30. Na zakończenie oktawy będziemy święcić wianki z ziół i kwiatów
 2. .Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy codziennie w łączności z wieczorna Mszą świętą o godz. 18:30. /od poniedziałku do piątku/
 3. W piątek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu w sposób szczególny modlimy się o uświęcenie kapłanów. Msza św. z procesją eucharystyczną zostanie odprawiona  o godz. 18:30. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 4. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

 5. Dzisiaj po mszach świętych zbiórka do puszek na KUL, PWT i Szkoły Katolickie. 

 6. Spotkanie w kościele z dziećmi przygotowującymi się do I komunii św. :

  klasa IIIa poniedziałek, 15 czerwca godz. 16:00 klasa IIIb wtorek, 16 czerwca godz. 16:00 klasa III - dzieci z innych szkół - dowolny dzień do wyboru.
 7.  W kaplicy Świętej Rodziny przy kościele św. Krzyża, sprawowana jest liturgia w obrządku greckokatolickim w języku ukraińskim w każdą niedzielę o godz. 17.00. Przed liturgią okazja do spowiedzi. Ks. Wasyl prosi o przekazanie tej informacji znanym nam osobom narodowości ukraińskiej.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej - Przewodnika Katolickiego.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
7.06.2020 r.

1. Dziś przed kościołem zbierane są ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziękuję zespołowi Caritas za pomoc w zbiórce.

2. W czwartek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało). Procesja centralna w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się, natomiast w każdej parafii w Lesznie o wyznaczonej godzinie odbędzie się msza św. z procesją wokół kościoła. W naszej parafii msza św. z procesją Eucharystyczną będzie sprawowana o godz. 9:30. Prosimy o udekorowanie flagami kościelnymi oraz okna symbolami eucharystycznymi. Osoby niosące sztandary i feretrony, a także dzieci dziewczynki sypiące kwiaty prosimy o uczestnictwo w procesji. W tym dniu w kościele msze święte będą sprawowane jak w niedzielę o godz. 7:30, 9:30 /z procesją /, 11:30, 13:00 i 18:30.

3. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy do środy o godz. 18:00. W oktawie Bożego Ciała zachęcamy do udziału w mszach świętych z Nieszporami o Najśw. Sakramencie i procesją eucharystyczną; w piątek godz. 18:30, w sobotę o godz. 20:00 a w niedzielę o godz. 9:30.

4. We wtorek po wieczornej mszy św. odbędzie się spotkanie dla osób przeżywających 33 dniowe rekolekcje, gdzie każdy otrzyma treść aktu oddania.

5. Spotkania dla grup duszpasterskich:
dla Zespołu Caritas - wtorek - godz. 16:30
dla ministrantów - środa - po mszy św. Wieczornej

6. W sobotę, 13 czerwca zapraszamy na kolejne spotkanie z Matka Bożą Fatimską.
Program:
godz. 19:30 - czuwanie z Maryją
godz. 20:00 - msza św.
godz. 20:40 - wystawienie Najśw. Sakramentu
Uroczyste odczytanie aktu zawierzenia się Jezusowi przez Maryję, tych wszystkich osób, które zakończyły 33 dniowe rekolekcje. Zapraszamy również osoby, które chciałyby odnowić akt oddania
godz. 20:50 - procesja eucharystyczna połączona z fatimską
godz. 21:00- błogosławieństwo Najśw. Sakramentem /Apel Maryjny/

7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej - Przewodnika Katolickiego

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
31.05.2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W dzisiejszym dniu kończy się okres wielkanocny w Kościele. Od jutra rozpoczynamy okres zwykły. Czas spowiedzi i komunii wielkanocnej jest przedłużony do 14 września 2020 roku, do święta Podwyższenia Krzyża.

2. W poniedziałek święto NMP Matki Kościoła – dawniej drugi Dzień Zielonych Świąt. Zapraszamy na msze św. o godz. 7:30; 9:30; 18:30.

3. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiane w tygodniu przed mszą świętą wieczorną o godz 18.00, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

4. We wtorek po mszy i nowennie wieczornej odbędzie się spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca. / kościół/

5. Spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do I komunii św. w środę po wieczornej mszy św. /kościół/

6. Natomiast w czwartek o godz. 17:00 zapraszamy członków Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu./kościół/

7. W tygodniu:
- I czwartek miesiąca – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana - w czwartek o godz. 7:30 msza św. o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii
- I Piątek miesiąca
- w piątek o godz. 18:30 msza św. wynagradzająca Najśw. Sercu Jezusa
- I Sobota miesiąca
- w sobotę o godz. 7:30 msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin, a po niej odmówiony zostanie różaniec.

8. Chorych i starszych parafian po uprzednim zgłoszeniu w biurze parafialnym odwiedzimy z sakramentami św. w sobotę od godz. 8:30.

9. Od 1 czerwca /poniedziałku/ obowiązywać będzie dyspensa tylko dla:
osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym;;/o
osób z objawami infekcji /kaszel, katar i podwyższona temperatura/
Zachęcamy zatem usilnie wiernych do udziału w mszach świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty codziennie od 7:00 - 9:00 i 18:00 - 19:00 oraz w piątek 7:00 -19:00

10. Czytajmy prasę katolicką. W zakrystii można nabyć ,,Przewodnik katolicki z dodatkiem.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
24.05.2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego a także dzień powszechnej modlitwy za kościół w Chinach.

2. W poniedziałek świętujemy 3 r. święceń kapłańskich ks. Patryka. Z tej okazji składamy mu serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wielu darów Ducha św. Msza św. w int. ks. Wikariusza w poniedziałek godz. 18:30. Serdecznie zapraszamy.

3. Nabożeństwa majowe odprawiamy w tygodniu przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00

4. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha św.

5. We wtorek obchodzimy przypada Dzień Matki. Tego dnia w int. wszystkich czcigodnych Matek z naszej parafii będzie odprawiona msza św. o godz. 18:30. Wszystkie Matki serdecznie zapraszamy i składamy im piękne życzenia Bożego błogosławieństwa.

6. W związku z epidemią koronawirusa I Komunia św. w naszej parafii zostaje przesunięta na 3 niedzielę września br.

7. W zakrystii można nabyć drugi tom materiałów 33 dniowych rekolekcji

8. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na potrzeby naszego kościoła oraz ofiary związane z daniną na rzecz naszej archidiecezji. Dziękujemy za ofiary złożone na konto parafialne.

9. W Lesznie powstaje SALEZJAŃSKA SZKOŁA PODSTAWOWA przy pl. Jana Metziga. Wszelkie informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej. Również tam znajdziemy inf. o katechezach przedmałżeńskich.

10. W zakrystii można nabyć nowy numer Przewodnika katolickiego

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
17.05.2020 r.

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe odprawiamy codziennie przed Mszą św. wieczorną, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

2. Wspominamy w tych dniach 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, która przypada w poniedziałek 18 maja. Przez Jego wstawiennictwo polecajmy Bogu Kościół Powszechny, naszą Ojczyznę - Polskę i nasze rodziny. Na uroczystą Mszę św. zapraszamy w poniedziałek o godz. 18.30.

3. W nowym tygodniu od poniedziałku do środy przypadają dni szczególnej modlitwy o dobre urodzaje oraz w intencji głodujących na świecie.

4. Od piątku, 22 maja rozpoczniemy nowennę do Ducha Świętego połączoną z nabożeństwem majowym.

5. W zakrystii są do nabycia czasopisma, Przewodnik Katolicki.

6. W sobotę, 23 maja rocznice święceń kapłańskich obchodzą kapłani:
50 rocznicę - ks. Senior kanonik Zbigniew Stelmach
35 rocznicę - ks. Proboszcz kanonik Józef Majchrzak.
Drogich Parafian serdecznie zapraszamy na wspólne dziękczynienie - mszę św. w sobotę o godz. 11:00

W nowym tygodniu niech nam towarzyszy Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
V NIEDZIELA WIELKANOCNA
10.05.2020 r.

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowa odprawiamy codziennie przed Mszą św. wieczorną, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

 

2. W środę, 13 maja przypadnie dzień fatimski – 103 rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie i 23 rocznica wprowadzenia figury Matki Bożej Fatimskiej do naszej świątyni.

Program wieczoru Fatimskiego

19:15 Czuwanie / Różaniec i rozważania/
20:00 Eucharystia w int. Módlmy się, aby nasz udział w Eucharystii, w nabożeństwach fatimskich i osobista modlitwa różańcowa wydawały błogosławione owoce w naszym postępowaniu
20:45 Zawierzenie Matce Bożej Fatimskiej naszej Ojczyzny i Narodu. Następnie przejdziemy w procesji wewnątrz bazyliki z figurą Matki Bożej
21:00 Apel Fatimski / zakończenie/
Serdecznie zapraszamy.

3. Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała prośbę do Konferencji Episkopatów, aby dzień 14 maja / czwartek/ uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronowirusa.

4. W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki.

5. Dziękujemy Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.

6. Zmarli nasi parafianie: śp. Donata Louft i śp. Kazimierz Kaźmierski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu

 

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

3.05.2020 r.

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość NMP Królowej Polski a dzisiaj Święto Konstytucji 3 Maja. O godz. 9:30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w int. Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy. 

2. Nabożeństwa majowe w tygodniu będą odprawiane przed Mszą św. wieczorną o godz. 18:00. Natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

3.W poniedziałek, 4 maja przypada 5 r. śmierci ks. prałata Konrada Kaczmarka. Msza św. w intencji zmarłego proboszcza zostanie odprawiona jutro o godz. 18:30. Natomiast w środę, 6 maja zostanie odprawiona msza św. o godz. 18:30 za zmarłego ks. prałata Teodora Korcza i zmarłych kapłanów

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek  miesiąca. W tym dniu modlimy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

5. Okazja do spowiedzi w niedzielę i dni powszednie przed każdą mszą św., natomiast w piątek przez cały dzień. 

6.W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki z dodatkiem.

7. Zmarły nasze parafianki śp. Szeszuła Bożena, Anna Siedlewska i Gorzelańczyk Czesława.  Polećmy zmarłe Bożemu Miłosierdziu…

 


 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKANOCNA
26.04.2020 r.

1. Decyzją władz państwowych w kościołach na liturgii może uczestniczyć 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W naszym kościele może więc uczestniczyć do 100 osób. Zapraszamy serdecznie na Mszę św. w tygodniu i w niedzielę. Spowiedź będzie sprawowana pół godziny przed Mszą św. i wieczorem od 18.00 i w czasie Mszy św.

2. Rozpoczynamy w piątek miesiąc maj, poświęcony Matce Bożej. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe od poniedziałku do soboty o godz. 18.00. W niedzielę odmówimy Litanię Loretańską po Mszy św. o godz. 13.00. Nowenna wtorkowa razem z nabożeństwem majowym

3. W nowym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi. Okazja do spowiedzi w piątek od 7.00. do 19:00. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii.
W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. W liturgii nowego tygodnia przypada wspomnienie - w środę - św. Katarzyny ze Sieny – patronki Europy, w sobotę - uroczystość N M P Królowej Polski – głównej patronki Polski

5. W sobotę 2 maja uroczystość NMP Królowej Polski, przeniesiona z niedzieli 3 maja. Msze św. w tym dniu jak w każdą niedzielę.

6. W przyszłą niedzielę, z racji Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 9:30 msza św. w intencji naszej Ojczyzny, na którą serdecznie zapraszamy

7. Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa informujemy, że została odwołana I - Komunia św. i Bierzmowanie w tym roku szkolnym. Nowe terminy zostaną uzgodnione z rodzicami w zależności od rozwoju sytuacji.

Dziękujemy Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli już daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
19.04.2020 r.

1. Dziś święto Miłosierdzia Bożego. Jako Wasi duszpasterze, każdego dnia modlimy się o godzinie 15:00. Dziękujemy Wam za wspólną modlitwę. Zapraszamy Was do wspólnej modlitwy, transmitowanej za pomocą internetu. Pamiętamy o Was w modlitwie i o nią prosimy.

2. Od poniedziałku 20 kwietnia w naszym Kościele w nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Prosimy o zachowanie co najmniej 2 metrów odległośći od siebie oraz prosimy o noszenie maseczki ochronnej również podczas nabożeństw i odwiedzin na adoracji Najświętszego Sakramentu.

3. Msze święte w tygodniu o godzinie 7.30 i 18.30.

4. Każdego dnia jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej od godziny 7:00 do 8:00 i od 18:00 do 19:00. W piątek spowiedź święta w stałym konfesjonale od godziny 7:00 do 19:00.

5. Dziękujemy tym Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli już daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.
Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. ( Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
12.04.2020 r.

1. W Poniedziałek Wielkanocny msze św. również jak w każdą niedzielę

2. Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dlatego od dziś o godz. 15:00 każdego dnia odbędzie się w kaplicy adoracji nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Zapraszam do modlitwy w swoich domach.

3. Rodzinom, które złożyły daninę diecezjalną, wszystkim tym, którzy ofiarowali kwiaty do Grobu Pańskiego, p. kościelnemu i tym, którzy pomogli w przygotowaniu kaplicy adoracji oraz Grobu Pańskiego składamy serdeczne "Bóg zapłać!"

4. Kapłańskim sercem obejmujemy wszystkich parafian, którzy łączą się z nami w modlitwie, aby uczcić Chrystusa Zmartwychwstałego. Zapewniamy wszystkich o pamięci w modlitwie, prosząc, aby Pan Jezus Zwycięzca Śmierci obdarzał hojnie potrzebnymi łaskami, a zwłaszcza darami Ducha Świętego.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ
5.04.2020 r.

1. Istnieje nadal możliwość uczestnictwa we mszy świętej transmitowanej bezpośrednio z naszej bazyliki św. Mikołaja na facebook www.facebook.com/bazylikaleszno/ codziennie wieczorna msza św. o g. 18:30, w niedzielę o g. 9:30. Podczas oglądania transmisji zachęcamy, abyśmy zachowali wszystkie postawy liturgiczne tzn.: wstawali, klękali na podniesienie, siedzieli podczas liturgii słowa. Podobnie z odpowiedziami, jeśli to możliwe, dobrze w taki sposób włączyć się w przeżywanie liturgii: modlić się na głos, a przynajmniej po cichu. A w ramach komunii świętej dobrze jest przyjąć ją duchowo, pamiętając o tym, że ma ona takie same skutki jak przyjęcie Komunii Świętej, gdy możemy uczestniczyć fizycznie w kościele we mszy św.

2. W tym tygodniu msze św. w naszym kościele od poniedziałku do środy o g. 7:30, 18:00 i 18:30. We mszy św. może uczestniczyć w środku kościoła tylko 5 osób.

3. Sakrament pokuty - będzie sprawowany przez kapłanów parafii w dni powszednie (od poniedziałku do środy/rano od 7:00 do 11:00 i po południu od 15:00 do 19:00. Nie będzie specjalnego dnia spowiedzi przedświątecznej w parafiach dekanatu.

4. Zapraszamy do uczestnictwa przez transmisję w uroczystym obchodzie Triduum Paschalnego w naszej bazylice:

WIELKI CZWARTEK – w tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o g. 18:30. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji. Adoracja będzie trwała do g. 20:30. Zakończymy modlitwą różańcową i apelem

WIELKI PIĄTEK – dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o g. 7:00. Na g. 7:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. O godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, natomiast o g. 17:00 w bazylice zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o g. 18:30, w czasie której usłyszymy opis Męki Pańskiej, odmówimy starożytną modlitwę wiernych, odsłonięty zostanie Krzyż. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do "Grobu Pańskiego". Adoracja potrwa do g. 20:30. Zakończymy modlitwą różańcową i apelem.

WIELKA SOBOTA – w tym dniu wspominamy zstąpienie Jezusa do otchłani. Adoracja przy Grobie Pańskim od g. 7:00. Ponownie zapraszamy na Liturgię Godzin.

NOC PASCHALNA – Wigilię Paschalną zwiastującą zwycięstwo Chrystusa rozpoczniemy w sobotę o g. 20:00. Na Liturgię złożą się odśpiewanie Orędzia Wielkanocnego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Liturgia Eucharystyczna oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

NIEDZIELA WIELKANOCNA i PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY msze św. wg porządku niedzielnego o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30.

Paschaliki na stół wielkanocny do nabycia w zakrystii.

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29.03.2020 r.

1. Zgodnie z decyzją władz państwowych i kościelnych we Mszy św. nie może uczestniczyć w kościele więcej niż 5 osób. Dlatego do kościoła na Mszę św. w dni powszednie i w niedzielę wchodzimy bocznym wejściem. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Prosimy o przybycie do kościoła nie później niż 10 minut przed rozpoczęciem Mszy świętej.
Ze względu na ilość osób mogących uczestniczyć we mszy św. Prosimy, aby Parafianie zapoznali się, o której godzinie będzie odprawiona msza. św. wieczorna. Msze wieczorne o godz. 18:00 i 18:30 .
Od przyszłego tygodnia w niedzielę będzie msza święta o godzinie 18.30. Dziś jeszcze o 16.45.

2. Sakrament pokuty - spowiedź - będzie sprawowany przez kapłanów parafii w dni powszednie (od poniedziałku do soboty) rano od 7.00 do 9.00 i wieczorem od 17.00 do 18.30 w kościele lub po telefonicznym uzgodnieniu /Probostwo nr tel.65 5202575/. Nie będzie specjalnego dnia spowiedzi przedświątecznej w parafiach dekanatu. Zachęcamy do umawiania się na spowiedź telefonicznie.

3. W nowym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi.

4. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii, lub umówić się telefonicznie.

5. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostały odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.

6. W dni powszednie od godz. 8:00 do 18:00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele i okazja do osobistej modlitwy w ciszy.

5. Obowiązuje nadal dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej w obecnym czasie nie jest grzechem ciężkim.

6. Biuro Parafialne z racji pogrzebów czynne od poniedziałku do piątki od godz. 9:00-12:00. Przyjmujemy telefonicznie lub mailowo intencje mszalne do końca roku kalendarzowego.

7. Ofiarę podczas mszy św. można złożyć przy wyjściu z kościoła.

8. Ogłoszenia i intencje Mszy świętych dostępne również na naszej stronie internetowej www.kolegiata.leszno.pl 

ks. prob. Józef Majchrzak

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
22.03.2020 r.

1. W środę, 25 marca przypada – uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W Kościele przeżywamy jako Dzień Świętości Życia. Msze św. w tym dniu o godz. 7:30, 9:30 i 18:30. Chrześcijanin przynależący do kościoła katolickiego stoi na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci i przypomina, że każde życie jest darem Boga.

2. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostały odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.

3. Zachęcamy, by w tym szczególnym czasie trwać na modlitwie w domach rodzinnych. Mamy wiele modlitw np. różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, rozważania pasyjne, lektura Pisma Świętego. W internecie jest wiele wartościowych propozycji konferencji duchowych i nauk rekolekcyjnych. Korzystajmy z tych pomocy w przeżywaniu Wielkiego Postu.

4. Msze św. w naszym kościele są odprawiane według stałego porządku. W dni powszednie o godz. 7:30 i 18:30 a w niedzielę o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00, 16:45. W dni powszednie od poniedziałku do soboty od godz. 7:00 do 18:30 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele i okazja do osobistej modlitwy w ciszy. Kapłani służą sakramentem pokuty codziennie od godz. 7:00 do 8:00, natomiast w piątek stały konfesjonał od 7:00 do 19:00 Módlmy się o ustanie koronawirusa oraz o dar zdrowia, Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Polski dla naszych rodzin, naszej parafii, Ojczyzny i świata całego.

5. Do dnia 29 marca 2020 r. została udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. następującym wiernym naszej Archidiecezji Poznańskiej i przebywającym na jej terenie: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem ciężkim.

6. Biuro Parafialne czynne z racji pogrzebów od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:00. Msze św. /do końca roku/ możemy zamawiać telefonicznie.

7. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii u pana kościelnego.

8. Bóg zapłać Rodzinom za złożoną daninę diecezjalną, czyli ofiarę przeznaczoną na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji.

9. Drodzy Parafianie -zachowajmy pokój w sercu i spokój w naszej codzienności. Bądźmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali. Zainteresujmy się szczególnie osobami starszymi z naszego otoczenia. Niech ten czas, który został nam dany, będzie okazją do głębszego zjednoczenia z Chrystusem i naszego osobistego nawrócenia. Trwajmy wspólnie na modlitwie i złóżmy naszą nadzieję w Bogu. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo na nowy tydzień.

ks. Prob. Józef Majchrzak

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

15.03.2020 r.

 1.W nowym tygodniu przypadają następujące wspomnienia liturgiczne:

w czwartek – uroczystość św. Józefa Oblubieńca N M P


2. W naszym kościele nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostają odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.


3. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane w dni powszednie o godz. 07.30  i 18.30 a w niedzielę o godz. 07.30, 09.30, 11,30, 13.00, 16:45, 


4. W minioną niedzielę zebraliśmy do puszek, na misyjne dzieło pomocy „Ad Gentes” 755;- złotych. Bóg zapłać.


5. Biuro Parafialne czynne bez zmian.


6. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, „Miłujcie się”, a także marcowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”


7. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii  u pana kościelnego. 


8. Bóg zapłać Rodzinom za złożoną daninę diecezjalną, czyli ofiarę przeznaczoną na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. ks. prob.  Józef Majchrzak

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
8.03.2020 r.

1. Dziś po Mszy św. możemy złożyć ofiary na wsparcie funduszu misyjnego Ad Gentes.

2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:
Droga krzyżowa w piątek
– dla dzieci zostanie odprawiona po Mszy św. o godz. 17:00,
- dla dorosłych po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 16:00.
Po Gorzkich Żalach ostatnia niedzielna msza św. o godz. ok. 16:45.

3. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec połączony z rocznymi wymieniankami za zmarłych.

4. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem ubiegłych lat zwraca się do diecezjan z prośbą o złożenie daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty są wyłożone na stolikach lub otrzymać przy wyjściu z kościoła.

5. W tym tygodniu odbędą się spotkania:
wtorek - dla Kręgu Biblijnego - po mszy św. wieczornej /probostwo/
czwartek - katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych - po mszy św. wieczornej

6.Przypominamy o spotkaniach dla kandydatów do bierzmowania z kl. VII i VIII. Obecność obowiązkowa

7. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, „Miłujcie się”, a także marcowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.

8. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii u pana kościelnego.

Zaproszenia:

W piątek, 13 marca o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej na Rynku 1 spotkanie poświęcone ks. abp. Antoniemu Baraniakowi.

W sobotę, 14 marca o godz. 19:30 w kościele św. Józefa w Lesznie koncert pieśni pasyjnej "O Męce Pańskiej śpiewać chcę"
Bliższe informacje na tablicy ogłoszeń.

