Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Tt 3,1-7)Chrześcijanie powinni naśladować Chrystusa w łagodnościCzytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Tytusa.

Najmilszy:Przypominaj wszystkim, że powinni podporządkować się zwierzchnim władzom, słuchać ich i okazywać gotowość do wszelkiego dobrego czynu: nikogo nie lżyć, unikać sporów, odznaczać się uprzejmością, okazywać każdemu człowiekowi wszelką łagodność. Niegdyś bowiem i my byliśmy nierozumni, oporni, błądzący, służyliśmy różnym żądzom i rozkoszom, żyjąc ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

32 NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 listopada 2018 r. - 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 1. Dziękujemy Bogu za 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Módlmy się o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej nad naszą Ojczyzną.
 2. Dzisiaj przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 3. W wtorek 13 listopada przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy świętej wieczornej. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 4. Spotkanie grup do bierzmowania klas III gimnazjalnych odbędą się w tym tygodniu: 1 grupa w środę po wieczornej Mszy Św., a 2 grupa w piątek po wieczornej Mszy Św.
 5. W czwartek po wieczornej Mszy świętej odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół ASD w Poznaniu.
 6. Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Młodszego w Lesznie organizuje kurs w dniach 23 do 25 listopada kurs „Nowe Życie” mający charakter rekolekcyjny. Członkowie Szkoły zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w celu rozwoju swojej wiary. Szczegóły na stronie WWW.SNELESZNO.PL oraz u księdza wikariusza Piotra.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – św. Jozafata, biskupa
  • wtorek – wspomnienie Pierwszych Polskich Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna,
  • sobota – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy
 8. Tradycyjnie polecamy prasę katolicką.
 9. Parafia św. Jana organizuje pielgrzymkę do Włoch w dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2019 r. Bliższe informacje u ks. Piotra Jakubowskiego, wikariusza parafii św. Jana.
 10. Zmarli nasi parafianie: śp. Jan Mocek i śp. Czesław Kasperek. Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
31 NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 listopada 2018 r.
 
 1. Zachęcamy w tym tygodniu do udziału w XXVIII Leszczyńskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy program na plakatach.
 2. Różaniec połączony z wymieniankami jednorazowymi za zmarłych odmawiać będziemy od poniedziałku 5 listopada o godz. 18:00. Z kolei w piątek 9 listopada o godz. 18:00 odprawiamy wymienianki roczne.
 3. Od wtorku również w biurze parafialnym będzie można zamawiać intencje mszalne na pierwszy kwartał nowego roku.
 4. W niedzielę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości, - 100 rocznica odzyskania niepodległości. Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 10:00. Ofiary zebrane tego dnia podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.
 6. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD odbędzie się w czwartek 8 listopada po wieczornej Mszy świętej.
 7. W przyszłą niedzielę będziemy przed kościołem zbierać ofiary na utrzymanie poznańskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej,
  • sobota – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
 9.  Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 
 
 
27 NIEDZIELA ZWYKŁA - 7 października 2018 r.

 

 1. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 poświęcimy dzieciom pierwszokomunijnym różańce.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie w łączności z wieczorną Mszą świętą. Dzieci prosimy na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku na godz. 17:00.
 3. Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD zapraszamy na spotkanie wyjątkowo w środę po wieczornej Mszy świętej i nabożeństwie różańcowym.
 4. W czwartek 11 października o godz. 9:15 w naszej bazylice odprawiona zostanie Msza święta z okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.
 5. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych połączony z wymieniankami.
 6. W piątek 12 października przypada rocznica poświęcenia bazyliki archikatedralnej w Poznaniu.
 7. Pragniemy w naszej parafii stworzyć grupę młodzieżową. Zapraszamy młodzież zainteresowaną spotkaniami w grupie młodzieżowej w piątek na godz. 16:00 do salki na probostwie. Spotkania poprowadzi ks. Piotr. Zapraszamy wszystkich chętnych młodych w wieku 15 do 18 lat.
 8. W sobotę 13 października przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Św. wieczornej czuwanie modlitewne, o godz. 21:00 apel i procesja z figurą Matki Bożej.
 9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy kolejny Dzień Papieski. Przed kościołem zbierane będą ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”
 10. W przyszłą niedzielę, 14 października, będzie miała miejsce pielgrzymka różańcowa dekanatu leszczyńskiego do Gostynia. Wyjazd autokaru o godz. 10:30 z pl. Metziga. Powrót około godz. 16:00.
 11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu,
  • sobota– wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia „Przewodnik katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, oraz dwumiesięcznik „Miłujcie się.”
 14. Zmarli nasi parafianie: śp. Stanisław Dziedzic, śp. Łucja Skiba, śp. Beata Biniak.  Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

UROCZYTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ - 26 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś o godz. 6:00 wyruszyła z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. O godz. 11:00 na placu przy sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji pielgrzymów dekanatu leszczyńskiego. Uroczystości odpustowe trwać będą do przyszłej niedzieli – szczegółowy program na plakatach.
 2. Serdecznie witamy ks. Tomasza Nowaka, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii jako nowy wikariusz. Życzymy wielu łask Bożych oraz mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej w naszej bazylice.
 3. W sobotę pierwszego września wspominamy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.
 4. Od soboty po wakacyjnej przerwie powracamy do zwyczajnego porządku Mszy świętych w dni powszednie – pierwsza Msza święta poranna o godz. 7:00. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota września. O godz. 8:00 sprawowana będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, po której odmówimy różaniec w intencji nawrócenia grzeszników oraz za rodziny. Kapłani będą odwiedzać chorych i starszych parafian od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
 5. W poniedziałek 3 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Młodzież szkół średnich oraz uczniów szkoły muzycznej zapraszamy na Mszę świętą na godz. 8:00, natomiast o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza święta dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2.
 6. Informujemy, że od poniedziałku 3 września w naszej parafii odbywać się będą katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą w kościele po Mszach św. wieczornych (ok. godz. 19:00).
 7. Spotkanie dla katechetów odbędzie się we wtorek 4 września po Mszy św. wieczornej.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Moniki,
  • wtorek - wspomnienie św. Augustyna,
  • środa – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela,
  • sobota – wspomnienie bł. Bronisławy.
 9. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

20 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 sierpnia 2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tradycyjnie o godz. 6:00 rano wyruszy z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej, którą poprowadzi nasz nowy wikariusz ks. Tomasz Nowak. Suma odpustowa o godz. 11:00. Powrót indywidualny we własnym zakresie. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.
 2. Za tydzień w niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 3. Od wtorku w biurze parafialnym przyjmowane będą intencje mszalne na czwarty kwartał roku.
 4. Informujemy, że w poniedziałek 3 września rozpoczną się w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się po wieczornej Mszy św. około godz. 19:00.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,
  • wtorek  - wspomnienie św. Piusa X, papieża,
  • środa – wspomnienie NMP Królowej,
  • piątek – święto św. Bartłomieja Apostoła,
  • niedziela – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
 6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

17 NIEDZIELA ZWYKLA - 29 lipca 2018 r.

 1. W nawiązaniu do komunikatu z ubiegłej niedzieli informujemy, że pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg w sobotę 4 sierpnia w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godz. 17:00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
  • w czwartek przed wieczorną Mszą świętą będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań do kapłaństwa, szczególnie z naszej parafii.
  • w piątek możliwość przystąpienia do spowiedzi przez cały dzień. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00. W łączności z wieczorną Mszą święta odmówiona zostanie Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  • w sobotę o godz. 8:00 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w int. nawrócenia grzeszników. Od godz. 8:30 kapłani będą nawiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość Polaków. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać – w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
 4. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę święta dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 4 sierpnia o godz. 19:00. Program odpustowych uroczystości został wywieszony w gablocie.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Loyoli,
  • środa – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
  • sobota – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.
 6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc sierpień w cenie 6 zł.
 7. Zmarła nasza parafianka: śp. Kazimiera Sędłak. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu. 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej