Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Koh 1,2-11)Nic nowego pod słońcemCzytanie z Księgi Koheleta.

Marność nad marnościami - powiada Kohelet - marność nad marnościami, wszystko marność. Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy. Słońce wschodzi i zachodzi i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi. Ku południowi ciągnąc ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia Parafialne
XXV Niedziela zwykła
20.09.2020
1. Dzisiaj na mszy św. o godz. 11:30 dzieci z naszej parafii przystąpią do I komunii św.
2. Osoby, które chciałyby pochylić się na treścią Pisma Świętego zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po Mszy świętej i nowennie w salce.
3. Informujemy, że katecheza przedślubna dla narzeczonych rozpocznie się w naszej parafii w poniedziałek 21 września po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 19:15
4. W czwartek 24 września - godz. 19:15 odbędzie się spotkanie dla młodzieży z klas VII i VIII przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
5. W piątek, 25 września w Bazylice. ks. bp. Zdzisław Fortuniak odprawi mszę św. o godz. 10:30 w intencji Żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce za Ojczyznę. Po mszy św. uroczyste odsłonięcie pomnika Żołnierz Armii Krajowej u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Alei Juliusza Słowackiego. Serdecznie mieszkańców miasta Leszna na te uroczystości zapraszamy.
6. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się I spotkanie dla rodziców, którzy pragną posłać dzieci do I komunii św. w roku 2021.
7. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – święto św. Mateusza, ap. i ew.
środa – wspomnienie św. Pio z Pietrelciny,
8.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: „Przewodnika Katolickiego” .
9. Zmarli nasi parafianie:
śp. Waleria Kurpisz z ul. Łaziebnej, śp. Emilia Jasińska z ul. Podmiejskiej śp. Grzegorz Magdański z ul. Wolności. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA
13.09.2020 r.
1. Dziś w niedzielę 13 września przypada kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy świętej wieczornej. Natomiast o godzinie 20.00 odprawimy mszę świętą i zakończymy procesją i apelem jasnogórskim.
Tym spotkaniem rozpoczynany dziękczynienie w rocznicę Nawiedzenia za obecność Maryi w ikonie obrazu Jasnogórskiego.
2. W poniedziałek 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Rano po mszy św i wieczorem przed mszą odbędzie się nabożeństwa ku czci ukrzyżowanego przy ołtarzu bocznym.
3. Natomiast we wtorek 15 września w święto Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, w rocznicę nawiedzenia naszej parafii w ikonie Jasnogórskiej Pani zapraszam na Mszę świętą o godzinie 18.30.
4. Kolejny raz w naszej parafii odbędą się indywidualne 33 dniowe rekolekcje przygotowujące do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa. W zakrystii można wpisać się na listę, aby otrzymać potrzebne materiały. 15 i 16 września zaraz po mszy św wieczornej odbędą się konferencje przygotowujące. Rekolekcje rozpoczniemy 21.09.2020.
5. W piątek 18 września o godzinie 19, w święto św. Stanisława Kostki patrona Polski i młodzieży, zapraszamy na spotkanie młodzież, która ma przystąpić 14 października do sakramentu bierzmowania.
6. W przyszłą niedzielę na mszy świętej o godzinie 11.30 dzieci naszej parafii przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Módlmy się w intencji dzieci i ich rodzin, by godnie i owocnie przeżyli tę uroczystość. Wiernych, którzy nie są związani z dziećmi pierwszokomunijnych, prosimy o udział we Mszach świętych w innych godzinach
7. Od 21 września w naszej parafii rozpocznie się kurs przedmałżeński. Spotkania odbywać się będą codziennie od poniedziałku do soboty po wieczornej Mszy świętej, ok godziny 19.00 / I spotkanie w kościele /
8. Od wtorku 15 września będzie można zamawiać intencje mszy świętych na I półrocze 2021 roku
9. W zakrystii do nabycia Przewodnik Katolicki a przy wyjściu z kościoła nasze czasopismo Jesteśmy.
K O M U N I K A T
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków z dnia 3.09.2020 r informuję Parafian, że dnia 10 września nastąpiło wycięcie 3 drzew na terenie przykościelnym. Stan drzew zagrażał bezpieczeństwu ludzi i mienia. Po usunięciu drzew zostaną wykonane nowe nasadzenia: Klon Jawor, Klon Pospolity, Jarząb Szwedzki, hortensje i inne krzewy jednego gatunku w dogodnym terminie.

 

 

Ogłoszenia Parafialne
XXIII Niedziela zwykła
6.09.2020
1. W poniedziałek po mszy św. wieczornej w kościele odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci, które 20 września przystąpią do I komunii. Bardzo prosimy o obecność.
2. Zapraszamy do pogłębiania wiedzy o Piśmie Świętym na spotkanie kręgu biblijnego we wtorek po wieczornej Mszy św. i nowennie. /Dom Katolicki/
3.Zachęcamy wszystkich chłopców do służby ministranckiej w naszej bazylice. Chętnych prosimy o kontakt z ks. Patrykiem.
4. Dzieci, które chciałyby śpiewać w chórku dziecięcym zapraszamy na spotkanie w niedzielę 13 września o godz. 10:30. /Dom Katolicki/
5. W piątek o godz. 18:00 odmówimy wspólnie różaniec za zmarłych polecanych w wymieniankach.
6. W przyszłą niedzielę 13 września przypada kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy Świętej wieczornej, natomiast o godz. 20:00 odprawimy mszę św. i zakończymy procesją i apelem jasnogórskim. Tym spotkaniem przygotujemy się do dziękczynienia w rocznicę Nawiedzenia za obecność Maryi w ikonie obrazu Jasnogórskiego /program zostanie podany w przyszłą niedzielę/
7. Od 21 września w naszej parafii rozpocznie się kurs przedmałżeński. Spotkania odbywać będą się codziennie /od poniedziałku do soboty/ po wieczornej Mszy Świętej, a więc około godz. 19:15. /Pierwsze spotkanie / Kosciół/
8. Kolejny raz w naszej parafii odbędą się indywidualne 33 dniowe rekolekcje przygotowujące do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa. W zakrystii można wpisać się na listę, aby otrzymać potrzebne materiały. 15 i 16 września zaraz po mszy świętej wieczornej odbędą się konferencje przygotowujące. Rekolekcje rozpoczniemy 21.09.2020.
9. Kalendarz liturgiczny:
wtorek - święto Narodzenia NMP
10. W zakrystii do nabycia: Przewodnik Katolicki a przy wyjściu z kościoła nasze czasopismo "Jesteśmy"

 

 

 

   Ogłoszenia Parafialne

XXII Niedziela zwykła

30.08.2020


 1. We wtorek pierwszego września wspominamy 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas mszy świętych o godz. 7:30 w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny  w obronie Ojczyzny.

 2. Również we wtorek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Młodzież szkół średnich zapraszamy na mszę świętą na godz. 7:30, natomiast o godz. 11:00 odprawiona zostanie msza święta dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2. 

 3. W tym tygodniu przypada:

I czwartek miesiąca. W tym dniu w łączności z wieczorną mszą świętą odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w int. przygotowujących się do kapłaństwa oraz o nowe i święte powołania. 

I piątek miesiąca. Przed mszą św. o godz. 18:15 nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa za grzechy. Spowiedź święta przez cały dzień. 

I sobota miesiąca.  Dzień wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie zniewagi. Po mszy o godz. 7:30 nabożeństwo wynagradzające. W sobotę odwiedzimy chorych z komunią św. 

 1. Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczynamy spotkania duszpasterskie. 

Zapraszamy:

Wspólnotę Żywego Różańca - wtorek po mszy świętej wieczornej /kościół/

Panów ministrantów - środa, po Mszy Świętej wieczornej. / DK/

Towarzystwo Arcybiskupiego Seminarium - czwartek, godz. 16:30 / DK/

Chór parafialny - piątek,  godz. 19:30 / DK/

Ministrantów - sobota, godz. 10:00 / DK/

Scholkę - niedziela, godz. 10:30/ DK/

 

 

 1. W zakrystii można nabyć „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł., a przed kościołem nasze czasopismo "Jesteśmy"

 

Ogłoszenia Parafialne
XXI Niedziela zwykła
23.08.2020
1. Dzisiaj, 22 sierpnia rozpoczęły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Msza św. odpustowa o godz. 11:00. Jest możliwość wyjazdu autokarem z pl. Metziga o godz. 9:30. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony gablocie.
2. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.
3. Czas spowiedzi św. i komunii wielkanocnej w Archidiecezji Poznańskiej został przedłużony do Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. do dnia 14 IX 2020r.
4. W sierpniu, miesiącu w którym przeżywamy ważne święta religijne i narodowe, zachęcamy do podejmowania abstynencji od alkoholu.
5. Spotkanie zespołu Parafialnego Caritas we wtorek godz. 16:30.
6. Grupa mieszkańców Leszna pod patronatem parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie, z okazji 100 -lecia powrotu Leszna do Polski przygotowała medal - Wotum wdzięczności. Uroczyste przekazanie "Wotum" odbędzie się w Górce Duchownej w niedzielę, 30 sierpnia podczas mszy św. o godz. 18:00 na zakończenie Wielkiego odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Na to niecodzienne wydarzenie serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta.
7. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – święto św. Bartłomieja ap.
środa - uroczystość NMP Częstochowskiej
czwartek - wspomnienie św. Moniki
piątek - wspomnienie św. Augustyna bp. i dk.
sobota - wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
8. W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki

 

Ogłoszenia Parafialne
XXX Niedziela zwykła
16.08.2020
1. Msze św. w niedzielę o godz.: 7.30, 9.30, 11.30 – dla dzieci, 13:00 i 18.30.
Msze św. w dni powszednie o godz.: 7.30, i 18.30.
2. Okazja do spowiedzi w miesiącu sierpniu : 7:15 do 8:15 i 18:15 - 19:00
W piątek stały konfesjonał od godz. 7:00 - 19:00
2. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.
3. W przyszłą niedzielę, 22 sierpnia rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Nie będzie organizowana wspólna piesza pielgrzymka, natomiast każdy może nawiedzić sanktuarium indywidualnie czy w małej grupie: pieszo, rowerem lub samochodem. W zakrystii odbędą się zapisy na pielgrzymkę autokarem. Wspólnie spotkamy się na mszy św. Suma odpustowa o godz. 11:00. Wyjazd z pl. Metziga godz. 9:30. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.
4. W Lesznie przy pl. Metziga powstała Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego, która jest szkołą publiczną /nie pobiera opłat za naukę) oraz ogólnodostępną. Szkoła dysponuje jeszcze kilkoma wolnymi miejscami w klasie pierwszej. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny ze Szkołą /725205445/. Więcej informacji można odnaleźć na stronie internetowej www.lesznosp.salezjanie.pl
5. Dnia 4 VIII dotarły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5 tys. rannych i szkody materialne opiewające na miliardy dolarów. Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Bóg zapłać za ofiary złożone w niedzielę na ten cel
6. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – wspomnienie św. Jacka,
wtorek - wspomnienie bł. Sankcji Szymkowiak,
czwartek - wspomnienie św. Bernarda op.
piątek - wspomnienie św. Piusa X,
sobota - wspomnienie NM Królowej
7. W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki

 

 

Ogłoszenia Parafialne
XIX Niedziela zwykła
9.08.2020
1. Ofiary złożone dzisiaj podczas Mszy Świętych są przeznaczone na KUL, WT, UAM oraz szkoły katolickie naszej diecezji.
2. Okazja do spowiedzi w miesiącu sierpniu
rano od 7:15 do 8:15
wieczorem od 18:15 - 19:00
W piątek stały konfesjonał od godz. 7:00 - 19:00
3. We wtorek, 11 sierpnia zapraszamy na msze św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.
4. W czwartek 13 sierpnia przypada kolejny dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy św. o godz. 19:30, następnie o 20:00 masz św. i zakończymy procesją i apelem maryjnym o godz. 21:00.
5. W piątek swój odpust przeżywać będzie parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gronowie. Suma odpustowa o godz. 11:00.
W piątek również o godz 18 rożaniec i wymienianki roczne.
6. W sobotę 15 sierpnia obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej). Msze święte w naszej bazylice według porządku niedzielnego. Podczas każdej Eucharystii święcić będziemy wiązanki ziół i kwiatów. Parafialny Zespół Caritas będzie rozprowadzał wiązanki przed mszą św. – ofiary składane przy tej okazji wspomogą dzieła Caritas Parafialny. natomiast po mszy św. można złożyć ofiarę na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
7. W sobotę swój odpust przeżywać będzie parafia w Zaborowie – suma odpustowa o godz. 12:00.
8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
 
 

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7:30
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.30   dla młodzieży
11.30  dla dzieci
13.00 
18.30

 w  święta uznane za dni pracy:

7:30 

9:30

18:30

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 8.15 do 18.30

w niedziele:
od 13:45 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.00
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
przed każdą Mszą Świętą