9. Zmarł śp. Robert Zientara. Polećmy zmarłego Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
1.03.2020 r.

1.Dzisiaj 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zapraszamy na Mszę św. z udziałem władz samorządowych, która sprawowana będzie w naszej bazylice o godz. 9:30. O godz. 10:45 odbędą się uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na ul. Poniatowskiego.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:

Gorzkie Żale odprawiamy w niedziele o godz. 16:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Tomasz Sage. Po Gorzkich Żalach ostatnia niedzielna msza św. o godz. 16:45

Droga krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek dwukrotnie – o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po wieczornej Mszy św. ok. godz. 19:00 (dla dorosłych i młodzieży).
Za pobożny udział w nabożeństwach wielkopostnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. We wtorek po wieczornej mszy św. spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca, natomiast w czwartek po wieczornej mszy św. spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
W czwartek Msza święta o godz. 18:30 sprawowana będzie w łączności z Nieszporami o Najśw. Sakramencie w int. nowych i świętych powołań.

W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w łączności ze Mszą św. o godz. 18:15.

W sobotę Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy świata oraz w int. rodzin o godz. 7:30. Po Mszy św. odmówimy różaniec. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i starszych parafiach z sakramentami. Chętnych prosimy o zgłoszenie w biurze parafialnym.

5. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem ubiegłych lat zwraca się do diecezjan z prośbą o złożenie daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty rozprowadzają ministranci przy wyjściu z kościoła. Wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post zostały wywieszone w gablocie przy bocznym wyjściu.

6. Za tydzień również przed kościołem zbierane będą ofiary na wsparcie funduszu misyjnego Ad Gentes

7. U ministrantów można zaopatrzyć się w prasę katolicką: jest nowy numer Przewodnika Katolickiego, Miłujcie się, a także lutowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”,

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VII NIEDZIELA ZWYKŁA
23.02.2020 r.

1. W Środę Popielcową 26 lutego rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas Przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godz. 7:30, 9:30, 17:00 i 18:30. W tym dniu wierni między 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego (trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy również, że w Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach. W gablocie zostały wywieszone wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post 2020.

2. Również Środą Popielcową rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, na które wszystkich Parafian serdecznie zapraszamy.

3. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
- droga krzyżowa w naszej bazylice:
w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami)
oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
- Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 16:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Tomasz Sage.

4. W niedzielę przez okres Wielkiego Postu msza św. wieczorna odbędzie zaraz po Gorzkich Żalach czyli o godz. 16:45. Nie będzie tej mszy św. o godz. 18:30.

5. Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. Krąg biblijny w tym tygodniu odbędzie się we wtorek po wieczornej Eucharystii.

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W przyszłym tygodniu ukaże się marcowe wydanie naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”.

8. Zmarli nasi parafianie: śp. Brukarczyk Krystyna z ul. Berwińskich oraz śp.. Matyaszczyk Albin z ul. Zacisze. Polećmy zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VI NIEDZIELA ZWYKŁA
16.02.2020 r.

1. W poniedziałek 17 lutego swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ks. Senior Zbigniew Stelmach. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji ks. Seniora zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 7.30.

2. Zapraszamy do wspólnego zgłębiania i rozważania Pisma świętego w ramach naszego parafialnego kręgu biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy świętej i nowennie w sali Domu Parafialnego.

3. W sobotę 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra, a zarazem siódma rocznica wyniesienia naszej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu za nawiedzenie bazyliki, modlitwę w intencjach papieskich oraz przyjęcie Komunii świętej można zyskać odpust zupełny. Msze święte tak jak w dzień powszedni.

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Przewodnik Katolicki

5. Zmarli nasi parafianie: śp. Mirosława Gonda z ul. Karasia i śp. Leon Mania z ul. Leszczyńskich. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu...

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
V NIEDZIELA ZWYKŁA
9.02.2020 r.

1. W związku z przypadającym 28. Światowym Dniem Chorego oraz rocznicą pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes zapraszamy na Mszę świętą w intencji osób chorych i w podeszłym wieku, którą odprawimy w sobotę 15 lutego o godz. 11:00. W czasie Mszy świętej będziemy udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Od godz. 10:30 będzie możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi.

2. W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne a o godz. 18:30 msza św. za zmarłych.

3. W tym tygodniu odbędą się spotkania dla kandydatów do bierzmowania - młodzież z klas VII i VIII umówiona w grupach z prowadzącymi.

4. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – wspomnienie św. Scholastyki,
wtorek – wspomnienie NMP z Lourdes
piątek – święto św. Cyryla, mnicha i Metodego bp - patronów Europy

5. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki i nasze czasopismo "Jesteśmy".

6. Zmarli nasi parafianie śp. Joanna Stelmaszczyk - Chwastyniak , śp. Kazimierz Matecki. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu.....

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
2.02.2020 r.

1. Dzisiaj święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone w Kościele również jako Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiarami złożonymi do puszek wspomożemy klasztory klauzurowe. Dzisiaj na mszy św. o godz. 11:30 dzieci klas trzecich będą miały poświęcone świece.

2. We wtorek zapraszamy na mszę św. połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:

W czwartek modlić się będziemy w intencji powołanych do kapłaństwa i o nowe powołania. Zapraszamy na Mszę Świętą z nieszporami w tej intencji o godz. 18:30.

W piątek zapraszamy o godz. 18:30 na nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa odprawimy w łączności z Mszą Świętą wieczorną. Okazja do spowiedzi świętej przez cały dzień.

4. W tym tygodniu odbędą się spotkania sali w Domu Katolickim:
- dla Wspólnoty Żywego Różańca - wtorek po mszy św. wieczornej
- dla Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD - czwartek o godz. 17:15.

5. Kalendarz liturgiczny:
środa – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy;
czwartek – wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.

6. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki i nasze czasopismo "Jesteśmy".

7. Zmarł nasz parafianin śp. Franciszek Bartkowiak. Polećmy go miłosierdziu Bożemu

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
III NIEDZIELA ZWYKŁA
26.01.2020 r.

1. Dziś przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus.

2. Dzisiaj /niedziela/ zapraszamy wszystkie grupy duszpasterskie na spotkanie opłatkowe do dużej sali w domu katolickim na godz. 16:00.

3. Zakończyliśmy w tym roku duszpasterskie odwiedziny parafian. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim parafianom, którzy przyjęli kapłanów na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek. Dziękujemy również za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie o tych rodzinach, które nie przyjęły kolędowego błogosławieństwa.

3. W sobotę odwiedzimy chorych z komunią św. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

4. W kalendarzu liturgicznym wspominamy:
wtorek - św. Tomasza z Akwinu
piątek - św. Jana Bosko

5. Dzieciom, młodzieży i pracownikom Oświaty życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.

6. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki z dodatkiem można nabyć w zakrystii.

7. Zmarli nasi parafianie: śp. Marian Przybylski i śp. Marek Frąckowiak. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu.....

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II Niedziela Zwykła
19 stycznia 2020 roku

1. Od soboty przez tydzień obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Życzliwymi bądźmy"

2. Wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia i otaczamy modlitwą. Pamiętajmy w modlitwie również o naszych zmarłych babciach i dziadkach. We wtorek zapraszamy na nowennę do wspólnej modlitwy w ich intencji.

3. W następną niedzielę przed kościołem zbierane będą ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus. -

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7:30
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.30   dla młodzieży
11.30  dla dzieci
13.00 
18.30

 w  święta uznane za dni pracy:

7:30 

9:30

18:30

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 8.15 do 18.30

w niedziele:
od 13:45 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.00
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
przed każdą Mszą Świętą