Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Jr 31,31-34)Nowe przymierzeCzytanie z Księgi proroka Jeremiasza.

Pan mówi: „Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą, mówi Pan.Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 11 marca 2018 r.

 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w naszej bazylice:
  • droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 17:00 oraz po wieczornej Eucharystii ok. godz. 19:00,
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 15:00
 2. We wtorek 13 marca przypadnie kolejny dzień fatimski w naszej parafii. Wieczorem po Mszy św. i nowennie rozpocznie się czuwanie modlitewne. O godz. 21:00 odprawimy apel jasnogórski oraz przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej. Serdecznie zapraszamy. W tym dniu przypada również kolejna rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicą Piotrową.
 3. W tym tygodniu swoje rekolekcje wielkopostne przeżywać będą uczniowie Zespołu Szkół nr 4 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Msza święta na zakończenie rekolekcji zostanie odprawiona dla ZS nr 4 w środę o godz. 8:00, a dla ZSE w piątek o godz. 9:00.
 4. W piątek o godz. 16:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Lesznie.
 5. W sobotę swoje imieniny obchodzić będzie ks. Patryk. Msza św. w jego intencji będzie sprawowana o godz. 7:00.
 6. Ministrantów prosimy na zbiórki – młodszych w sobotę na godz. 9:30, a starszych w czwartek na godz. 19:00.
 7. W gablocie przy bocznym wejściu został wywieszony harmonogram spotkań dla kandydatów do bierzmowania z kl. II gimnazjalnych.
 8. W związku z organizacją Leszczyńskiego Półmaratonu w przyszłą niedzielę zostaną zamknięte ulice przy naszym kościele w godz. 8:00-14:00, a także pl. Metziga. Parking przewidziano na Nowym Rynku. Prosimy o wzięcie pod uwagę niniejszych utrudnień w ruchu.
 9. Polecamy prasę katolicką. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza paschaliki w cenie 7 zł. U ministrantów można otrzymać koperty na daninę diecezjalną.
 10. Zmarli nasz parafianin: śp. Władysław Zachwieja z ul. Narutowicza oraz śp. Pelagia Norek również z ul. Narutowicza. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 4 marca 2018 r.

 1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych: droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 17:00 oraz po wieczornej Mszy św. ok. godz. 19:00, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 15:00.
 2. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się zebranie Parafialnej Rady Ekonomicznej.
 3. W czwartek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD.
 4. W tym tygodniu swoje rekolekcje szkolne przeżywać będzie młodzież z I LO. W piątek o godz. 9:00 zostanie odprawiona dla nich droga krzyżowa, a po niej Msza św.
 5. W piątek o godz.18:00 odmówimy różaniec połączony z wymieniankami rocznymi za zmarłych.
 6. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz.7:30 będzie miało miejsce spotkanie członków Żywego Różańca.
 7. Składamy serdecznie Bóg zapłać osobom i rodzinom, które już złożyły tegoroczną daninę diecezjalną. Koperty na daninę można odebrać u ministrantów.
 8. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej leszczyńskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy z naszej bazyliki w piątek 23 marca po Mszy św. o godz. 20:00. Zapisy oraz szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.edk.org.pl (Leszno – trasa św. Mikołaja).
 9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii oraz w biurze parafialnym.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 18 lutego 2018 r.

 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
  • Gorzkie Żale odprawiamy w niedziele o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Piotr.
  • Droga krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek dwukrotnie – o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po wieczornej Mszy św. ok. godz. 19:00 (dla dorosłych i młodzieży).
 2. Za pobożny udział w nabożeństwach wielkopostnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem ubiegłych lat zwraca się do diecezjan z prośbą o złożenie daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty rozprowadzają ministranci przy wyjściu z kościoła. Wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post zostały wywieszone w gablocie przy bocznym wyjściu.
 4. Od wtorku w biurze parafialnym będą przyjmowane intencje mszalne na drugi kwartał (kwiecień, maj, czerwiec).
 5. W czwartek przypada święto Katedry św. Piotra, a zarazem piąta rocznica wyniesienia naszej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu za nawiedzenie bazyliki, modlitwę w intencjach papieskich oraz przyjęcie Komunii św. można uzyskać odpust zupełny. Msze św. jak w dni powszednie.
 6. W przyszłą niedzielę Msza św. o godz. 13:00 będzie sprawowana w języku łacińskim.
 7. Za tydzień również przed kościołem zbierane będą ofiary na wsparcie funduszu misyjnego Ad Gentes
 8. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać u pana kościelnego oraz w biurze parafialnym.
 9. U ministrantów można zaopatrzyć się w prasę katolicką: jest nowy numer „Miłujcie się”, a także lutowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, a w nim m.in. zapowiedź drugiej leszczyńskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
 10. Zmarli nasi parafianie: śp. Wanda Mocek z ul. Korczaka (DPS), śp. Brunon Hoffmann z ul. Wilkońskiego, śp. Bronisław Chwastyniak z ul. Narutowicza, śp. Krystyna Olejnik z ul. Zacisze i śp. Tadeusz Bokś z ul. Zielonej. Polećmy dusze zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

6 NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 lutego 2018 r.

 1. W Środę Popielcową 14 lutego rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas Przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 17:00 i 18:30. W tym dniu wierni między 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego (trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy również, że w Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach.  W gablocie zostały wywieszone wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post 2018.
 2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
  • droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
  • Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Piotr, nasz wikariusz.
 3. Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. We wtorek 13 lutego przypada kolejny dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy św. O godz. 21:00 odprawimy apel jasnogórski oraz procesję z figurą Matki Bożej.
 5. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego odbędzie się w czwartek po wieczornej Mszy św.
 6. Krąg biblijny w tym tygodniu odbędzie się wyjątkowo w piątek po wieczornej Eucharystii i drodze krzyżowej. 
 7. Dzieciom, młodzieży i pracownikom oświaty życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W przyszłym tygodniu ukaże się lutowe wydanie naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”.
 9. Zmarli nasi parafianie: śp. Edmund Andrzejewski z ul. Leszczyńskich oraz śp. Melania Szczepańska z ul. Frankiewicza. Polećmy zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

5 NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 lutego 2018 r.

 1. Dziś o godz. 15:00 odprawiona zostanie Msza święta dla dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. oraz ich rodziców. W czasie Mszy św. zostaną poświęcone świece. Obecność obowiązkowa.
 2. Zakończyliśmy duszpasterskie odwiedziny parafian. Składamy serdeczne Bóg zapłać  wszystkim parafianom, którzy przyjęli kapłanów na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek. Dziękujemy również za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie o tych rodzinach, które nie przyjęły kolędowego błogosławieństwa.
 3. Zapraszamy do wspólnego zgłębiania i rozważania Pisma świętego w ramach naszego parafialnego kręgu biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy św. i nowennie.
 4. W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki  roczne za zmarłych.
 5. W związku z przypadającym 26. Światowym Dniem Chorego oraz rocznicą pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes zapraszamy na Mszę świętą w intencji osób chorych i w podeszłym wieku, którą odprawimy w sobotę 10 lutego o godz. 10:00.  W czasie Mszy świętej będziemy udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Od godz. 9:30 będzie możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi.
 6. W gablocie przy bocznym wyjściu został wywieszony harmonogram spotkań dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
 7. W przyszła niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie Żywego Różańca.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  1. poniedziałek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy,
  2. wtorek – wspomnienie męczenników japońskich: św. Pawła Miki i towarzyszy,
  3. sobota – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.
 9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej