Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Prz 2,1-9)Nakłoń serce ku roztropnościCzytanie z Księgi Przysłów.Synu, jeśli przyjmiesz moje nauki i zachowasz u siebie wskazania; ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności swe serce; jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę, jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów, to bojaźń Pana zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA
5.07.2020 r.

1. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.

2. Co roku 7 lipca, z naszego kościoła, wyruszała Grupa 16 Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W związku z trwającą pandemią, nie ma w tym roku pieszej wędrówki, ale zapraszamy do udziału w Duchowej Pielgrzymce na Jasną Górę,. Przez 9 dni będziemy spotykać się każdego dnia w innej parafii Leszna. Rozpoczynamy w naszym kościele, we wtorek 7 lipca mszą sw. o godz. 7:30. Bliższe informacje na ulotce, która znajduje się na stoliku.

3. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
środa - św. Jana z Dukli,
sobota - św. Benedykta, patrona Europy

4. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” Jest także nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. / przed kościołem/

5. Wszystkim, którzy rozpoczynają wakacje, a szczególnie dzieciom i młodzieży życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA
28.06.2020 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiamy do wtorku włącznie przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00.

2. W poniedziałek przypada uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – patronów poznańskiej katedry. Msze święte w naszej bazylice będą według następującego porządku: o godz. 7:30, 9:30, oraz o 18:30. Również w tym dniu można uzyskać łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane w czasie Mszy św. zostaną przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej (tzw. świętopietrze).

3. We wtorek zapraszamy na mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30. Po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie Wspólnotę Żywego Różańca. /kościół/

4. Dzisiaj na mszy św. o godz. 13:00 troje dzieci przystąpi do Wczesnej I komunii św.

5. Od minionej soboty z okazji wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy /27 czerwca/ można uzyskać przez osiem dni odpust zupełny za odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem czczonym w naszej bazylice.

6. W nowym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi.

7. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii, lub umówić się telefonicznie.

8. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

9. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – – uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła,
piątek - święto św. Tomasza, apostoła

10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł. / w zakrystii/ Jest także nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. / przed kościołem/

11. Wszystkim, którzy rozpoczynają wakacje, a szczególnie dzieciom i młodzieży życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 
 
 
 
 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XII NIEDZIELA ZWYKŁA
21.06.2020 r.

1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiamy do soboty włącznie przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00, w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

2. W przyszłą niedzielę na mszy św. o godz. 13:00 dzieci przystąpią do Wczesnej I komunii św.

3. W naszej bazylice nie odbędą się koncerty w ramach Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

4. Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego:
dla dzieci - niedziela, 28 czerwca o godz. 11:30
dla młodzieży - piątek, 26 czerwca - godz. 7:30
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież na modlitewne dziękczynienie.

5. W sobotę z okazji wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy można uzyskać odpust zupełny za odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem czczonym w naszej bazylice.

6. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

7. Kalendarz liturgiczny:
środa – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela,
czwartek – wspomnienie NMP Świętogórskiej z Gostynia,

8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Przewodnik Katolicki” .

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XI NIEDZIELA ZWYKŁA

14.06.2020 r.

 1.  Trwa oktawa Bożego Ciała. Msze święte z Nieszporami o Najśw. Sakramencie oraz procesją eucharystyczną do czwartku włącznie o godz. 18:30. Na zakończenie oktawy będziemy święcić wianki z ziół i kwiatów
 2. .Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy codziennie w łączności z wieczorna Mszą świętą o godz. 18:30. /od poniedziałku do piątku/
 3. W piątek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu w sposób szczególny modlimy się o uświęcenie kapłanów. Msza św. z procesją eucharystyczną zostanie odprawiona  o godz. 18:30. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 4. Od 29 czerwca w parafii św. Kazimierza rozpoczną się nauki przedmałżeńskie

 5. Dzisiaj po mszach świętych zbiórka do puszek na KUL, PWT i Szkoły Katolickie. 

 6. Spotkanie w kościele z dziećmi przygotowującymi się do I komunii św. :

  klasa IIIa poniedziałek, 15 czerwca godz. 16:00 klasa IIIb wtorek, 16 czerwca godz. 16:00 klasa III - dzieci z innych szkół - dowolny dzień do wyboru.
 7.  W kaplicy Świętej Rodziny przy kościele św. Krzyża, sprawowana jest liturgia w obrządku greckokatolickim w języku ukraińskim w każdą niedzielę o godz. 17.00. Przed liturgią okazja do spowiedzi. Ks. Wasyl prosi o przekazanie tej informacji znanym nam osobom narodowości ukraińskiej.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej - Przewodnika Katolickiego.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
7.06.2020 r.

1. Dziś przed kościołem zbierane są ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziękuję zespołowi Caritas za pomoc w zbiórce.

2. W czwartek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało). Procesja centralna w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się, natomiast w każdej parafii w Lesznie o wyznaczonej godzinie odbędzie się msza św. z procesją wokół kościoła. W naszej parafii msza św. z procesją Eucharystyczną będzie sprawowana o godz. 9:30. Prosimy o udekorowanie flagami kościelnymi oraz okna symbolami eucharystycznymi. Osoby niosące sztandary i feretrony, a także dzieci dziewczynki sypiące kwiaty prosimy o uczestnictwo w procesji. W tym dniu w kościele msze święte będą sprawowane jak w niedzielę o godz. 7:30, 9:30 /z procesją /, 11:30, 13:00 i 18:30.

3. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy do środy o godz. 18:00. W oktawie Bożego Ciała zachęcamy do udziału w mszach świętych z Nieszporami o Najśw. Sakramencie i procesją eucharystyczną; w piątek godz. 18:30, w sobotę o godz. 20:00 a w niedzielę o godz. 9:30.

4. We wtorek po wieczornej mszy św. odbędzie się spotkanie dla osób przeżywających 33 dniowe rekolekcje, gdzie każdy otrzyma treść aktu oddania.

5. Spotkania dla grup duszpasterskich:
dla Zespołu Caritas - wtorek - godz. 16:30
dla ministrantów - środa - po mszy św. Wieczornej

6. W sobotę, 13 czerwca zapraszamy na kolejne spotkanie z Matka Bożą Fatimską.
Program:
godz. 19:30 - czuwanie z Maryją
godz. 20:00 - msza św.
godz. 20:40 - wystawienie Najśw. Sakramentu
Uroczyste odczytanie aktu zawierzenia się Jezusowi przez Maryję, tych wszystkich osób, które zakończyły 33 dniowe rekolekcje. Zapraszamy również osoby, które chciałyby odnowić akt oddania
godz. 20:50 - procesja eucharystyczna połączona z fatimską
godz. 21:00- błogosławieństwo Najśw. Sakramentem /Apel Maryjny/

7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej - Przewodnika Katolickiego

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
31.05.2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W dzisiejszym dniu kończy się okres wielkanocny w Kościele. Od jutra rozpoczynamy okres zwykły. Czas spowiedzi i komunii wielkanocnej jest przedłużony do 14 września 2020 roku, do święta Podwyższenia Krzyża.

2. W poniedziałek święto NMP Matki Kościoła – dawniej drugi Dzień Zielonych Świąt. Zapraszamy na msze św. o godz. 7:30; 9:30; 18:30.

3. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiane w tygodniu przed mszą świętą wieczorną o godz 18.00, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

4. We wtorek po mszy i nowennie wieczornej odbędzie się spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca. / kościół/

5. Spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do I komunii św. w środę po wieczornej mszy św. /kościół/

6. Natomiast w czwartek o godz. 17:00 zapraszamy członków Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu./kościół/

7. W tygodniu:
- I czwartek miesiąca – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana - w czwartek o godz. 7:30 msza św. o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii
- I Piątek miesiąca
- w piątek o godz. 18:30 msza św. wynagradzająca Najśw. Sercu Jezusa
- I Sobota miesiąca
- w sobotę o godz. 7:30 msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin, a po niej odmówiony zostanie różaniec.

8. Chorych i starszych parafian po uprzednim zgłoszeniu w biurze parafialnym odwiedzimy z sakramentami św. w sobotę od godz. 8:30.

9. Od 1 czerwca /poniedziałku/ obowiązywać będzie dyspensa tylko dla:
osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym;;/o
osób z objawami infekcji /kaszel, katar i podwyższona temperatura/
Zachęcamy zatem usilnie wiernych do udziału w mszach świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty codziennie od 7:00 - 9:00 i 18:00 - 19:00 oraz w piątek 7:00 -19:00

10. Czytajmy prasę katolicką. W zakrystii można nabyć ,,Przewodnik katolicki z dodatkiem.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
24.05.2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego a także dzień powszechnej modlitwy za kościół w Chinach.

2. W poniedziałek świętujemy 3 r. święceń kapłańskich ks. Patryka. Z tej okazji składamy mu serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wielu darów Ducha św. Msza św. w int. ks. Wikariusza w poniedziałek godz. 18:30. Serdecznie zapraszamy.

3. Nabożeństwa majowe odprawiamy w tygodniu przed wieczorną mszą św. o godz. 18:00, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00

4. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha św.

5. We wtorek obchodzimy przypada Dzień Matki. Tego dnia w int. wszystkich czcigodnych Matek z naszej parafii będzie odprawiona msza św. o godz. 18:30. Wszystkie Matki serdecznie zapraszamy i składamy im piękne życzenia Bożego błogosławieństwa.

6. W związku z epidemią koronawirusa I Komunia św. w naszej parafii zostaje przesunięta na 3 niedzielę września br.

7. W zakrystii można nabyć drugi tom materiałów 33 dniowych rekolekcji

8. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na potrzeby naszego kościoła oraz ofiary związane z daniną na rzecz naszej archidiecezji. Dziękujemy za ofiary złożone na konto parafialne.

9. W Lesznie powstaje SALEZJAŃSKA SZKOŁA PODSTAWOWA przy pl. Jana Metziga. Wszelkie informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej. Również tam znajdziemy inf. o katechezach przedmałżeńskich.

10. W zakrystii można nabyć nowy numer Przewodnika katolickiego

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
17.05.2020 r.

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe odprawiamy codziennie przed Mszą św. wieczorną, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

2. Wspominamy w tych dniach 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, która przypada w poniedziałek 18 maja. Przez Jego wstawiennictwo polecajmy Bogu Kościół Powszechny, naszą Ojczyznę - Polskę i nasze rodziny. Na uroczystą Mszę św. zapraszamy w poniedziałek o godz. 18.30.

3. W nowym tygodniu od poniedziałku do środy przypadają dni szczególnej modlitwy o dobre urodzaje oraz w intencji głodujących na świecie.

4. Od piątku, 22 maja rozpoczniemy nowennę do Ducha Świętego połączoną z nabożeństwem majowym.

5. W zakrystii są do nabycia czasopisma, Przewodnik Katolicki.

6. W sobotę, 23 maja rocznice święceń kapłańskich obchodzą kapłani:
50 rocznicę - ks. Senior kanonik Zbigniew Stelmach
35 rocznicę - ks. Proboszcz kanonik Józef Majchrzak.
Drogich Parafian serdecznie zapraszamy na wspólne dziękczynienie - mszę św. w sobotę o godz. 11:00

W nowym tygodniu niech nam towarzyszy Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
V NIEDZIELA WIELKANOCNA
10.05.2020 r.

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowa odprawiamy codziennie przed Mszą św. wieczorną, natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

 

2. W środę, 13 maja przypadnie dzień fatimski – 103 rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie i 23 rocznica wprowadzenia figury Matki Bożej Fatimskiej do naszej świątyni.

Program wieczoru Fatimskiego

19:15 Czuwanie / Różaniec i rozważania/
20:00 Eucharystia w int. Módlmy się, aby nasz udział w Eucharystii, w nabożeństwach fatimskich i osobista modlitwa różańcowa wydawały błogosławione owoce w naszym postępowaniu
20:45 Zawierzenie Matce Bożej Fatimskiej naszej Ojczyzny i Narodu. Następnie przejdziemy w procesji wewnątrz bazyliki z figurą Matki Bożej
21:00 Apel Fatimski / zakończenie/
Serdecznie zapraszamy.

3. Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała prośbę do Konferencji Episkopatów, aby dzień 14 maja / czwartek/ uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronowirusa.

4. W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki.

5. Dziękujemy Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.

6. Zmarli nasi parafianie: śp. Donata Louft i śp. Kazimierz Kaźmierski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu

 

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

3.05.2020 r.

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość NMP Królowej Polski a dzisiaj Święto Konstytucji 3 Maja. O godz. 9:30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w int. Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy. 

2. Nabożeństwa majowe w tygodniu będą odprawiane przed Mszą św. wieczorną o godz. 18:00. Natomiast w niedzielę po mszy św. o godz. 13:00.

3.W poniedziałek, 4 maja przypada 5 r. śmierci ks. prałata Konrada Kaczmarka. Msza św. w intencji zmarłego proboszcza zostanie odprawiona jutro o godz. 18:30. Natomiast w środę, 6 maja zostanie odprawiona msza św. o godz. 18:30 za zmarłego ks. prałata Teodora Korcza i zmarłych kapłanów

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek  miesiąca. W tym dniu modlimy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

5. Okazja do spowiedzi w niedzielę i dni powszednie przed każdą mszą św., natomiast w piątek przez cały dzień. 

6.W zakrystii można nabyć Przewodnik Katolicki z dodatkiem.

7. Zmarły nasze parafianki śp. Szeszuła Bożena, Anna Siedlewska i Gorzelańczyk Czesława.  Polećmy zmarłe Bożemu Miłosierdziu…

 


 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKANOCNA
26.04.2020 r.

1. Decyzją władz państwowych w kościołach na liturgii może uczestniczyć 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W naszym kościele może więc uczestniczyć do 100 osób. Zapraszamy serdecznie na Mszę św. w tygodniu i w niedzielę. Spowiedź będzie sprawowana pół godziny przed Mszą św. i wieczorem od 18.00 i w czasie Mszy św.

2. Rozpoczynamy w piątek miesiąc maj, poświęcony Matce Bożej. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe od poniedziałku do soboty o godz. 18.00. W niedzielę odmówimy Litanię Loretańską po Mszy św. o godz. 13.00. Nowenna wtorkowa razem z nabożeństwem majowym

3. W nowym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi. Okazja do spowiedzi w piątek od 7.00. do 19:00. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii.
W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. W liturgii nowego tygodnia przypada wspomnienie - w środę - św. Katarzyny ze Sieny – patronki Europy, w sobotę - uroczystość N M P Królowej Polski – głównej patronki Polski

5. W sobotę 2 maja uroczystość NMP Królowej Polski, przeniesiona z niedzieli 3 maja. Msze św. w tym dniu jak w każdą niedzielę.

6. W przyszłą niedzielę, z racji Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 9:30 msza św. w intencji naszej Ojczyzny, na którą serdecznie zapraszamy

7. Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa informujemy, że została odwołana I - Komunia św. i Bierzmowanie w tym roku szkolnym. Nowe terminy zostaną uzgodnione z rodzicami w zależności od rozwoju sytuacji.

Dziękujemy Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli już daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.

Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. (Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
19.04.2020 r.

1. Dziś święto Miłosierdzia Bożego. Jako Wasi duszpasterze, każdego dnia modlimy się o godzinie 15:00. Dziękujemy Wam za wspólną modlitwę. Zapraszamy Was do wspólnej modlitwy, transmitowanej za pomocą internetu. Pamiętamy o Was w modlitwie i o nią prosimy.

2. Od poniedziałku 20 kwietnia w naszym Kościele w nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Prosimy o zachowanie co najmniej 2 metrów odległośći od siebie oraz prosimy o noszenie maseczki ochronnej również podczas nabożeństw i odwiedzin na adoracji Najświętszego Sakramentu.

3. Msze święte w tygodniu o godzinie 7.30 i 18.30.

4. Każdego dnia jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej od godziny 7:00 do 8:00 i od 18:00 do 19:00. W piątek spowiedź święta w stałym konfesjonale od godziny 7:00 do 19:00.

5. Dziękujemy tym Parafianom i Dobrodziejom, którzy złożyli już daninę i wsparli naszą parafię swoją ofiarą.
Prosimy nadal o zrozumienie i finansowe wsparcie, jak czyniliście to do tej pory składając swoje dobrowolne ofiary na tacę. Dziś możemy to uczynić wpłacając na konto parafialne oraz składając do skarbonek kościelnych lub w biurze parafialnym. Za Parafian i Dobrodziejów jest Msza św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i ofiary. ( Konto parafialne: 16 1240 1499 1111 0010 0322 1993 ). Wpłacając ofiary na konto w tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na cele kultu religijnego. Można te ofiary odliczyć od podatku.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
12.04.2020 r.

1. W Poniedziałek Wielkanocny msze św. również jak w każdą niedzielę

2. Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dlatego od dziś o godz. 15:00 każdego dnia odbędzie się w kaplicy adoracji nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Zapraszam do modlitwy w swoich domach.

3. Rodzinom, które złożyły daninę diecezjalną, wszystkim tym, którzy ofiarowali kwiaty do Grobu Pańskiego, p. kościelnemu i tym, którzy pomogli w przygotowaniu kaplicy adoracji oraz Grobu Pańskiego składamy serdeczne "Bóg zapłać!"

4. Kapłańskim sercem obejmujemy wszystkich parafian, którzy łączą się z nami w modlitwie, aby uczcić Chrystusa Zmartwychwstałego. Zapewniamy wszystkich o pamięci w modlitwie, prosząc, aby Pan Jezus Zwycięzca Śmierci obdarzał hojnie potrzebnymi łaskami, a zwłaszcza darami Ducha Świętego.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ
5.04.2020 r.

1. Istnieje nadal możliwość uczestnictwa we mszy świętej transmitowanej bezpośrednio z naszej bazyliki św. Mikołaja na facebook www.facebook.com/bazylikaleszno/ codziennie wieczorna msza św. o g. 18:30, w niedzielę o g. 9:30. Podczas oglądania transmisji zachęcamy, abyśmy zachowali wszystkie postawy liturgiczne tzn.: wstawali, klękali na podniesienie, siedzieli podczas liturgii słowa. Podobnie z odpowiedziami, jeśli to możliwe, dobrze w taki sposób włączyć się w przeżywanie liturgii: modlić się na głos, a przynajmniej po cichu. A w ramach komunii świętej dobrze jest przyjąć ją duchowo, pamiętając o tym, że ma ona takie same skutki jak przyjęcie Komunii Świętej, gdy możemy uczestniczyć fizycznie w kościele we mszy św.

2. W tym tygodniu msze św. w naszym kościele od poniedziałku do środy o g. 7:30, 18:00 i 18:30. We mszy św. może uczestniczyć w środku kościoła tylko 5 osób.

3. Sakrament pokuty - będzie sprawowany przez kapłanów parafii w dni powszednie (od poniedziałku do środy/rano od 7:00 do 11:00 i po południu od 15:00 do 19:00. Nie będzie specjalnego dnia spowiedzi przedświątecznej w parafiach dekanatu.

4. Zapraszamy do uczestnictwa przez transmisję w uroczystym obchodzie Triduum Paschalnego w naszej bazylice:

WIELKI CZWARTEK – w tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o g. 18:30. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji. Adoracja będzie trwała do g. 20:30. Zakończymy modlitwą różańcową i apelem

WIELKI PIĄTEK – dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o g. 7:00. Na g. 7:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. O godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, natomiast o g. 17:00 w bazylice zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o g. 18:30, w czasie której usłyszymy opis Męki Pańskiej, odmówimy starożytną modlitwę wiernych, odsłonięty zostanie Krzyż. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do "Grobu Pańskiego". Adoracja potrwa do g. 20:30. Zakończymy modlitwą różańcową i apelem.

WIELKA SOBOTA – w tym dniu wspominamy zstąpienie Jezusa do otchłani. Adoracja przy Grobie Pańskim od g. 7:00. Ponownie zapraszamy na Liturgię Godzin.

NOC PASCHALNA – Wigilię Paschalną zwiastującą zwycięstwo Chrystusa rozpoczniemy w sobotę o g. 20:00. Na Liturgię złożą się odśpiewanie Orędzia Wielkanocnego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Liturgia Eucharystyczna oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

NIEDZIELA WIELKANOCNA i PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY msze św. wg porządku niedzielnego o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30.

Paschaliki na stół wielkanocny do nabycia w zakrystii.

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29.03.2020 r.

1. Zgodnie z decyzją władz państwowych i kościelnych we Mszy św. nie może uczestniczyć w kościele więcej niż 5 osób. Dlatego do kościoła na Mszę św. w dni powszednie i w niedzielę wchodzimy bocznym wejściem. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Prosimy o przybycie do kościoła nie później niż 10 minut przed rozpoczęciem Mszy świętej.
Ze względu na ilość osób mogących uczestniczyć we mszy św. Prosimy, aby Parafianie zapoznali się, o której godzinie będzie odprawiona msza. św. wieczorna. Msze wieczorne o godz. 18:00 i 18:30 .
Od przyszłego tygodnia w niedzielę będzie msza święta o godzinie 18.30. Dziś jeszcze o 16.45.

2. Sakrament pokuty - spowiedź - będzie sprawowany przez kapłanów parafii w dni powszednie (od poniedziałku do soboty) rano od 7.00 do 9.00 i wieczorem od 17.00 do 18.30 w kościele lub po telefonicznym uzgodnieniu /Probostwo nr tel.65 5202575/. Nie będzie specjalnego dnia spowiedzi przedświątecznej w parafiach dekanatu. Zachęcamy do umawiania się na spowiedź telefonicznie.

3. W nowym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz wynagradzać Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi.

4. Chorych parafian kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w późniejszym terminie po ustaniu epidemii, lub umówić się telefonicznie.

5. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostały odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.

6. W dni powszednie od godz. 8:00 do 18:00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele i okazja do osobistej modlitwy w ciszy.

5. Obowiązuje nadal dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej w obecnym czasie nie jest grzechem ciężkim.

6. Biuro Parafialne z racji pogrzebów czynne od poniedziałku do piątki od godz. 9:00-12:00. Przyjmujemy telefonicznie lub mailowo intencje mszalne do końca roku kalendarzowego.

7. Ofiarę podczas mszy św. można złożyć przy wyjściu z kościoła.

8. Ogłoszenia i intencje Mszy świętych dostępne również na naszej stronie internetowej www.kolegiata.leszno.pl 

ks. prob. Józef Majchrzak

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
22.03.2020 r.

1. W środę, 25 marca przypada – uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W Kościele przeżywamy jako Dzień Świętości Życia. Msze św. w tym dniu o godz. 7:30, 9:30 i 18:30. Chrześcijanin przynależący do kościoła katolickiego stoi na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci i przypomina, że każde życie jest darem Boga.

2. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostały odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.

3. Zachęcamy, by w tym szczególnym czasie trwać na modlitwie w domach rodzinnych. Mamy wiele modlitw np. różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, rozważania pasyjne, lektura Pisma Świętego. W internecie jest wiele wartościowych propozycji konferencji duchowych i nauk rekolekcyjnych. Korzystajmy z tych pomocy w przeżywaniu Wielkiego Postu.

4. Msze św. w naszym kościele są odprawiane według stałego porządku. W dni powszednie o godz. 7:30 i 18:30 a w niedzielę o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00, 16:45. W dni powszednie od poniedziałku do soboty od godz. 7:00 do 18:30 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele i okazja do osobistej modlitwy w ciszy. Kapłani służą sakramentem pokuty codziennie od godz. 7:00 do 8:00, natomiast w piątek stały konfesjonał od 7:00 do 19:00 Módlmy się o ustanie koronawirusa oraz o dar zdrowia, Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Polski dla naszych rodzin, naszej parafii, Ojczyzny i świata całego.

5. Do dnia 29 marca 2020 r. została udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. następującym wiernym naszej Archidiecezji Poznańskiej i przebywającym na jej terenie: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem ciężkim.

6. Biuro Parafialne czynne z racji pogrzebów od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:00. Msze św. /do końca roku/ możemy zamawiać telefonicznie.

7. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii u pana kościelnego.

8. Bóg zapłać Rodzinom za złożoną daninę diecezjalną, czyli ofiarę przeznaczoną na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji.

9. Drodzy Parafianie -zachowajmy pokój w sercu i spokój w naszej codzienności. Bądźmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali. Zainteresujmy się szczególnie osobami starszymi z naszego otoczenia. Niech ten czas, który został nam dany, będzie okazją do głębszego zjednoczenia z Chrystusem i naszego osobistego nawrócenia. Trwajmy wspólnie na modlitwie i złóżmy naszą nadzieję w Bogu. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo na nowy tydzień.

ks. Prob. Józef Majchrzak

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

15.03.2020 r.

 1.W nowym tygodniu przypadają następujące wspomnienia liturgiczne:

w czwartek – uroczystość św. Józefa Oblubieńca N M P


2. W naszym kościele nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali zostają odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.


3. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane w dni powszednie o godz. 07.30  i 18.30 a w niedzielę o godz. 07.30, 09.30, 11,30, 13.00, 16:45, 


4. W minioną niedzielę zebraliśmy do puszek, na misyjne dzieło pomocy „Ad Gentes” 755;- złotych. Bóg zapłać.


5. Biuro Parafialne czynne bez zmian.


6. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, „Miłujcie się”, a także marcowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”


7. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii  u pana kościelnego. 


8. Bóg zapłać Rodzinom za złożoną daninę diecezjalną, czyli ofiarę przeznaczoną na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. ks. prob.  Józef Majchrzak

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
8.03.2020 r.

1. Dziś po Mszy św. możemy złożyć ofiary na wsparcie funduszu misyjnego Ad Gentes.

2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:
Droga krzyżowa w piątek
– dla dzieci zostanie odprawiona po Mszy św. o godz. 17:00,
- dla dorosłych po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 16:00.
Po Gorzkich Żalach ostatnia niedzielna msza św. o godz. ok. 16:45.

3. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec połączony z rocznymi wymieniankami za zmarłych.

4. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem ubiegłych lat zwraca się do diecezjan z prośbą o złożenie daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty są wyłożone na stolikach lub otrzymać przy wyjściu z kościoła.

5. W tym tygodniu odbędą się spotkania:
wtorek - dla Kręgu Biblijnego - po mszy św. wieczornej /probostwo/
czwartek - katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych - po mszy św. wieczornej

6.Przypominamy o spotkaniach dla kandydatów do bierzmowania z kl. VII i VIII. Obecność obowiązkowa

7. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, „Miłujcie się”, a także marcowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.

8. Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 zł można nabywać w zakrystii u pana kościelnego.

Zaproszenia:

W piątek, 13 marca o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej na Rynku 1 spotkanie poświęcone ks. abp. Antoniemu Baraniakowi.

W sobotę, 14 marca o godz. 19:30 w kościele św. Józefa w Lesznie koncert pieśni pasyjnej "O Męce Pańskiej śpiewać chcę"
Bliższe informacje na tablicy ogłoszeń.

9. Zmarł śp. Robert Zientara. Polećmy zmarłego Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
1.03.2020 r.

1.Dzisiaj 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zapraszamy na Mszę św. z udziałem władz samorządowych, która sprawowana będzie w naszej bazylice o godz. 9:30. O godz. 10:45 odbędą się uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na ul. Poniatowskiego.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:

Gorzkie Żale odprawiamy w niedziele o godz. 16:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Tomasz Sage. Po Gorzkich Żalach ostatnia niedzielna msza św. o godz. 16:45

Droga krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek dwukrotnie – o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po wieczornej Mszy św. ok. godz. 19:00 (dla dorosłych i młodzieży).
Za pobożny udział w nabożeństwach wielkopostnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. We wtorek po wieczornej mszy św. spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca, natomiast w czwartek po wieczornej mszy św. spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
W czwartek Msza święta o godz. 18:30 sprawowana będzie w łączności z Nieszporami o Najśw. Sakramencie w int. nowych i świętych powołań.

W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w łączności ze Mszą św. o godz. 18:15.

W sobotę Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy świata oraz w int. rodzin o godz. 7:30. Po Mszy św. odmówimy różaniec. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i starszych parafiach z sakramentami. Chętnych prosimy o zgłoszenie w biurze parafialnym.

5. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem ubiegłych lat zwraca się do diecezjan z prośbą o złożenie daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty rozprowadzają ministranci przy wyjściu z kościoła. Wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post zostały wywieszone w gablocie przy bocznym wyjściu.

6. Za tydzień również przed kościołem zbierane będą ofiary na wsparcie funduszu misyjnego Ad Gentes

7. U ministrantów można zaopatrzyć się w prasę katolicką: jest nowy numer Przewodnika Katolickiego, Miłujcie się, a także lutowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”,

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VII NIEDZIELA ZWYKŁA
23.02.2020 r.

1. W Środę Popielcową 26 lutego rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas Przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godz. 7:30, 9:30, 17:00 i 18:30. W tym dniu wierni między 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego (trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy również, że w Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach. W gablocie zostały wywieszone wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post 2020.

2. Również Środą Popielcową rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, na które wszystkich Parafian serdecznie zapraszamy.

3. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
- droga krzyżowa w naszej bazylice:
w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami)
oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
- Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 16:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Tomasz Sage.

4. W niedzielę przez okres Wielkiego Postu msza św. wieczorna odbędzie zaraz po Gorzkich Żalach czyli o godz. 16:45. Nie będzie tej mszy św. o godz. 18:30.

5. Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. Krąg biblijny w tym tygodniu odbędzie się we wtorek po wieczornej Eucharystii.

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W przyszłym tygodniu ukaże się marcowe wydanie naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”.

8. Zmarli nasi parafianie: śp. Brukarczyk Krystyna z ul. Berwińskich oraz śp.. Matyaszczyk Albin z ul. Zacisze. Polećmy zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
VI NIEDZIELA ZWYKŁA
16.02.2020 r.

1. W poniedziałek 17 lutego swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ks. Senior Zbigniew Stelmach. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji ks. Seniora zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 7.30.

2. Zapraszamy do wspólnego zgłębiania i rozważania Pisma świętego w ramach naszego parafialnego kręgu biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy świętej i nowennie w sali Domu Parafialnego.

3. W sobotę 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra, a zarazem siódma rocznica wyniesienia naszej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu za nawiedzenie bazyliki, modlitwę w intencjach papieskich oraz przyjęcie Komunii świętej można zyskać odpust zupełny. Msze święte tak jak w dzień powszedni.

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Przewodnik Katolicki

5. Zmarli nasi parafianie: śp. Mirosława Gonda z ul. Karasia i śp. Leon Mania z ul. Leszczyńskich. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu...

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
V NIEDZIELA ZWYKŁA
9.02.2020 r.

1. W związku z przypadającym 28. Światowym Dniem Chorego oraz rocznicą pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes zapraszamy na Mszę świętą w intencji osób chorych i w podeszłym wieku, którą odprawimy w sobotę 15 lutego o godz. 11:00. W czasie Mszy świętej będziemy udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Od godz. 10:30 będzie możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi.

2. W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne a o godz. 18:30 msza św. za zmarłych.

3. W tym tygodniu odbędą się spotkania dla kandydatów do bierzmowania - młodzież z klas VII i VIII umówiona w grupach z prowadzącymi.

4. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek – wspomnienie św. Scholastyki,
wtorek – wspomnienie NMP z Lourdes
piątek – święto św. Cyryla, mnicha i Metodego bp - patronów Europy

5. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki i nasze czasopismo "Jesteśmy".

6. Zmarli nasi parafianie śp. Joanna Stelmaszczyk - Chwastyniak , śp. Kazimierz Matecki. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu.....

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
2.02.2020 r.

1. Dzisiaj święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone w Kościele również jako Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiarami złożonymi do puszek wspomożemy klasztory klauzurowe. Dzisiaj na mszy św. o godz. 11:30 dzieci klas trzecich będą miały poświęcone świece.

2. We wtorek zapraszamy na mszę św. połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7:30 i 18:30.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:

W czwartek modlić się będziemy w intencji powołanych do kapłaństwa i o nowe powołania. Zapraszamy na Mszę Świętą z nieszporami w tej intencji o godz. 18:30.

W piątek zapraszamy o godz. 18:30 na nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa odprawimy w łączności z Mszą Świętą wieczorną. Okazja do spowiedzi świętej przez cały dzień.

4. W tym tygodniu odbędą się spotkania sali w Domu Katolickim:
- dla Wspólnoty Żywego Różańca - wtorek po mszy św. wieczornej
- dla Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD - czwartek o godz. 17:15.

5. Kalendarz liturgiczny:
środa – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy;
czwartek – wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.

6. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki i nasze czasopismo "Jesteśmy".

7. Zmarł nasz parafianin śp. Franciszek Bartkowiak. Polećmy go miłosierdziu Bożemu

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
III NIEDZIELA ZWYKŁA
26.01.2020 r.

1. Dziś przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus.

2. Dzisiaj /niedziela/ zapraszamy wszystkie grupy duszpasterskie na spotkanie opłatkowe do dużej sali w domu katolickim na godz. 16:00.

3. Zakończyliśmy w tym roku duszpasterskie odwiedziny parafian. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim parafianom, którzy przyjęli kapłanów na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek. Dziękujemy również za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie o tych rodzinach, które nie przyjęły kolędowego błogosławieństwa.

3. W sobotę odwiedzimy chorych z komunią św. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

4. W kalendarzu liturgicznym wspominamy:
wtorek - św. Tomasza z Akwinu
piątek - św. Jana Bosko

5. Dzieciom, młodzieży i pracownikom Oświaty życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.

6. Polecamy prasę katolicką. Dzisiaj Przewodnik Katolicki z dodatkiem można nabyć w zakrystii.

7. Zmarli nasi parafianie: śp. Marian Przybylski i śp. Marek Frąckowiak. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu.....

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II Niedziela Zwykła
19 stycznia 2020 roku

1. Od soboty przez tydzień obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Życzliwymi bądźmy"

2. Wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia i otaczamy modlitwą. Pamiętajmy w modlitwie również o naszych zmarłych babciach i dziadkach. We wtorek zapraszamy na nowennę do wspólnej modlitwy w ich intencji.

3. W następną niedzielę przed kościołem zbierane będą ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus. -

4. Kalendarz liturgiczny:
• Wtorek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
• piątek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktorka Kościoła,
- sobota – święto Nawrócenia św. Pawła,

 

5. W sobotę kończymy w tym roku odwiedziny duszpasterskie / połowa parafii/.

6. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia o godz. 16:00 do sali Domu Katolickiego zapraszam na spotkanie opłatkowe wszystkie grupy duszpasterskie.

Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 
NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
12.01.2020 r.

1. Dzisiejszą niedzielą kończy się w Kościele okres Narodzenia Pańskiego. Tradycyjnie jednak w Polsce przedłużamy czas śpiewania kolęd do 2 lutego.

2. W piątek 17 stycznia obchodzić będziemy 100 rocznicę Powrotu Leszna do Macierzy. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszego miasta, która sprawowana będzie w naszej bazylice o godz. 10:00. Już od 14 stycznia do 21 stycznia odbędą się uroczystości patriotyczne, wystawy, koncerty, uroczysta sesja, pikniki itd.

3. W sobotę 18 stycznia w Kościele rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

4. Polecamy prasę katolicką.

5. Zmarli nasi parafianie: śp. Jadwiga Andersz i Piotr Warczak. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu.

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 
2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
5.01.2020 r.

1. Jutro, 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze święte sprawować będziemy jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy kadzidło i kredę, którą oznaczymy drzwi naszych domów. Ofiary zebrane na tacę przeznaczone zostaną na wsparcie Krajowego Funduszu Misyjnego. Po Mszy świętej o godz. 11:30 wyruszy z naszej bazyliki Orszak Trzech Króli, w tym roku pod hasłem: „Cuda cuda ogłaszają”. Serdecznie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele Świętego Krzyża.

2. We wtorek 7 stycznia po mszy św. o godz. 18:30 odbędzie się zebranie dla Wspólnoty Żywego Różańca.

3. W czwartek po mszy św. wieczornej katecheza chrzcielna

4. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec w intencji zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.

5. W tym tygodniu w sali Domu Katolickiego odbędą się spotkania dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

7. Zmarła nasz parafianka śp. Barbara Fiałkowska. Polećmy ją miłosierdziu Bożemu.....

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 
NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY
29.12.2019 r.

1. Za dwa dni ostatni dzień roku Pańskiego 2019. O godz. 17:00 odprawimy Mszę św. dziękczynną za mijający rok połączoną z nabożeństwem okolicznościowym. Serdecznie zapraszamy. Nie będzie natomiast Mszy świętej o godz. 18:30.

2. W środę 1 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu przypada Światowy Dzień Modlitw o pokój. Msze święte o godz. 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30. Za pobożne i publiczne odmówienie hymnu,,O Stworzycielu Duchu, przyjdź...") można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

W czwartek w łączności z wieczorną mszą świętą odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w intencji nowych, licznych i świętych powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach z naszej parafii.

W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Przed Mszą św. o godz. 18:30, odprawimy nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa. •.

W sobotę o godz. 7:30 msza święta w int. rodzin oraz o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Kapłani odwiedzą osoby starsze i chore z sakramentami świętymi od godz. 8:15. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

4. 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Po Mszy świętej o godz. 11:30 wyruszy z naszej bazyliki Orszak Trzech Króli. Serdecznie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele Świętego Krzyża.

5. Parafialny Zespół Caritas w imieniu potrzebujących składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli przed świętami dary materialne i ofiary pieniężne.

6. Składamy serdeczne „Bóg zapłać" osobom, które przygotowały choinki i zbudowały tegoroczny żłóbek.

7. Zmarli nasi parafianie:
śp. Wojciech Panowicz
śp. Franciszek Franiak
Polećmy ich miłosierdziu Bożemu...

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II Święto Bożego Narodzenia
św. Szczepana - pierwszego męczennika
26.12.2019 r.

1. Trwamy w oktawie uroczystości Narodzenia Pańskiego. „Wczoraj święciliśmy Narodziny ziemskie wiecznego Króla, a dziś obchodzimy chwalebną mękę [Jego] żołnierza” – Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Niech radość z przyjścia na świat Zbawiciela towarzyszy nam nieustannie, zwłaszcza przez dni oktawy, która potrwa do 1 stycznia, czyli do Nowego Roku. Zapraszamy każdego dnia na spotkanie z Panem Jezusem w Eucharystii.

2. Ofiary złożone dzisiaj na tacę, za które składamy serdeczne podziękowania, są przeznaczone na utrzymanie katolickich uczelni w naszym kraju. /KUL, PWT i Szkoły Katolickie/

3. Dzisiaj o godz. 15:00 kolędowanie przy Żłobku, na które serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.

4. W niedzielę, 29 grudnia, czcimy Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. Zachęcamy przede wszystkim do licznego i właśnie rodzinnego udziału w Eucharystii. Święta Rodzina Nazaretańska dla nas i naszych rodzin jest wzorcem i odniesieniem, jak mamy żyć w rodzinie i poprzez rodzinę. Wspólnie będziemy prosić o świętość naszych rodzin. Na mszę św. o godz. 9:30 zapraszamy małżonków - jubilatów tego roku. W ich intencji będzie odprawiona msza św.

5. Informujemy, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe rozpoczniemy 2 stycznia. Program kolędy zostanie wywieszony w gablocie z ogłoszeniami oraz umieszczony na stronie internetowej parafii.

Raz jeszcze pragnę życzyć wszystkim naszym parafianom i ich gościom głębokiego przeżycia tego czasu świętowania Bożego Narodzenia.

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
IV NIEDZIELA ADWENTU
22.12.2019 r.

1. W poniedziałek msze św. o godz. 6.30 i 18:30, natomiast we wtorek jedna msza św. o godz. 6:30. Od godz. 8.00 kościół będzie zamknięty w celu przygotowania do świąt. Nie będzie Mszy Św. wieczornej o godz. 18.30. Biuro parafialne w wtorek będzie nieczynne.

2. Jutro w poniedziałek spowiedź św. adwentowa od godz. 8:30-10:00, 10:30 - 12:00 i od godz. 15:00 - 16:30 i 17:00 do 18:30.

3. Z racji Wigilii nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale zachęcamy do zachowania tradycyjnej wstrzemięźliwości wigilijnej i spożycia postnej wieczerzy wigilijnej. Z naszego kościoła można zabrać do domu światełko betlejemskie. Znajduje się ono przy ołtarzu.

4. W środę przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego. O północy rozpoczniemy pasterkę. Po Pasterce będziemy mieli okazję wspólnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Następne Msze Święte w I Święto o godz. 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30. Nie ma mszy św. o godz. 7:30.

5. W czwartek przypada drugi dzień świąteczny, w którym obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze święte również jak w każdą niedzielę. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy w tym dniu na godz. 15:00 na wspólne kolędowanie przy żłóbku. Ofiary zebrane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziału Teologicznego UAM oraz szkół katolickich.

6. W piątek, 27 grudnia przypadnie 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbędą się o godz. 9:00 przy pomniku z tablicą zbiorową w Kwaterze Powstańców na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej.

7. W sobotę, 28 grudnia o godz. 16:00 odprawiona zostanie msza święta w int. Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka”. Serdecznie zapraszamy do modlitwy, także wszystkich dotkniętych chorobą nowotworową.

8. Za tydzień w niedzielę, 29 grudnia przeżywać będziemy uroczystość Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Na mszę św. o godz. 9:30 zapraszamy wszystkie małżeństwa, szczególnie te które w tym roku obchodziły lub obchodzą swoją rocznicę małżeństwa podczas mszy św. odnowimy przyrzeczenia małżeńskie.

9. Już dziś zapraszamy do udziału po raz szósty w Orszaku Trzech Króli, który wyruszy w poniedziałek, 6 stycznia z naszej bazyliki po Mszy świętej o godz. 11:30.

10. Polecamy prasę katolicką: podwójny numer „Przewodnika Katolickiego” w cenie 10 zł do nabycia w zakrystii, a przed kościołem nasze czasopismo parafialne „Jesteśmy” - jest to numer świąteczny.

11. Kalendarz liturgiczny:
piątek – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty.
sobota – święto św. Młodzianków Męczenników.

12. Zmarł nasz parafianin +Stefan Bensdorff. Pomódlmy się dla niego o życie wieczne…

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
III NIEDZIELA ADWENTU
15.12.2019 r.

1. Dziś przed kościołem Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary dla potrzebujących na święta.

2. Roraty dla młodzieży i dorosłych odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 6:30. Natomiast dla dzieci w poniedziałek, środa i czwartek o godz. 18:30.

3. Spowiedź adwentowa w leszczyńskich parafiach będzie miała miejsce w tym tygodniu:
wtorek 17 grudnia – kościół św. Maksymiliana i kościół Wniebowzięcia NMP
środa 18 grudnia – kościół św. Kazimierza i kościół św. Krzyża
czwartek 19 grudnia – kościół św. Józefa
piątek 20 grudnia - kościół św. Antoniego. W związku z tym w naszej bazylice przez cały dzień nie będzie stałego dyżuru w konfesjonale. W tym dniu spowiadamy tylko w kościele św. Antoniego.
sobota 21 grudnia – kościół św. Jana Chrzciciela.
poniedziałek 23 grudnia – spowiedź adwentowa w bazylice w następujących godzinach:
8:30-10:00
10:30-12:00
15:00-16:30
17:00-18:30

4. Katecheza przedmałżeńska odbędzie w dniach 13-18 stycznia 2020 roku o godz. 19:00 w kościele pw. św. Kazimierza na al. Konstytucji 3 Maja 9a

5. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, również bezglutenowe.

6. Polecamy prasę katolicką, zwłaszcza czasopisma „Miłujcie się” i „Przewodnik katolicki

7. Zmarła nasza parafianka śp. Krystyna Marciniak . Polecajmy ją modlitwie. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
II NIEDZIELA ADWENTU
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
8.12.2019 r.

1. Dziś po Mszy świętej możemy wesprzeć swoimi ofiarami Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

2. Od poniedziałku do soboty o godz. 6:30 odprawiamy roraty. Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych. Wieczorem o godz. 18:30 zapraszamy dzieci w poniedziałek, środa i czwartek.

3. We wtorek po mszy św. wieczornej odbędzie się zaległe spotkanie dla Wspólnoty żywego różańca.

4. W czwartek po mszy św. wieczornej katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

5. W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.

6. Przypominamy młodzieży z klas VII i VIII o spotkaniach przygotowujących do sakramentu bierzmowania.

7. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia w kościele wystawiony jest kosz, do którego możemy składać produkty żywnościowe, a także skarbona na ofiary pieniężne dla potrzebujących. W następną niedzielę zbierane będą ofiary dla osób potrzebujących z naszej parafii.

8. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także bezglutenowe.

9. Kalendarz liturgiczny:
piątek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy,
sobota – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: do nabycia „Przewodnik Katolicki” Miłujcie się oraz nasze czasopismo "Jesteśmy".

11. Zmarli nasi parafianie: śp. Piotr Cichy i śp. Marek Bortel. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu...

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
I NIEDZIELA ADWENTU
1.12.2019 r.

1. Rozpoczęliśmy adwent, a tym samym nowy rok duszpasterski i liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. Trzyletni program został zatytułowany "Eucharystia daje życie"

2. Serdecznie zapraszamy na roraty
dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałek do soboty o godz. 6:30
dla dzieci - poniedziałek, środa, czwartek i piątek na godz. 18:30
Nie ma mszy św. o 7:30
Dzieci prosimy o przychodzenie z lampionami oraz o przygotowanie kolorowych serc z dobrymi uczynkami, które powiesimy na choince przy żłóbku.

3. W piątek 6 grudnia w naszej bazylice obchodzić będziemy odpust ku czci św. Mikołaja. Tradycyjnie celebrować będziemy dwie sumy odpustowe.
o godz. 11:00 – przewodniczyć będzie ks. kanonik Wojciech Pieprzyca, proboszcz z Rydzyny,
o godz. 18:30 – przewodniczyć będzie ks. prof. Mieczysław Polak, wykładowca na PWT w Poznaniu. Po wieczornej Mszy świętej zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Msza święta w tym dniu o godz. 18:30 będzie połączona z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie.
Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD prosimy na spotkanie w czwartek o godz. 16:30.

- w sobotę o godz 6.30 odprawimy mszę św. w intencji rodzin i wynagradzającą NMP. Od godziny 8.30 będziemy odwiedzać chorych i starszych parafian w swoich domach. Zainteresowanych prosimy zgłosić w biurze parafialnym.

5. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia wystawiony będzie kosz, do którego można składać produkty żywnościowe, a także ofiary pieniężne na wsparcie potrzebujących.

6. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym również bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.

7. W środę, 4 grudnia w sali Domu Parafialnego o godz. 19:15 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I komunii św.

8. W przyszłą niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

9. S. Franciszka ze zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego pochodząca z Włoszakowic a pracująca w Ugandzie prosi o różańce. Mamy zebrane już I cześć i wyślemy na początku grudnia. Zachęcamy nadal do przynoszenia różańca.Różańce można przynosic do zakrystii. Następną część wyślemy na koniec grudnia. W imieniu wszystkich obdarowanych i swoim s. Franciszka z serca dziękuje.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: do nabycia „Przewodnik Katolicki” Miłujcie się oraz nasze czasopismo "Jesteśmy".

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
24.11.2019 r.

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Po Mszy Świętej o godz. 13:00 odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt ofiarowania Jezusowi Chrystusowi Królowi. Za odmówienie tych modlitw można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.

2. W przyszłą niedzielę 1 grudnia rozpoczniemy Adwent – liturgiczny czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. Równocześnie wraz z Adwentem rozpoczniemy przeżywanie nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, któremu towarzyszyć będzie trzyletnie hasło: "Eucharystia daje życie". Pierwszy rok jego realizacji wpisany będzie w słowa "Wielka tajemnica wiary"

3. Od następnej niedzieli 1 grudnia, parafialny zespół Caritas będzie rozprowadzał świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

4. U pana kościelnego można już zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.

5. Kalendarz liturgiczny:
sobotę – święto św. Andrzeja Apostoła - w tym dniu swoje imieniny obchodzi nasz pan kościelny.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: do nabycia „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc grudzień.

7. Komunikat: Kuria Biskupia Diecezji Wrocławsko - Gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego w Polsce podaje do wiadomości, iż za zgodą Metropolity Poznańskiego ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego od dnia 1 grudnia 2019 roku, w każdą niedzielę o godz. 9:45 w bocznej kaplicy kościoła pw. św. Krzyża /pl. Jana Metziga 19/, będzie sprawowana msza św. w języku ukraińskim w obrządku grekokatolickim.

8. Zmarli nasi parafianie: śp. śp. Maria Kłos i Elżbieta Michalska. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
33 NIEDZIELA ZWYKŁA
17.11.2019 r.

1 W poniedziałek po wieczornej mszy św. Krąg Biblijny, Osoby pragnące pochylić się nad Słowem Bożym serdecznie zapraszamy do sali w Domu Katolickim

2. W piątek przypadnie wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki w naszej bazylice, a więc: panu organiście Dariuszowi, naszemu Chórowi Parafialnemu, a także chórkowi dziecięcemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne do włączenia się w działalność zespołów śpiewaczych naszej parafii.

3. W niedzielę 24 listopada swoje imieniny obchodzić będzie ksiądz prałat Jan Majchrzak były proboszcz. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Proboszcza odprawiona zostanie w sobotę, 23 listopada o godz. 18:30 i w niedzielę, 24 listopada o godz. 7:30.

4. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po mszy świętej o godz. 13:00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi, za który można uzyskać odpust zupełny.

5. Od dzisiaj do przyszłej niedzieli trwa nowenna do bł. Matki Franciszki Siedliskiej. Siostry Nazaretanki serdecznie zapraszają do modlitwy codziennie o godz. 18:15. Można składać także swoje intencje modlitw. Natomiast dnia 24 listopada o godz. 18:30 zostanie odprawiona msza św. za uczestników nowenny, oraz w intencjach składanych podczas nowenny.

6. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - bł. Karoliny Kózkówny
środa - św. Rafała Kalinowskiego
czwartek - Ofiarowanie NMP,
piątek - św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

7. Kuria Biskupia Diecezji Wrocławsko - Gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego w Polsce podaje do wiadomości, iż za zgodą Metropolity Poznańskiego ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego od dnia 1 grudnia 2019 roku, w każdą niedzielę o godz. 9:45 w bocznej kaplicy kościoła pw. św. Krzyża /pl. Jana Metziga 19/, będzie sprawowana msza św. w języku ukraińskim w obrządku grekokatolickim.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

9. Zmarł ks. Abp Juliusz Paetz. Polećmy go miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek Racz mu dać Panie…

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
32 NIEDZIELA ZWYKŁA
10.11.2019 r.

1. Dziś też obchodzimy X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2 zł + VAT) możemy wesprzeć potrzebujących chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

2. W poniedziałek 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Msze święte w tym dniu godz. 7:30, 9:30 /w intencji Ojczyzny/ i 18:30. Ofiary zebrane tego dnia podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

3. Natomiast główne uroczystości dla Miasta Leszna odbędą się w parafii św. Antoniego. Msza św. o godz. 10:00, przy ul. Kąkolewskiej. O godz. 11:00 przemarsz pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości

4. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - św. Marcina z Tours, biskupa,
wtorek - św. Jozafata
środa - św. Benedykta, Jana, Mateusza Izaaka i Krystyna,

5. W tym tygodniu odbędą się spotkania
dla Caritas - wtorek godz. 16:00
kandydatów do bierzmowania - młodzież z klas VII i VIII umówiona w grupach z prowadzącymi

6. Od soboty /16 listopada przez 9 dni o godz. 18:15 będziemy odmawiać nowennę do bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszki Siedliskiej, prosząc Boga o rychłą kanonizacje błogosławionej.

7. Kartki z imionami zmarłych /wymienianiki roczne/ można jeszcze składać w biurze parafialnym.

8. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, Miłujcie się i nasze czasopismo „Jesteśmy”.

9. Zmarł nasz parafianin: śp. Piotr Andersz. Polećmy zmarłego Bożemu Miłosierdziu.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

31 NIEDZIELA ZWYKLA

3.11.2019 r.

 

 1. Zachęcamy w tym tygodniu do udziału w XXIX Leszczyńskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy program na plakatach. 

 2. Różaniec połączony z wymieniankami jednorazowymi za zmarłych odmawiać będziemy od poniedziałku 4 listopada o godz. 18:00. Z kolei w piątek 8 listopada o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne. 

 3. Zachęcamy do zyskiwania odpustów zupełnych za naszych zmarłych. Możemy uzyskać odpust dla zmarłych w dniach od 1 do 8 listopada, nawiedzając cmentarz i modląc się tam w intencji zmarłych. 

 4. Kartki z imionami zmarłych /wymienniki roczne/ można jeszcze składać w biurze parafialnym. 

 5. Od wtorku również w biurze parafialnym będzie można zamawiać intencje mszalne na pierwsze półrocze nowego roku. 

 6. W I czwartek Godzina św. przed Najśw. Sakramentem w kaplicy adoracji o godz. 17:30

 7. Rady Duszpasterskie z Leszna i okolic zapraszamy we wtorek na mszę św. o godz. 18:30, a po niej na spotkanie do sali Domu Katolickiego. Również na to spotkanie zapraszam wszystkich opiekunów grup duszpasterskich naszej parafii. 

 8. Spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca wyjątkowo w środę po mszy św. wieczornej.

 9. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD odbędzie się w czwartek,7 listopada o godz. 17:00. 

 10. W sobotę msza św. chrzcielna o godz. 14:00, natomiast katecheza dla rodziców i chrzestnych w czwartek po wieczornej mszy św.

 11. Rodzice, którzy pragną posłać dzieci do Wczesnej I komunii św. są proszeni o zgłoszenie się w biurze parafialnym. 

 12. Dzisiaj przed kościołem zbiórka ofiar na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

 13. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, Miłujcie się i nasze czasopismo „Jesteśmy”.

 14. Zmarła nasza parafianka śp. Marta Sokołowska. Zmarłą polecajmy miłosierdziu Bożemu... 

 

 

 

 

 

 

  OGŁOSZENIA PARAFIALNE

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

27.10.2019 r.

 

1. Nabożeństwa różańcowe odprawiać będziemy przed wieczorną Mszą świętą do czwartku włącznie. Dzieci zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę na godz. 17.15.

2. W piątek 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w tym dniu w naszej bazylice sprawowane będą o godz. 7:30, 9:30, 11:30. Nie ma mszy św. o godz. 13:00 i 18:30.Nabożeństwo żałobne na cmentarzu parafialnym przy ul. Kąkolewskiej rozpocznie się o godz. 14:30. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 15:00. Na cmentarzu komunalnym Msza święta o godz. 12:00.

3. W sobotę, 2 listopada Kościół obchodzi wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny. W tym dniu Msze święte w bazylice o godz. 7:30 i 18:30. Msza święta na cmentarzu parafialnym w intencji zmarłych parafian odprawiona zostanie o godz. 16:00.

4. Zachęcamy do zyskiwania odpustów zupełnych za naszych zmarłych. Od godz. 12:00 w dniu 1 listopada do godz. 24:00 w dniu 2 listopada można uzyskać odpust spełniając następujące warunki: przyjęcie Komunii świętej, brak przywiązania do grzechu, pobożne nawiedzenie kościoła oraz odmówienie w nim: Ojcze nasz i Wierzę w Boga. Podobnie możemy uzyskać odpust dla zmarłych w dniach od 1 do 8 listopada, nawiedzając cmentarz i modląc się tam w intencji zmarłych .

5. Różaniec połączony z wymieniankami odprawiać będziemy od poniedziałku 4 listopada o godz. 18:00. Kartki z imionami zmarłych można jeszcze składać w biurze parafialnym.

6. Zapraszamy rodziców dzieci, które mają przystąpić do Wczesnej i komunii św. w poniedziałek na godz. 19:15

7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
Z racji Uroczystości Wszystkich Świętych w piątek nie będzie okazji do spowiedzi przez cały dzień.

W sobotę o godz. 7:30 odprawiona zostanie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin, a po niej odmówiony zostanie różaniec. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8 30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

8. Polecamy prasę katolicką: nowy numer naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc listopad.

9. Zmarli nasi parafianie: śp. Danuta Makowska, śp. Jerzy Zjeżdżałka. Polećmy ich Bożemu miłosierdziu....

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.10.2019 r.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Ofiary złożone na tacę podczas Mszy świętej przeznaczone będą na wsparcie Papieskich Dzieł Misyjnych. 

 2. Nabożeństwa różańcowe dla dorosłych i młodzieży odprawiamy w dni powszednie codziennie przed wieczorną Mszą świętą o godz. 18:00. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową od poniedziałku do piątku na godz. 17:15. 

 3. Serdecznie zapraszamy na uroczyste upamiętnienie 80 rocznicy zamordowania przez hitlerowców obywateli Leszna w 1939 roku., które odbędzie się w poniedziałek, 21 października 2019 o godz. 10 przy tablicy Rozstrzelanych na pl. Kościuszki i o godz. 10:45 przy Mogile Rozstrzelanych przy al. 21. Października. Msza sw. w int. zamordowanych w poniedziałek o godz. 7:30. 

 4. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok, a także składać kartki z wymieniankami jednorazowymi. 

 5. Przed nami Dni Kultury Chrześcijańskiej. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej. 

 6. W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, które przypadają w dniach od 26 października do 11 listopada 2019 roku, organizujemy dziękczynną pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę. Pragniemy jako parafianie dekanatu i miasta Leszna podziękować za czas Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jasnogórskiej Ikony. Wyjazd w sobotę 9 listopada o godz. 5:00 rano, koszt 60 zł, zbiórka przy kościele św. Krzyża -Plac Jana Metziga 19. Zapisy w zakrystii po mszy św. 

 7. Kalendarz liturgiczny:

 • wtorek  - wspomnienie św. Jana Pawła II. 

 1. Polecamy prasę katolicką. 

 2. Zmarli nasi parafianie: śp. Irena Tomaszkiewicz, Teresa Napieralska, Jerzy Sikora. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…


 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.10.2019 r.


 1. Dzisiaj, 13 października przypada ostatni już szósty dzień fatimski. Po Mszy Św. wieczornej czuwanie modlitewne, o godz. 21:00 apel i procesja z figurą Matki Bożej.

 2. Dziś przed kościołem zbieramy ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”

 3. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi. 

 4. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych – dzieci od poniedziałku do piątku na godz. 17:15, młodzież i dorosłych codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 18:00. W następną niedzielę różaniec o godz. 11:00.

 5. Ofiary, które w przyszłą niedzielę złożymy na tacę podczas Mszy świętej przeznaczone będą na Papieskie Dzieła Misyjne. 

 6. W czwartek 17 października przypada 37 rocznica śmierci ks. prał. Teodora Korcza. Zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową w intencji zmarłego kapłana o godz. 18:00. 

 7. W tym tygodniu odbędą się spotkania :

dla Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD - wtorek godz. 17:00 /salka DK/

dla Ministrantów – sobota godz. 10:00  / salka DK/ . 

 1. Zapraszamy do udziału w Leszczyńskim Tygodniu Misyjnym w parafii św. Józefa, Od 20-27 października odbędą się liczne nabożeństwa oraz spotkania z misjonarzami zarówno świeckimi jak i duchownymi. Szczegóły na plakatach.


 1. Kalendarz liturgiczny:

 • wtorek  - wspomnienie św. Teresy od Jezusa

 • środa - wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej,

 • czwartek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

 • piątek – święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona służby zdrowia

 

 1. Polecamy prasę katolicką – do nabycia jest „Przewodnik Katolicki”,  oraz ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. 

 2. Zmarł nasz parafianin, śp. Leszek Matysiak. Polećmy go Bożemu miłosierdziu…

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
27 NIEDZIELA ZWYKŁA
6.10.2019 r.

1. W niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 poświęcimy dzieciom pierwszokomunijnym różańce.

2. W poniedziałek 7 października przypada wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. patronalne święto Wspólnoty Żywego Różańca. Z tej okazji zapraszam członków tej wspólnoty na spotkanie do sali w domu katolickim o godz. 16:30 a następnie na wieczorny różaniec i mszę św.

3. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie o godz. 18:00 w łączności z wieczorną Mszą świętą. Dzieci prosimy na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku na godz. 17:15. Dzisiaj w niedzielę różaniec przed mszą św. o godz. 7:00, natomiast w przyszłą niedzielę o godz. 9:00.

4. W poniedziałek, 7 października po mszy św. wieczornej o godz. 19:15 zapraszam na I spotkanie rodziców z młodzieżą z klas VII i VIII, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

5. W czwartek 10 października o godz. 9:30 w naszej bazylice odprawiona zostanie Msza święta z okazji inauguracji nowego Roku Akademickiego na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Mszę św. poprowdzi ks. bp. Damian Bryl.

6. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych połączony z wymieniankami.

7. W sobotę, 12 października Dom Caritas prowadzony przez siostry Nazaretanki obchodzi swój jubileusz 10 lecia istnienia. Z racji tej zapraszają w tym dniu na mszę św. jubileuszową na godz. 11:00.

8. W przyszłą niedzielę, 13 października przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Św. wieczornej czuwanie modlitewne, o godz. 21:00 apel i procesja z figurą Matki Bożej.

9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy kolejny Dzień Papieski. Przed kościołem zbierane będą ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”

10. W przyszłą niedzielę, 13 października, będzie miała miejsce pielgrzymka różańcowa dekanatu leszczyńskiego do Gostynia. Wyjazd autokaru o godz. 10:30 z pl. Metziga. Powrót około godz. 16:00. Zapisy w zakrystii.

11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.

12. Kalendarz liturgiczny:
Sobota– wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia „Przewodnik katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”,

14. Zmarli nasi parafianie: śp. Marianna Wawrzyniak, śp. Jolanta Kępińska - Stachowiak. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
26 NIEDZIELA ZWYKŁA
29.09.2019 r.

1. Rozpoczynamy październik – miesiąc Różańca świętego. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe – codziennie przed wieczorną Mszą świętą o godz. 18:00. Dzieci natomiast zapraszamy od poniedziałku do piątku na godz. 17:15.

2. Za tydzień, 6 października, na Mszę Świętą o godz. 11:30 zapraszamy wszystkie dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej i ich rodziców. Podczas Eucharystii dzieciom zostaną poświęcone różańce.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

- W czwartek Msza święta wieczorna sprawowana będzie w łączności z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie. Tradycyjnie będziemy modlić się za kapłanów, za przygotowujących się do kapłaństwa oraz o nowe i gorliwe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

- W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawimy po Mszy św. o godz. 7:30.

- W sobotę po mszy św. o godz. 7: 30 odprawiona zostanie Msza święta ku czci Niepokalanego Serca NMP, po której odbędzie się modlitwa różańcowa w intencji przebłagania za grzechy oraz w intencji rodzin. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami świętymi od godz. 8:30. Chętnych prosimy zgłosić w biurze parafialnym.

4. W tym tygodniu odbędą się spotkania /w dużej sali/.
- poniedziałek godz. 19:15
dla członków Akcji Katolickiej

- wtorek godz. 19:15
dla Wspólnoty Żywego Różańca

- środa po mszy św. wieczornej
dla rodziców dzieci z klas III, które w maju 2020 przystąpią do I komunii św.

5. Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek - wspomnienie św. Hieronima
wtorek – wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus
środa – wspomnienie św. Aniołów Stróżów,
piątek – św. Franciszka z Asyżu,
sobota – św. Faustyny Kowalskiej.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Szczególnie zachęcamy do zakupu naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. Jest także do nabycia „Przewodnik katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł i „Mały przewodnik.”

7. Organizowany jest wyjazd do Gostynia w niedzielę 13 października, na spotkanie członków żywego różańca. Zapisy w zakrystii.

8. Zmarli nasi parafianie śp. Stefan Mochalski, śp. Amelia Mońko. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu....

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
25 NIEDZIELA ZWYKŁA
22.09.2019 r.

1. Dzisiaj po mszach św. zbiórka do puszek na KUL, PWT i Szkoły Katolickie.

2. Przypominamy, że w każdy wtorek Msza Św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 7:30 i 18:30.

3. Kalendarz liturgiczny:
piątek – wspomnienie św. Wincentego a Paulo,
sobota – wspomnienie św. Wacława,

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

5. Katecheza przedślubna w parafii św. Mikołaja w Lesznie odbędzie się od 23 do 28 września 2019 o godz. 19:00 w Sali Domu katolickiego na ul. Kościelnej 16.

6. Drodzy Parafianie! Pragnę serdecznie podziękować za wspólnotę modlitwy podczas Nawiedzenia Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej. Wszystkim grupom duszpasterskim za prowadzenie czuwania, panom, paniom i strażakom za niesienie obrazu, wszystkim niosącym sztandary i feretrony, całej służbie ministranckiej, panom: kościelnemu, organiście i pomocnikom składam serdeczne „Bóg zapłać”.

7. Zmarli nasi parafianie: śp. Ryszard Olszewski, Zenon Urbańczak i Jadwiga Glapiak. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

OGŁOSZENIE

Jest możliwość zakupu pyty DVD z Pelegrynacji Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii. Długość filmu ok. 3 godz.

Zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
Koszt 40 zł. Płatne przy odbiorze.

Materiał filmowy zawiera między innymi ujęcia parafii z lotu ptaka.
Dodatkowo do filmu dołączony będzie komplet zdjęć w tym zdjęcie parafii z lotu ptaka

Zachęcamy do nabycia pamiątki z tego historycznego wydarzenia, tym bardziej, iż następne nawiedzenie będzie za ponad 40 lat.

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
24 NIEDZIELA ZWYKŁA
15.09.2019 r.

Dzisiaj w niedzielę: z uwagi na Uroczystości Nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach Dekanatu Leszczyńśkiego, ulegają zmianie godziny odprawianych Mszy Św. wieczornych:
w niedzielę wieczorna msza św. o godz. 18:00
w poniedziałek o godz. 1600 /nie ma o godz. 18:30/

Plan Nawiedzenia naszej parafii przez Obraz Jasnogórski
Niedziela – 15 września
16.00 Nabożeństwo oczekiwania w kościele,
17:00 wyjście na powitanie Maryi - na granicy naszej parafii Metziga i Szkolna
Procesja i przywitanie Obrazu Matki Bożej.
18.00 Msza Św. na rozpoczęcie Nawiedzenia
pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Bryla
19:30 Powitanie Maryi pieśnią przez chór Novum z Rydzyny.
21:00 Apel Jasnogórski prowadzony przez Kustosza Obrazu Jasnogórskiego i nabożeństwo czuwania z młodzieżą.
23:15 Modlitwa za zmarłych.
24:00 Pasterka Maryjna, pod przewodnictwem Ks. Kanonika Wojciecha Maćkowiaka koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z naszej parafii i tych którzy
w naszej parafii pracowali.
Poniedziałek – 16 września
Czuwanie modlitewne od godz. 1:00 do godz. 7:00 prowadzone przez Grupy Duszpasterskie i mieszkańców ulic:
7.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej.
7.30 Msza św. z nauką. Różaniec.
10.00 Msza Św. dla chorych z udzielaniem Sakramentu Chorych.
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
16.00 Msza Św. dziękczynna na zakończenie Nawiedzenia.
Pożegnanie Obrazu Jasnogórskiego
Akt zawierzenia parafii Matce Bożej.
17.15 Procesja ulicami: Kościelna, Słowiańska i Metziga do granicy parafii św. Krzyża.

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
23 NIEDZIELA ZWYKŁA
8.09.2019 r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Misje Parafialne przygotowujące nas do nawiedzenia Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej. Misje prowadzą O. Oblaci.

2. We wtorek o godz. 16 30 spotkanie parafialnego zespołu Caritas w sali Domu Katolickiego.

3. W piątek 13 września przypada kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy Świętej wieczornej, natomiast o godz. 21:00 odprawimy apel jasnogórski połączony z procesją z figurą Matki Bożej.

4. W sobotę 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Swój odpust przeżywać będzie parafia pw. Świętego Krzyża. Suma odpustowa w tamtejszym kościele celebrowana będzie o godz. 18 00.

5. W piątek o godz. 18:00 odmówimy wspólnie różaniec za zmarłych polecanych w wymieniankach.

6. Program Misji i uroczystości został podany już wcześniej parafianom. Jeśli kto nie ma można zabrać ze stolika przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy lub przy wyjściu z kościoła.

7. W sobotę, 14 września 2019 w godzinach od 11.00 do 15.00 zostanie podstawiony Mammobus na Aleji Gwiazd Żużla w celu bezpłatnego badania piersi, dla kobiet w wieku 50 - 69 lat. Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.30 pod numerem telefonu 65 520 51 15

8. Czytajmy prasę katolicką Przewodnik Katolicki i nasze czasopismo Jesteśmy

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
22 NIEDZIELA ZWYKŁA
1.09.2019 r.

1. Dzisiaj 1 września wspominamy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.

2. Od dzisiaj, 1 września msze św. wg nowego porządku: w niedzielę o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30, w dni powszednie o godz. 7:30 i 18:30.

3. W poniedziałek, 2 września uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. Uczniów szkół średnich, szkoły muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 2 zapraszamy na mszę św. o godz. 8 30

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

I Czwartek - w łączności z wieczorną Mszą świętą odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w int. przygotowujących się do kapłaństwa oraz o nowe i święte powołania.

I piątek - przed msza św. wieczorną o godz. 18:00 wygradzamy Najśw. Sercu Jezusa za grzechy swoje i świata. Spowiedź święta przez cały dzień.

I Sobota - po mszy św. o godz. 7:30 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Od godz. 8.30 kapłani odwiedzą chorych parafian.

 

5. W tym tygodniu odbędą się spotkania:


dla Wspólnoty Żywego Różańca - wtorek - po mszy św. wieczornej i nowennie / kościół/

dla katechetów - środa o mszy św. wieczornej / probostwo/

dla Towarzystwa Przyjaciół ASD - czwartek o godz. 17:00 / sala w D K/

dla Szafarzy - czwartek - po wieczornej mszy św. / probostwo/

dla ministrantów do klasy VIII - sobota - godz. 10:00 / sala w D K/

dla ministrantów szkól średnich i powyżej - piątek po wieczornej mszy św. / sala w D. K./

dla chórku dziecięcego - niedziela - godz. 10:45 / sala w D. K./

6. Od przyszłej soboty rozpoczynamy Misje parafialne przygotowujące nas na Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego. Ministranci będą rozdawać po mszy św. foldery z programem misji i uroczystości. Proszę przyjąć i zapoznać się, abyśmy mogli zorganizować czas . Misję będą głosili o. Oblaci. Również po mszy św. będzie można nabyć nasze czasopismo "Jesteśmy" oraz Przewodnik katolicki.

7. Już dziś proszę Parafian, aby każdy dom był przystrojony obrazem Matki Bożej i oświetlony lampką elektryczną w oknach. Proszę o zawieszenie flag biało-czerwone i biało - niebieskie. Na koniec pragnę zaprosić do uczestnictwa wszystkich Parafian w tych przepięknych dniach łaski, prosząc Maryję o wstawiennictwo.

8. Biuro parafialne czynne:
od poniedziałku - piątku w godzinach od 9:00 - 12:30 i w czwartek od 16:00 - 17:00

9. Kalendarz liturgiczny:

wtorek - wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego pap. i dk.

7. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki”

 

 

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

21 NIEDZIELA ZWYKŁA
25.08.2019 r.

1. Dziś o godz. 6:00 wyruszyła z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. O godz. 11:00 na placu przy sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji pielgrzymów dekanatu leszczyńskiego. Uroczystości odpustowe trwać będą do przyszłej niedzieli – szczegółowy program na plakatach.

2. Jutro w poniedziałek przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

3. W tym tygodniu msze św. o 8:00 i 18:30

4. Od wtorku 27 sierpnia w biurze parafialnym można rezerwować intencje mszy świętych na następny kwartał 2019 roku.

5. Serdecznie witamy ks. Patryka Mazura, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii jako nowy wikariusz. Życzymy wielu łask Bożych oraz mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej w naszej bazylice.

6. W przyszłą niedzielę, 1 września wspominamy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.

7. Od 1 września msze św. wg nowego porządku: w niedzielę o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 13:00 i 18:30, w dni powszednie o godz. 7:30 i 18:30.

8. We wtorek po nowennie proszę o spotkanie z wszystkimi grupami duszpasterskimi: 
Domowy Kościół, Wspólnotę Żywego Różańca, Krąg Biblijny, Zespół dziecięcy, Zespól młodzieżowy, Arcybractwo Straży Honorowej,, Towarzystwo Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, Parafialny zespól Caritas, Akcja Katolicka

9. Natomiast w środę po mszy św. zapraszamy ministrantów obecnie służących przy ołtarzu i starszych / młodzież i Panów/, którzy kiedyś byli ministrantami.

10. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:
poniedziałek – uroczystość NMP Częstochowskiej
wtorek - wspomnienie św. Moniki,
środa - wspomnienie św. Augustyna, 
czwartek – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

11. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem.

 

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE

20 NIEDZIELA ZWYKŁA
18.08.2019 r.

1. W przyszłą niedzielę rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tradycyjnie o godzinie 6.00 rano wyruszy z naszej Bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. Suma odpustowa o godzinie 11.00. Powrót indywidualny we własnym zakresie. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.

2. Przypominamy, że od 1 września / niedziela / nastąpi zmiana godzin mszy świętej. Kartki z nowym harmonogramem można otrzymać w zakrystii lub u ministrantów przy wyjściu z kościoła. Osoby, które się jeszcze nie zgłosiły w biurze parafialnym, proszone są w celu potwierdzenia rannych mszy św. we wrześniu.

3. Kalendarz liturgiczny:
- wtorek - wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,
- środa - wspomnienie św. Piusa X , papieża,
- czwartek - wspomnienie NMP Królowej,
- sobota - święto św. Bartłomieja Apostoła.

4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej

5. Odeszły do wieczności śp. Stanisława Bregier i śp. Irena Pielech. Polećmy zmarłe miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
19 NIEDZIELA ZWYKŁA
11.08.2019 r.

1. Dziś podczas Mszy świętych zbierane są ofiary na utrzymanie KUL, Wydziału Teologicznego UAM oraz Szkół Katolickich

2. We wtorek 13 sierpnia przypada kolejny dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy św. O godz. 21:00 odprawimy apel maryjny oraz przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.

3. W środę swój odpust przeżywać będzie parafia p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gronowie. Suma odpustowa o godzinie 11:00.

4. W czwartek 15 sierpnia obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia NMP ( Matki Bożej Zielnej ). Msze św. w naszej bazylice według porządku niedzielnego. Podczas każdej Eucharystii święcić będziemy wianki z ziół i kwiatów. Parafialny Zespół Caritas będzie rozprowadzał wiązanki przed kościołem - ofiary składane przy tej okazji wspomogą dzieło Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

5. W tym dniu swój odpust przeżywać będzie parafia w Zaborowie - suma odpustowa o godz. 12:00

6. W czwartek 15 sierpnia oficjalnie pożegnamy w naszej parafii ks. wikariusza Piotra. Pożegnanie podczas Mszy św. o godz. 11:30.

7. Od 1 września nastąpią zmiany godzin Mszy św. oraz nabożeństw, spowodowane tym, że od 25 sierpnia w naszej parafii będzie tylko jeden wikariusz, oraz brakiem parkingu między godzinami mszy w niedzielę. Jest to sugestia ks. bpa Damiana Bryla. Zmiany będą umieszczone w gablotach, na stronie internetowej parafii oraz ministranci po mszy św. będą rozdawać kartki z naniesionymi zmianami. 
Osoby, które mają we wrześniu poranne zamówione msze św. proszone są do biura parafialnego w celu potwierdzenia intencji mszy św.

8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

9. Zmarła nasza parafianka śp. Zofia Janeczek. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu....

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
18 NIEDZIELA ZWYKŁA
4.08.2019 r.

1. Pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg dzisiaj /4 sierpnia/ w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godz. 16:00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.

2. We wtorek po nowennie o godz. 18:30 będzie spotkanie dla Wspólnoty Żywego Różańca.

3. W piątek 9 sierpnia odprawimy wymienianki roczne i różaniec za zmarłych o godz. 18.00.
Włączając się w ogólnopolską inicjatywę Kościoła do zachowania trzeźwości w miesiącu sierpniu, starajmy się o zachowanie trzeźwości, a kogo na to stać zupełnej abstynencji.

4. Ofiary złożone w przyszłym tygodniu podczas Mszy Świętych przeznaczone będą na KUL, WT UAM oraz szkoły katolickie naszej diecezji.

5. Kalendarz liturgiczny:
wtorek – święto Przemienienia Pańskiego
środa – wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego
czwartek – wspomnienie św. Dominika
piątek – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy
sobota – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - do nabycia „Przewodnik Katolicki.:

7. Zmarli nasi parafianie: śp. Irena Zaborowska, śp. Halina Sielicka oraz śp. Jan Demczuk/dziecko/
Pomódlmy się o życie wieczne dla nich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
17 NIEDZIELA ZWYKŁA
28.07.2019 r.

1. Pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg w niedzielę 4 sierpnia w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godzinie 16.00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.

2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
* w czwartek przed wieczorną Mszą świętą będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań do kapłaństwa, szczególnie z naszej parafii.
* w piątek możliwość przystąpienia do spowiedzi przez cały dzień. Nie będzie Mszy świętej o godzinie 17.00. W łączności z wieczorną Mszą świętą odmówiona zostanie Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa.
* w sobotę o godzinie 8.00 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w intencji nawrócenia grzeszników. Od godz 8.30 kapłani będą nawiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość Polaków. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać - w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.

4. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę święta dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 3 sierpnia o godzinie 19.00.

5. Kalendarz liturgiczny
* poniedziałek - św. Marty
* środa - wspomnienie św. Ignacego Loyoli
* czwartek - wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego

6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej - Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem na sierpień w cenie 6 zł.

7. Zmarła nasza parafianka : śp. Julia Wawrzyniak. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu. 
 
 
 
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA - 21 lipca 2019 r.
 
 
1.      We wtorek zapraszamy na nowennę przed mszą św. o godz. 8:00 i po mszy św. o godz. 18:30
2.      W środę, 24 lipca po mszy św. o godz. 18:30 zapraszamy wszystkich liderów grup duszpasterskich istniejących przy naszej parafii.
3.      W czwartek 25 lipca Kościół wspomina św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji odbędzie się poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przykościelnym po Mszach świętych o godz. 8.00 i 18.30.
4.      Katecheza przedmałżeńska w miesiącu sierpniu odbędą się w parafii Świętego Krzyża w Lesznie w każdą niedzielę i święto /4,11,15,18,25/ o godz. 13:00 w kaplicy przy kościele.
5.      Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – święto św. Marii Magdaleny
§ wtorek – święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
§ środa – wspomnienie św. Kingi, dziewicy
§ czwartek – święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa,
§ piątek – wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej,
6.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika Katolickiego” oraz dwumiesięcznika ,,Miłujcie się”
7.      Zmarli nasi parafianie: śp. Piotr Handke i śp. Zdzisław Lewandowski. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…
 
 
XV NIEDZIELA ZWYKŁA - 14 lipca 2019 r.
 
 
 
1.  Katecheza przedmałżeńska w miesiącu sierpniu odbędą się w parafii Świętego Krzyża w Lesznie w każdą niedzielę i święto /4,11,15,18,25/ o godz. 13:00 w kaplicy przy kościele. .
2.   Kalendarz liturgiczny:
§ Poniedziałek –  wspomnienie św. Bonawentury
§ Wtorek– wspomnienie NMP z Góry Karmel
§ Czwartek – wspomnienie św. Szymona z Lipnicy
§ Sobota – wspomnienie bł. Czesława
3.   Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika Katolickiego” oraz dwumiesięcznika ,,Miłujcie się”
4.   Zmarli nasi parafianie: śp. Ludwina Sznigir i śp. Ryszard Malinowski.  Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…
 
 
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA - 7 lipca 2019 r.
 
 
1.     Przypominamy, że przez cały lipiec i sierpień nie będzie w naszym kościele w dni powszednie Mszy Świętej o godz. 7.00.
2.     W sobotę przypada 13. dzień miesiąca, a więc kolejny dzień fatimski w naszej parafii. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po Mszy Świętej wieczornej; o godz. 21.00 apel maryjny i procesja z figurą NMP Fatimskiej dookoła kościoła.
3.     W piątek o godz. 18.00 odprawimy różaniec za zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
4.     W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 7.30 odbędzie się spotkanie Żywego Różańca.
5.     Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – wspomnienie św. Jana z Dukli
§ czwartek – święto św. Benedykta – Patrona Europy
§ piątek – wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
§ sobota– wspomnienie św. Andrzeja Świerada i Benedykta – pustelników
6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika Katolickiego”.
7.       Biuro Radio Maryja przy Bazylice św. Mikołaja w Lesznie organizuje wyjazd do Częstochowy w dniu 14 lipca 2019 roku. Zapisy i informacje w godzinach urzędowania Biura Radia Maryja.
8.       Zmarły nasze parafianki: ś.p. Maria Lepka i śp. Władysława Dawidczak. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…
 
 
XIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 30 czerwca 2019 r.
 
 
1.       Dziś o godz. 16:30 odbędzie się drugi koncert w ramach IV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy.
2.       Informujemy, że od poniedziałku przez cały okres wakacji w dni powszednie nie będzie odprawiana Msza św. o godz. 7:00. Pozostałe godziny Mszy św. bez zmian.
3.       W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota lipca:
- W czwartek w łączności z wieczorną Eucharystią odśpiewamy Nieszpory o Najświętszym Sakramencie w int. nowych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
- W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie w łączności ze Mszą św. o godz. 18:30.
- W sobotę Msza św. przebłagalna Niepokalanemu Sercu Maryi oraz w int. rodzin. Po Mszy św. odmówimy różaniec. Kapłani będą odwiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi od godz. 8:30. Chętnych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
4.      W przyszłą niedzielę o godz. 11:30 oficjalnie przywitamy nowego proboszcza parafii, księdza kanonika Józefa Majchrzaka. Prosimy o modlitwę w intencji nowego pasterza naszej parafii.
5.      W przyszłą niedzielę o godz. 7:30 zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie 32 Leszczyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy w poniedziałek 15 lipca. Msza święta na wałach jasnogórskich o godz. 16:00. Dziś po Mszy św. o godz. 18:30 przyjmowane będą zapisy w salce na probostwie. Serdecznie zachęcamy do pielgrzymowania. Tych, którzy z różnych względów nie mogą pieszo pielgrzymować zapraszamy do duchowego pielgrzymowania. Terminy oraz miejsca spotkań zostały wywieszone w gablocie ogłoszeń. Tegorocznym przewodnikiem grupy 16 będzie ks. Jakub Madajczyk, z Rawicza.
6.      Biuro Radia Maryja przy Bazylice św. Mikołaja w Lesznie organizuje wyjazd do Częstochowy w dniu 14 lipca. Zapisy i informacje w godzinach urzędowania biura.
7.      Kalendarz liturgiczny:
§ środa – święto św. Tomasza Apostoła,
§ sobota – wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki jest  sprzedawany z modlitewnikiem na miesiąc lipiec.
9.      Zmarł nasz parafianin, śp. Zdzisław Wawrzyniak. Pomódlmy się dla niego o życie wieczne…
 
 
XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 23 czerwca 2019 r.
 
 
1.       Od dzisiaj przez trzy kolejne niedziele o godz. 16:30 w naszej bazylice będą miały miejsce koncerty organowe w ramach IV Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy. Program jest wywieszony na afiszach, wstęp wolny.
2.       Dzisiaj na godz. 15:00 zapraszamy wszystkich chętnych na pożegnalną kawę z duszpasterzami.
3.      Trwa oktawa Bożego Ciała. Msze święte z Nieszporami o Najśw. Sakramencie oraz procesją eucharystyczną do czwartku włącznie o godz. 18:30. Na zakończenie oktawy będziemy święcić wianki z ziół i kwiatów.
4.      Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w łączności ze Mszą św. wieczorną.
5.      W związku ze zmianami personalnymi w naszej parafii pragniemy poinformować, że pożegnanie ks. Tomasza odbędzie się w przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 13:00. Pożegnanie ks. Piotra odbędzie się pod koniec sierpnia.
6.      W poniedziałek ma miejsce uroczystość odpustowa w parafii św. Jana. Msza Święta odpustowa o godz. 18:00.
7.      W piątek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu w sposób szczególny modlimy się o uświęcenie kapłanów. Msza św. z procesją eucharystyczną zostanie odprawiona o godz. 18:30. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
8.      W sobotę przypada uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W naszej bazylice zyskiwać można odpust zupełny. Msze Święte z uroczystości będą o godz. 7:00, 8:00 i 17:00. Wieczorna Msza Święta o godz. 18:30 będzie już Mszą niedzielną. Ofiary zebrane podczas Mszy Świętych będą przekazane na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
9.      W sobotę swoje imieniny obchodzić będzie ks. Piotr. Pamiętajmy w modlitwie o drogim solenizancie.
10.   Tradycyjnie 7 lipca z naszej parafii wyruszy 16 grupa Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania. W niedzielę 30 czerwca po wieczornej Mszy Świętej będzie można zapisać się na pielgrzymkę w salce na probostwie.
11.     Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela
§ wtorek – wspomnienie NMP Świętogórskiej z Gostynia,
§ piątek – uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa,
§ sobota – uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.
12.    Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
 
 
NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ - 16 czerwca 2019 r.
 
 
1.       Dzisiaj po Mszy Świętej odprawianej o godz. 15:30 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, wyruszy na ulice naszego miasta już po raz szósty Marsz Dla Życia i Rodziny. Zakończenie marszu będzie na placu Metziga, a hasło tegorocznego marszu, to słowo „Jestem”. Serdecznie zapraszamy na marsz całe rodziny.
2.       Dziewczynki, które chcą sypać kwiaty podczas Oktawy Bożego Ciała, zapraszamy na próbę we wtorek na godz. 17 00.
3.      W czwartek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało). Centralna procesja miasta Leszna wyruszy z naszej bazyliki o godz. 9:00 i przejdzie przez Rynek, a następnie ulicą Narutowicza i Zacisze. Msza św. na zakończenie procesji będzie sprawowana w parku za Teatrem Miejskim. Wszystkich prosimy o udekorowanie okien flagami kościelnymi oraz symbolami eucharystycznymi. Osoby niosące sztandary i feretrony, a także dzieci pierwszokomunijne oraz dziewczynki sypiące kwiaty prosimy o zgromadzenie się przed rozpoczęciem procesji i ustawienie się wzdłuż ulicy Kościelnej w kierunku Rynku. Dekoracje czterech ołtarzy przygotowują grupy duszpasterskie naszej parafii: ołtarz pierwszy – Parafialny Zespół Caritas, ołtarz drugi – Akcja Katolicka, ołtarz trzeci – Żywy Różaniec, ołtarz czwarty – Domowy Kościół. W tym dniu w kościele Msze święte będą sprawowane jedynie o godz. 7:30, 13:00 oraz 18:30.
4.      Zachęcamy do udziału w Mszach świętych z Nieszporami o Najśw. Sakramencie oraz procesją eucharystyczną przez całą oktawę Bożego Ciała o godz. 18:30, począwszy od środy.
5.      Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa odprawiamy codziennie w łączności z wieczorną Mszą Świętą.
6.      W poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
7.      We wtorek o godz. 9:00 odbędzie się Msza Święta na zakończenie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej numer 2. Msza Święta na zakończenie roku szkolnego dla uczniów szkół średnich odbędzie się w środę o godz. 8:00
8.      Przez trzy kolejne niedziele, począwszy od niedzieli 23 czerwca, o godz. 16:30 odbywać się będą w naszym kościele koncerty organowe w ramach IV Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy. Wstęp jest wolny. Koncertować będą światowej klasy organiści. Szczegółowy program znajdziemy na afiszach oraz dostępnych programach.
9.      Zapraszamy serdecznie parafian na spotkanie pożegnalne przy kawie z duszpasterzami w przyszłą niedzielę o godz. 15:00 na sali w Domu Katolickim.
10.      Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – wspomnienie św. Brata Alberta,
§ czwartek – uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Pana Jezusa,
§ piątek – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi.
11.   Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Polecamy nowe  wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.
12.     Zmarła nasza parafianka śp. Krystyna Rosik. Pomódlmy się za nią i wszystkich zmarłych.
 
 
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO - 9 czerwca 2019 r.
 
 
1.       Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Kończy się dzisiaj okres wielkanocny. Przed kościołem zbierane są ofiary na KUL, Wydział Teologiczny UAM i szkoły katolickie naszej diecezji.
2.       Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w łączności z wieczorną Mszą świętą.
3.      W poniedziałek przypada święto NMP Matki Kościoła. Msze Święte w bazylice o godz. 7:00, 8:00 i 18:30. Rozpoczyna się w tym dniu Okres Zwykły w liturgii Kościoła.
4.      Od poniedziałku do soboty o godz. 19:00 trwać będzie katecheza przedślubna w naszej parafii.
5.      W środę 12 czerwca o godz. 11:00 odprawiona zostanie Msza Święta z okazji 55 rocznicy matury. Zapraszamy jubilatów maturzystów wraz z rodzinami.
6.      W czwartek 13 czerwca przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się wieczorem o godz. 20:00 w związku z katechezą przedmałżeńską. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej wokół bazyliki. Serdecznie zapraszamy.
7.      W czwartek swój parafialny odpust przeżywać będzie parafia pw. św. Antoniego w Lesznie. Suma odpustowa o godz. 18:00.
8.      W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec z wymieniankami rocznymi za zmarłych.
9.      Podajemy do wiadomości, że tradycyjny Marsz dla Życia i Rodziny będzie miał miejsce w niedzielę 16 czerwca. Rozpocznie się po Mszy Świętej odprawianej w kościele św. Jana o godz. 15:30.
10.   Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – święto NMP Matki Kościoła
§ wtorek – św. Barnaby Apostoła
§ czwartek – święto Chrystusa Najwyższego Kapłana
§ piątek – bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
11.     Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 
 
NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO - 2 czerwca 2019 r.
 
 
1.       Przez cały miesiąc czerwiec, w łączności z Mszą Świętą wieczorną odprawiać będziemy nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym tygodniu, w łączności z tym nabożeństwem, będziemy odmawiać modlitwy przygotowujące do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
2.       W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek w łączności z wieczorną Mszą Świętą odprawimy Nieszpory o Najświętszym Sakramencie w intencji nowych powołań kapłańskich. W piątek spowiedź święta przez cały dzień. O godz. 17:00 Msza Święta pierwszopiątkowa dla dzieci. Nabożeństwo wynagradzające w łączności z Mszą Świętą wieczorną.
3.      W następną niedzielę przed kościołem zbierać będziemy ofiary na KUL, Wydział Teologiczny UAM i szkoły katolickie naszej diecezji.
4.      W następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 7:30 będzie spotkanie dla członków Żywego Różańca.
5.      W mieście Lesznie ma miejsce projekt badawczy POLSENIOR 2, skierowany do osób po 60 roku życia. Do wybranych losowo osób zgłoszą się pielęgniarki biorące udział w projekcie. Więcej informacji na plakatach i stronie internetowej WWW.POLSENIOR2.PL. Zachęcamy wylosowane osoby do udziału w tym projekcie.
6.      Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy
§ środa – wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika,
§ sobota – wspomnienie św. Jadwigi Królowej
7.      Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
8.      Zmarł nasz parafianin: śp. Bogumił Wodzyński. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu…
 
 
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 26 maja 2019 r.
 
 
1.       Gościmy dzisiaj w naszej parafii kleryka Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, który dzieli się z nami swoim doświadczeniem wiary, a po Mszach Świętych zbiera ofiary na utrzymanie seminarium. Polecamy naszym parafianom sprawę powołań kapłańskich w modlitwie i ofiarności.
2.       Dziś w całej Polsce czytany jest list Rady Stałej Episkopatu Polski w sprawie ochrony nieletnich przed pedofilią. Z racji niedzieli powołań, w naszej parafii odczytamy ten list za tydzień.
3.      W poniedziałek o godz. 16:00 swoje spotkanie ma parafialny zespół Caritas.
4.      Nabożeństwa majowe oraz apele maryjne odprawiać będziemy do piątku włącznie. Od soboty w łączności z wieczorną Mszą św. odmawiać będziemy Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa.
5.      W następną niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed kościołem zbierane będą ofiary na Centrum Opatrzności Bożej.
6.      Ofiarodawcom, dzięki którym odnowiliśmy baldachim procesyjny, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
7.      W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca:o godz. 8:00 odprawiona zostanie Msza św. przebłagalna za grzechy świata oraz w int. rodzin. Po Mszy świętej odmówimy różaniec. Od godz. 8:30 ks. Tomasz będzie odwiedzać chorych i starszych parafian w ich domach. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
8.        W sobotę po raz 23. odbędzie się ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000, w tym roku pod hasłem "Wiesz, że Cię kocham". Organizowany jest wspólny wyjazd autokarowy z Leszna. Koszt 50 zł. Zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy: lednica2000.leszno@gmail.com.
9.      Kalendarz liturgiczny:
§ środa – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki Archidiecezji,
§ piątek – święto Nawiedzenia NMP
§ sobota – wspomnienie św. Justyna, męczennika.
10.   Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem w cenie 6 zł. Polecamy także majowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.
11.     Zmarł nasz parafianin śp. Kazimierz Dudek. Pomódlmy się za niego i wszystkich zmarłych o życie wieczne.
 
 
 
III NIEDZIELA WIELKANOCNA - 5 maja 2019 r.
 
 
 
1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe odprawiamy codziennie po Mszy św. wieczornej, natomiast apele maryjne również codziennie o godz. 21:00 przy grocie Maryi.
2.       W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
3.      W piątek 10 maja gościć będziemy społeczność Szkoły Podstawowej im. Księdza Prałata Teodora Korcza z Topoli Małej – parafia Gorzyce Wielkie, którzy przyjadą na grób swojego patrona. Młodzież posadzi na cmentarzu parafialnym Drzewo Pamięci o ks. prał. Teodorze Korczu. Następnie młodzież przyjdzie do bazyliki na wspólną modlitwę, po czym ugościmy ich w domu katolickim.
4.      W niedzielę 12 maja odbędzie się w naszej parafii Maraton Biblijny. Rozpoczniemy Koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie czytać będziemy Ewangelię wg św. Jana. Serdecznie zapraszamy do pogłębiania znajomości Pisma Świętego w ramach maratonu.
5.      W następną niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpocznie kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Zachęcamy do modlitwy w tej intencji.
6.      Polecamy prasę katolicką: Przewodnik Katolicki i Miłujcie się.
7.      Kalendarz liturgiczny:
§ poniedziałek – święto św. apostołów Filipa i Jakuba
§ środa  – uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i naszej Archidiecezji. 
 
 
 
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - 28 kwietnia 2019 r.
 
 
 
1.       Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Przed kościołem zbierane są ofiary na cele dobroczynne Caritas Archidiecezji Poznańskiej. O godz. 15:00 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
2.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach ku czci Matki Bożej, które będziemy odprawiać w maju. Nabożeństwa majowe będą codziennie po Mszy św. wieczornej. Natomiast o godz. 21:00 codziennie przy grocie Matki Bożej będziemy odprawiać apele maryjne.
3.      W czwartek po Mszy Świętej wieczornej odbędzie się spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
4.      W piątek 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Msze św. w naszej bazylice będą sprawowane według porządku niedzielnego. O godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz miejskich i wojska. Serdecznie zapraszamy.
5.      W piątek z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie będzie także dyżuru w stałym konfesjonale.
6.      W sobotę, w pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 8:00 odprawimy Mszę św. wynagradzającą Niepokalanemu Sercu NMP oraz w int. rodzin. Po Mszy św. różaniec w int. przebłagania za grzechy świata. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy z sakramentami chorych i starszych parafian. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze.
7.      W sobotę 4 maja przypada 4 rocznica śmierci ks. prałata Konrada Kaczmarka. Msza św. w jego intencji zostanie odprawiona w piątek o godz. 18:30.
8.      Składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy swoimi ofiarami wsparli zorganizowanie paczek świątecznych dla potrzebujących.
9.      W następną niedzielę po Mszy Św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Zapraszamy wszystkich rodziców wraz z dziećmi.
10.   Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
11. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i patronki Europy. Jest to także Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
  • wtorek – uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski
  • środa - wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika,
  • czwartek – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i Doktora Kościoła,
  • piątek – uroczystość NMP Królowej Polski,
  • sobota – wspomnienie św. Floriana, męczennika
12.    Zmarli nasi parafianie: śp. Paweł Marecki i śp. Arkadiusz Szkudlarek. Polećmy wszystkich zmarłych Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 21 kwietnia 2019 r.
 
 
1.       Kapłańskim sercem obejmujemy wszystkich parafian i gości, którzy przybyli do naszej bazyliki, aby uczcić Chrystusa Zmartwychwstałego. Zapewniamy wszystkich o pamięci w modlitwie, prosząc, aby Pan Jezus Zwycięzca Śmierci obdarzał hojnie potrzebnymi łaskami, a zwłaszcza darami Ducha Świętego.
2.       Dziś w pierwszy dzień świąt Msze święte według porządku niedzielnego (nie ma Mszy św. o godz. 7:30). Jutro w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. również jak w każdą niedzielę. Ofiary złożone na tacę przeznaczone zostaną na działalność KUL, Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz szkół katolickich.
3.      Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem będziemy zbierać ofiary na cele Caritas  Archidiecezji Poznańskiej.
4.      Dzieci, które w czasie Wielkiego Postu zbierały ofiary jako jałmużnę postną, proszone są o przyniesienie skarbonek w następną niedzielę na godz. 11:30.
5.      Rodzinom, które złożyły daninę diecezjalną, wszystkim tym, którzy ofiarowali kwiaty do Grobu Pańskiego, panom Dariuszowi Gierlichowi, Andrzejowi Pawlakowi i tym, którzy pomogli im w przygotowaniu kaplicy adoracji oraz Grobu Pańskiego, służbie liturgicznej, chórowi parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu składamy serdeczne Bóg zapłać za ich pracę!
6.      Za tydzień w niedzielę, Msza Święta o godzinie 13:00 zostanie odprawiona w języku łacińskim.
7.      Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Jest jeszcze kwietniowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 
 
 
 
VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (NIEDZIELA PALMOWA) - 14 kwietnia 2019 r.
 
 
1.       Dziś przed kościołem Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na paczki świąteczne dla potrzebujących.
2.       Zapraszamy na ostatnie w tym roku Gorzkie Żale dzisiaj na godz. 15:00.
3.      W Wielki Poniedziałek ulicami naszego miasta przejdzie centralna Droga Krzyżowa. Początek o godz. 20:00 w kościele św. Antoniego, zakończenie na Rynku. Zachęcamy do udziału.  Prosimy zabrać ze sobą lampiony.
4.      W Wielkim Tygodniu spowiedź przedświąteczna będzie w następujących kościołach: w poniedziałek – kościół św. Antoniego, wtorek – kościół św. Jana, a w środę okazja do spowiedzi w naszej bazylice według następującego porządku:
§   8:30-10:00
§   10:30-12:00
§   15:00-16:30
§   17:00-18:30
5.      Jak co roku prosimy o ofiarowanie kwiatów do Grobu Pańskiego. Kwiaty można składać do środy włącznie.
6.      Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystym obchodzie Triduum Paschalnego w naszej bazylice:
§   WIELKI CZWARTEK – w tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:30. W czasie Liturgii będziemy świadkami obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji (tzw. Ciemnicy). Adoracja będzie trwała do godz. 22:00.
§   WIELKI PIĄTEK – dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o godz. 7:00. Na godz. 7:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin (tzw. Ciemna Jutrznia). O godz. 17:30 w bazylice zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:30, w czasie której usłyszymy opis Męki Pańskiej, odmówimy starożytną modlitwę wiernych, odsłonięty zostanie Krzyż oraz przyjmiemy Komunię Św. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 22:00. O godz. 21:00 modlitwę poprowadzi młodzież.
§   WIELKA SOBOTA – w tym dniu wspominamy zstąpienie Jezusa do otchłani. Adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 7:00. Ponownie zapraszamy na Liturgię Godzin na godz. 7:00. Święcenie potraw na stół wielkanocny od godz. 12:00 do godz. 16:00 co pół godziny przy grocie Matki Bożej.
§   NOC PASCHALNA – Wigilię Paschalną zwiastującą zwycięstwo Chrystusa rozpoczniemy w sobotę o godz. 19:30. Na Liturgię złożą się poświęcenie ognia i paschału, odśpiewanie Orędzia Wielkanocnego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Liturgia Eucharystyczna. Zabierzmy ze sobą świece.
§   NIEDZIELA WIELKANOCNA – Msza św. z procesją rezurekcyjną wokół kościoła zostanie odprawiona o godz. 6:00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7:30. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.
7.       Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” z w cenie 6 zł. Jest nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”, a w nim m.in. zapowiedź Maratonu Biblijnego oraz program Triduum Paschalnego. Dzieciom szczególnie polecamy konkurs z nagrodami.
8.      Zmarli nasi parafianie: śp. Zdzisław Chabza, śp. Grzegorz Adamek, śp. Jarosław Panowicz oraz pochodzący z Leszna śp. ks. Michał Miara. Mszę Świętą za ks. Michała odprawimy w Wielki Czwartek o godz. 18:30.
 
 
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 7 kwietnia 2019 r.
 
 
 
1.       Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 11:30 jest spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
2.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
3.      Zachęcamy do wzięcia udziału w III Leszczyńskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy z bazyliki w piątek po Mszy Świętej o godz. 20:00. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.edk.org.pl. Msza Święta dla powracających pątników będzie w bazylice o godz. 6:00, 7:00 i 8:00.
4.      W piątek przypada 79 rocznica Zbrodni Katyńskiej. O godz. 8:00 odprawimy Mszę Świętą w intencji ofiar tej zbrodni oraz o pokój dla naszej Ojczyzny.
5.      W sobotę przypada 13 dzień miesiąca kwietnia – dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej nabożeństwo modlitewne. O godz. 21:00 tradycyjnie odbędzie się apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej.
6.      Za tydzień Niedziela Palmowa, gałązki i palmy będziemy święcić podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja upamiętniająca uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy odbędzie się przed Mszą Świętą o godz. 11:30. Tradycyjnie zbierzemy się przy figurze Matki Bożej. Parafialny zespół Caritas będzie zbierał ofiary na paczki dla potrzebujących.
7.      Informujemy, że tradycyjna XI Leszczyńska Droga Krzyżowa ulicami miasta, odbędzie się w Wielki Poniedziałek 15 kwietnia, początek o godz. 20:00 przy kościele św. Antoniego.
8.      W kościele wystawiony jest kosz i skarbona do których można składać dary na pomoc dla potrzebujących.
9.      Osobom i rodzinom, które odpowiedziały już na prośbę Księdza Arcybiskupa i złożyły daninę diecezjalną, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
10.   Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. 
 
 
 
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 31 marca 2019 r.
 
 
 
1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
 Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Gościmy dzisiaj siostry urszulanki z Pniew, które po Mszach Świętych przed kościołem zbierają ofiary na dzieci w Tanzanii.
3.      W tym tygodniu biuro parafialne będzie wyjątkowo nieczynne w środę.
4.      W środę, czwartek i piątek swoje rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii Szkoła Podstawowa numer 2. Początek o godz. 10:00
5.      W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca kwietnia.
§ W czwartek odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w łączności z wieczorną Mszą Świętą modląc się w intencji powołań
§ W piątek spowiedź święta przez cały dzień. O godz. 17:00 droga krzyżowa dla dzieci z możliwością przyjęcia Komunii Świętej. O godz. 18:30 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa w łączności z Mszą Świętą
§ W sobotę o godz. 8:00 odprawimy Mszę Świętą do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, modląc się o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Po Mszy Świętej różaniec w tej samej intencji. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i osoby starsze z sakramentami. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
6.      Osobom i rodzinom, które odpowiedziały już na prośbę Księdza Arcybiskupa i złożyły już daninę diecezjalną, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
7.      Zachęcamy do wzięcia udziału w III Leszczyńskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy z bazyliki 12 kwietnia po Mszy Świętej o godz. 20:00. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.edk.org.pl.
8.      Informujemy, że tradycyjna XI Leszczyńska Droga Krzyżowa ulicami miasta, odbędzie się w Wielki Poniedziałek 15 kwietnia, początek o godz. 20:00 przy kościele św. Antoniego.
9.      Osoby pragnące otrzymać paczki żywnościowe na święta wielkanocne, proszone są o zapisanie się w biurze parafialnym do 10 kwietnia.
10.   We wtorek zapraszamy na spotkanie kręgu biblijnego po Mszy Świętej wieczornej i nowennie.
11.     Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem w cenie 6 zł.
 
 
 
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 24 marca 2019 r.

 
1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
 Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       W poniedziałek przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to równocześnie Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy Świętej o godzinie 18:30 będziemy mogli dokonać duchowej adopcji dziecka poczętego. Serdecznie na tę uroczystość zapraszamy. Osoby pragnące dokonać aktu duchowej adopcji są proszone o przyniesienie świec. Ofiary, której złożymy podczas Mszy Świętej, przeznaczone będą na Fundusz Obrony Życia.
3.      W środę, czwartek i piątek swoje rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii Zespół Szkół Ekonomicznych.
4.      Wyjątkowo we wtorek nie obędzie się spotkanie kręgu biblijnego.
5.      W czwartek po Mszy Świętej wieczornej będzie spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, które w sobotę przystąpią do pierwszej spowiedzi świętej.
6.      Osoby pragnące otrzymać paczki żywnościowe na święta wielkanocne, proszone są o zapisanie się w biurze parafialnym do 10 kwietnia.
7.      Siostry nazaretanki zapraszają na dziękczynną pielgrzymkę do Żdżar w XXX-tą rocznicę beatyfikacji bł. Franciszki Siedliskiej. Szczegóły na plakacie.
8.      Siostry urszulanki z Pniew w następną niedzielę będą zbierały przed kościołem ofiary na utrzymanie dzieci w Tanzanii.
9.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
10.   Zmarł nasz parafianin: śp. Jerzy Stankowiak. Pomódlmy się o życie wieczne dla niego…

 

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 17 marca 2019 r.


1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosi ks. Piotr, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Dzisiaj przed kościołem będą zbierane ofiary na wsparcie Funduszu Misyjnego „Ad Gentes”. Parafialna Caritas rozprowadza paschaliki, czyli świece na stół wielkanocny w cenie 7 zł.
3.      W poniedziałek o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu Caritas.
4.      Od poniedziałku do środy w naszym kościele odbywać się będą rekolekcje dla Zespołu Szkół numer 4.
5.      We wtorek przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca NMP, patrona rzemieślników. O godz. 17:00 będzie Msza Święta w intencji rzemiosła leszczyńskiego. Odpust parafialny przeżywać będzie parafia pw. św. Józefa na Zatorzu. Suma odpustowa o godz. 18:30
6.      Wyjątkowo nie obędzie się spotkanie kręgu biblijnego we wtorek.
7.      Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego odbędzie się w czwartek po wieczornej Mszy Świętej.
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są jeszcze egzemplarze ostatniego numeru naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. W nim między innymi refleksje na temat zakończonej wizytacji pasterskiej w naszej parafii.
9.      Informujemy, że w piątek 12 kwietnia po raz trzeci wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zacznie się ona Mszą Świętą o godz. 20:00 w bazylice. Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.edk.org.pl
10.   Zmarły nasze parafianki: śp. Czesława Sikorska, śp. Bronisława Szperlik, śp. Stefania Patelka. Pomódlmy się o życie wieczne dla nich…


 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 10 marca 2019 r.

 

1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosi ks. Piotr Jakubowski, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Ksiądz Arcybiskup zwraca się z prośbą do archidiecezjan o złożenie tzw. daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako „danina diecezjalna”. Można je otrzymać u ministrantów rozprowadzających prasę katolicką, w zakrystii oraz biurze parafialnym.
3.      Od środy do piątku rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii młodzież I Liceum Ogólnokształcącego. Rekolekcje prowadzić będzie o. Firmin, werbista pochodzący z Togo.
4.      W środę 13 marca przypada dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej rozpocznie się czuwanie modlitewne. O godz. 21:00 tradycyjnie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.
5.      W środę 13 marca przypada 6 rocznica wyboru papieża Franciszka. Wspierajmy naszego papieża modlitwami, a także pokutą.
6.      Za tydzień przed kościołem będą zbierane ofiary na wsparcie Funduszu Misyjnego „Ad Gentes”.
7.      Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 złotych można nabywać w biurze parafialnym, a także rozprowadzane będą przez Caritas parafialny od przyszłej niedzieli.
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Szczególnie polecamy nowy numer naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. W nim między innymi refleksje na temat zakończonej wizytacji pasterskiej w naszej parafii.

 

 

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 3 marca 2019 r.

 

1.       W Środę Popielcową 6 marca rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas Przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 17:00 i 18:30. W tym dniu wierni między 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego (trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy również, że w Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach.  W gablocie zostały wywieszone wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post 2019 roku.
2.       Ksiądz Arcybiskup zwraca się z prośbą do archidiecezjan o złożenie tzw. daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako „danina diecezjalna”. Można je otrzymać u ministrantów rozprowadzających prasę katolicką, w zakrystii oraz biurze parafialnym.
3.      Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Piotr, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
4.      W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec połączony z rocznymi wymieniankami za zmarłych.
5.      Parafia św. Kazimierza zaprasza na odpust parafialny. Suma odpustowa o godz. 18:00 w poniedziałek 4 marca.
6.      W czwartek swoje imieniny obchodzi ks. Tomasz. Pamiętajmy w modlitwach o drogim solenizancie.
7.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
8.      Zmarła s. Spes, elżbietanka, która przez wiele lat służyła w naszej parafii – w biurze parafialnym, oraz opiekowała się ołtarzami w naszej bazylice. Pomódlmy się o życie wieczne dla niej.

 

 

VII NIEDZIELA ZWYKŁA - 24 lutego 2019 r.

 

1.       W poniedziałek i wtorek przeżywać będziemy wizytację pasterską, którą przeprowadzi ksiądz biskup Damian Bryl. Cały program wizytacji wywieszony jest w gablocie ogłoszeń oraz podany jest w naszym miesięczniku „Jesteśmy”. Wszystkich parafian zapraszamy szczególnie w poniedziałek na Mszę Świętą o godz. 10:00 z udzieleniem sakramentu chorych. Po Mszy Świętej zapraszamy także na spotkanie z księdzem biskupem na sali parafialnej. O godz. 18:00 będzie Msza Święta z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Na tę Mszę Świętą zapraszamy nie tylko rodziny bierzmowanych, ale także innych parafian. Będzie to szczególna okazja, by podziękować Panu Bogu za sakrament bierzmowania, który osobiście przeżyliśmy.
2.       We wtorek o godz. 15:00 odbędą się modlitwy za zmarłych na naszym cmentarzu parafialnym. Nabożeństwo rozpocznie się koronką do Bożego miłosierdzia w kaplicy cmentarnej, następnie w procesji – modląc się za wszystkich zmarłych - przejdziemy pod krzyż przy grobach kapłanów. Serdecznie zapraszamy na wszystkie spotkania modlitewne z księdzem biskupem.
3.      W poniedziałek 25 lutego rozpocznie się katecheza przedślubna w kościele św. Jana. Początek o godz. 19:00.
4.      W piątek 1 marca przeżywać będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. O godz. 8:00 w bazylice odprawimy Mszę Świętą za „Żołnierzy wyklętych”, oraz w intencji ojczyzny.
5.      W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek spowiedź przez cały dzień. Na godz. 17.00 zapraszamy dzieci na Mszę Świętą pierwszopiątkową. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu  Pana Jezusa w łączności z Mszą Świętą wieczorną. W sobotę o godz. 8:00 będzie Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy Świętej odmówiony zostanie różaniec w intencji rodzin i o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i osoby starsze z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chorych w biurze parafialnym.
6.      Dzieci klas III oraz ich rodziców zapraszamy na Mszę Świętą w następną niedzielę o godz. 11:30.
7.      Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

8.      Zmarli nasi parafianie: śp. Maria Łukaszewska i śp. Mirosław Gertych. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 

VI NIEDZIELA ZWYKŁA - 17 lutego 2019 r.

 

1.      W poniedziałek 25 lutego rozpocznie się katecheza przedślubna w kościele św. Jana. Początek o godz. 19:00.
2.      Od wtorku w biurze parafialnym będą przyjmowane intencje mszalne na drugi kwartał (kwiecień, maj, czerwiec).
3.      We wtorek o godz. 16:00 spotkanie parafialnego zespołu Caritas w salce na probostwie.
4.      W czwartek i piątek po wieczornej Mszy Świętej odbędą się próby przed sakramentem bierzmowania. Obecność wszystkich kandydatów do bierzmowania obowiązkowa. W piątek zapraszamy na próbę także świadków sakramentu bierzmowania.
5.      W piątek przypada święto Katedry św. Piotra, a zarazem szósta rocznica decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o wyniesieniu naszej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu za nawiedzenie bazyliki, modlitwę w intencjach papieskich oraz przyjęcie Komunii św. można uzyskać odpust zupełny. Msze św. jak w dni powszednie.
6.      W przyszłą niedzielę Msza św. o godz. 13:00 będzie sprawowana w języku łacińskim.
7.      22 lutego o godz. 18:00 w Teatrze Miejskim będzie miał miejsce pokaz filmu „Powrót” o prześladowaniu abpa Antoniego Baraniaka. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tego filmu. Wstęp wolny.
8.      W Teatrze Miejskim dnia 1 marca o godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu „Gurgacz. Kapelan wyklętych.” Ma to związek z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypadającym 1 marca. Wstęp wolny.
9.      U ministrantów można zaopatrzyć się w prasę katolicką: jest nowy numer „Miłujcie się”, a także lutowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, zawierające program wizytacji biskupiej w naszej parafii.
10.   Zmarły nasze parafianki: śp. Stanisława Tuszyńska, śp. Maria Nowak, śp. Jadwiga Kowalewicz. Polećmy dusze zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

 

 

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 lutego 2019 r.

 
1.       Wyjątkowo w tym roku nie będziemy obchodzić 11 lutego Dnia Chorego – we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, ponieważ przeżywany on będzie podczas wizytacji pasterskiej dnia 25 lutego. O godz. 10:00 odprawiona zostanie Msza Święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy Świętej będzie spotkanie księdza biskupa z chorymi w sali parafialnej.
2.       Zakończyliśmy czyszczenie ścian w naszej bazylice oraz położyliśmy kostkę brukową na trzech kolejnych alejkach na cmentarzu parafialnym.
3.      W poniedziałek 11 lutego po Mszy Świętej o godz. 18:30 odbędzie się próba młodzieży przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Obecność wszystkich kandydatów obowiązkowa.
4.      We wtorek 12 lutego wyjątkowo nie odbędzie się spotkanie kręgu biblijnego.
5.      W środę 13 lutego przypada kolejny dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy św. O godz. 21:00 odprawimy apel jasnogórski oraz procesję z figurą Matki Bożej.
6.      Kalendarz litugriczny:
·        poniedziałek – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes
·        czwartek – święto św. Cyryla i Metodego – patronów Europy
7.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Szczególnie polecamy lutowe wydanie naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”.
8.      Zmarła nasza parafianka: śp. Barbara Masztalerz. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 3 lutego 2019 r.
 
1.       Zakończyliśmy duszpasterskie odwiedziny parafian. Składamy serdeczne Bóg zapłać  wszystkim parafianom, którzy przyjęli kapłanów na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek. Dziękujemy również za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie o tych rodzinach, które nie przyjęły kolędowego błogosławieństwa.
2.       Zapraszamy do wspólnego zgłębiania i rozważania Pisma świętego w ramach naszego parafialnego kręgu biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy św. i nowennie.
3.      Spotkanie członków Parafialnej Rady Ekonomicznej będzie we wtorek po Mszy Świętej wieczornej na probostwie.
4.      Młodzież, która ma przyjąć sakrament bierzmowania w czasie wizytacji pasterskiej 25 lutego, oraz ich rodziców zapraszamy na spotkanie w środę po wieczornej Mszy Świętej. Oczekujemy obecności wszystkich – zarówno młodzieży jak i rodziców.
5.      W czwartek przypada pierwszy czwartek miesiąca. Nieszpory o Najświętszym Sakramencie zostaną odprawione w łączności z wieczorną Mszą Świętą. Po Mszy Świętej swoje spotkanie ma Towarzystwo Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy także nowe osoby do wspólnej modlitwy za powołania w ramach tej grupy.
6.      W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne za zmarłych.
7.      Młodzież ze szkół średnich, która chciałaby zgłębiać swoją wiarę i wspólnie spędzać czas zapraszamy na spotkania z ks. Piotrem w soboty po wieczornej Mszy Świętej.
8.      W przyszła niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie Żywego Różańca.
9.      Kalendarz liturgiczny:
·         wtorek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy,
·         środa – wspomnienie męczenników japońskich: św. Pawła Miki i towarzyszy,
10.   Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
11.    Zmarł nasz parafianin, śp. Marian Skrzypczak. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
 
 
 
II NIEDZIELA ZWYKŁA - 20 stycznia 2019 r.
 
1.       Wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia i otaczamy modlitwą. Pamiętajmy w modlitwie również o naszych zmarłych babciach i dziadkach.
2.       Dzisiaj o godz. 16:00 w domu katolickim odbędzie się wspólne kolędowanie. Serdecznie zapraszamy.
3.      We wtorek 22 stycznia rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Zachęcamy przy tej okazji do modlitwy w intencji młodzieży.
4.      W następną niedzielę przed kościołem zbierane będą ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus.
5.      W następną niedzielę o godz. 13:00 odprawimy Mszę Świętą w intencji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Podczas Mszy Świętej zostanie poświęcony sztandar tego towarzystwa. W związku z tym Msza Święta będzie odprawiona w języku polskim.
6.      W minionym tygodniu przystąpiliśmy do odkurzenia wewnętrznych ścian świątyni, które po 11 latach od malowania uległy zakurzeniu. Również podjęliśmy prace polegające na utwardzeniu kolejnych alejek kostką brukową na cmentarzu parafialnym.
7.      Trwa oktawa modlitw o zjednoczenie chrześcijan. Zachęcamy do modlitwy w tej intencji.
8.      Kalendarz liturgiczny:
§ Poniedziałek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
§ czwartek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktorka Kościoła,
§ piątek – święto Nawrócenia św. Pawła,
§ sobota – św. Tymoteusza i Tytusa
9.      Zmarli nasi parafianie:  śp. Roman Rachuta, śp. Kazimierz Dalaszyński, śp. Stanisław Przybył, śp. Andrzej Jazdończyk. Zmarł także pochdzący z naszej parafii śp. ks. prał. Marian Lewandowski. Różaniec w int. śp. Andrzeja Jazdończyka będzie dzisiaj o godz. 17:30 w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Polećmy ich duszę Bożemu Miłosierdziu….
 
Plan kolędy:
 
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Ofiar Katynia
2.    Ul. Wolności
 
Wtorek, 22 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Łaziebna 1-13 (od najniższych numerów)
2.    Ul. Łaziebna 14-28 ( od najwyższych numerów)
 
Środa, 23 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Wałowa, Tylna i Mała Kościańska
 
Czwartek, 24 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Więzienna i Boczna
 
Piątek, 25 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Grodzka i Średnia 1-14
 
Sobota, 26 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
1.    Ul. Średnia 16-24
 
 
 
NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - 13 stycznia 2019 r.
 
 
 
1.       Dzisiaj przypada święto Chrztu Pańskiego. Kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w Kościele zaczyna się okres zwykły.
 
 
2.       Dzisiaj przypada dzień fatimski. Po wieczornej Mszy Świętej rozpocznie się czuwanie modlitewne, które zakończymy apelem i procesją o godz. 21:00
 
 
3.      W wtorek o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu Caritas.
 
 
4.      W czwartek 17 stycznia obchodzić będziemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Leszno. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą w naszej bazylice o godz. 18:30. Modlić się będziemy o błogosławieństwo Boże dla naszego miasta i dla naszej Ojczyzny.
 
 
5.      W piątek 18 stycznia w Kościele rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 
 
6.      W przyszłą niedzielę o godz. 16:00 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie kolędowe dla wszystkich grup duszpasterskich oraz dla parafian niezrzeszonych. Serdecznie zapraszamy.
 
 
7.      Kalendarz liturgiczny:
 
 
§ czwartek - wspomnienie św. Antoniego, opata,
 
 
§ sobota – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
 
 
8.      Polecamy prasę katolicką. „Przewodnik Katolicki” w cenie 6 zł.
 

 

 

 

 
9.      Podajemy plan kolędy na następne dni…
 
 
 
Poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Narutowicza 1-11 (nieparzyste)
 
 
 
 
 
Wtorek, 15 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Narutowicza 2-18 (parzyste)
 
 
 
 
 
Środa, 16 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Karasia
 
 
 
 
 
Czwartek, 17 stycznia 2019 r. – godz. 15 30
 
 
1.     Ul. Paderewskiego
 
 
 
 
 
Piątek, 18 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Plac Powstańców, Marcinkowskiego i Gołębia
 
 
 
 
 
Sobota, 19 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
 
 
1.     Ul. Kurpińskiego i Poniatowskiego
 

 

 

 

 

OBJAWIENIE PAŃSKIE - 6 stycznia 2019 r.

 
1.       Dzisiaj przypada Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Taca jest przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny.
 
2.       Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 13:00 wyruszy z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele pw. Świętego Krzyża. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, szczególnie rodziny z dziećmi.
 
3.      W środę o godz. 16:30 zostanie odprawiona Msza Święta z okazji 40-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie. Serdecznie na nią zapraszamy.
 
4.      W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec w intencji zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
 
5.      W następną niedzielę przypadnie dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Eucharystii. O godz. 21:00 zaśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 
6.      W następna niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się zebranie Żywego Różańca.
 
7.      Informujemy, że w niedzielę 20 stycznia o godz. 16:00 w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup duszpasterskich naszej parafii. Zapraszamy także niezrzeszonych parafian.
 
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.  Przewodnik Katolicki w cenie 6 zł.
 
9.   Zmarł nasz parafianin: śp. Stefan Pielech. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
Plan kolędy na najbliższe dni:
 
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Daszyńskiego i Witosa
2.     Ul. Willowa, Strumykowa i Frankiewicza
 
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Dolna
2.     Ul. Górna
 
Środa, 9 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Narutowicza 61-71 (nieparzyste)
2.     Ul. Rataja i Korfantego
 
Czwartek, 10 stycznia 2019 r.
1.     Ul. Cicha – od godz. 17:30
2.     Ul. Narutowicza 75-137 (nieparzyste) – od godz. 15:30
 
Piątek, 11 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Narutowicza 47-59 (nieparzyste)
2.     Ul. Narutowicza 46-80 (parzyste) i ul. Karwowskich
 
Sobota, 12 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
1.     Ul. Narutowicza 13-45 (nieparzyste)
2.     Ul. Narutowicza 26-42 (parzyste)
 
Na wszystkich ulicach kolęda zaczyna się od najniższego numeru.
Na trasach kolędowych składających się z kilku ulic, kolejność ulic jest taka jak na planie kolędy.

 

 

 NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY - 30 grudnia 2018 r.

 

 

 1. Jutro ostatni dzień roku Pańskiego 2018. O godz. 17:00 odprawimy Mszę św. dziękczynną za mijający rok połączoną z nabożeństwem okolicznościowym. Serdecznie zapraszamy. Nie będzie natomiast Mszy świętej o godz. 18:30.
 2. We wtorek 1 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Modlitw o pokój. Msze święte według porządku niedzielnego. Za pobożne i publiczne odmówienie hymnu do Ducha Świętego („O Stworzycielu Duchu, przyjdź…”) można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 4. - W czwartek w łączności z wieczorną Mszą święta odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w intencji nowych, licznych i świętych powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach z naszej parafii. 
 5. - W piątek spowiedź święta przez cały dzień. W związku z kolędą nie będzie Mszy świętej o godz. 17:00, dzieci prosimy na Mszę św. o godz. 18:30, przed którą odprawimy nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa. 
 6. - W sobotę o godz. 8:00 Msza Święta w int. rodzin oraz o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Po niej zostanie odmówiony różaniec w intencji rodzin. Kapłani odwiedzą osoby starsze i chore z sakramentami świętymi od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 7. W niedzielę 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze święte sprawować będziemy jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy kadzidło i kredę, którą oznaczymy drzwi naszych domów. Ofiary zebrane na tacę przeznaczone zostaną na wsparcie Krajowego Funduszu Misyjnego. Po Mszy świętej o godz. 13:00 wyruszy z naszej bazyliki Orszak Trzech Króli. Serdecznie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele Świętego Krzyża.
 8. Parafialny Zespół Caritas w imieniu potrzebujących składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli przed świętami dary materialne i ofiary pieniężne. Dzięki okazanemu miłosierdziu w tym roku mogliśmy wspomóc około 60 rodzin i osób samotnych naszej parafii.
 9. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” p. Dariuszowi Gierlichowi oraz p. Hieronimowi Dudzińskiemu i innym osobom, które zbudowały tegoroczny żłóbek. Serdeczne Bóg zapłać.
 10. Kalendarz liturgiczny:
 11. wtorek – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok
 12. środa – wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła,
 13. Podajemy plan kolędy na najbliższe dni
 • Środa 2.01.2019 od godz.15.30
  • 1. Opalińskich 48-52 oraz domy jednorodzinne
  • 2. Opalińskich 42-46
 • Czwartek 3.01.2019 od godz. 15.30
  • 1. Śniadeckich (cała)
  • 2. Berwińskich
 • Piątek 4.01.2019 od godz 15.30
  • 1. Spokojna i Wiatraczna
  • 2. Zacisze
 • Sobota 5.01.2019 od godz.14.30
  • 1. Magazynowa, Fabryczna, Raczyńskiego oraz Wilkońskiego 26-33
  • 2. Wilkońskiego 1-25 
 
III NIEDZIELA ADWENTU - 16 grudnia 2018 r.
 
 1. Dziś przed kościołem Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary dla potrzebujących na święta. Można również nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 2. Roraty odprawiamy do soboty włącznie o godz. 6:45. Serdecznie zapraszamy.
 3. Rozpoczęła się spowiedź adwentowa w leszczyńskich parafiach. W kościołach spowiedź będzie miała miejsce w tym tygodniu: 
  • poniedziałek 17 grudnia – kościół Świętego Krzyża
  • wtorek 18 grudnia – kościół św. Józefa
  • środa 19 grudnia – kościół św. Kazimierza
  • czwartek 20 grudnia – kościół św. Antoniego
  • piątek 21 grudnia – kościół św. Jana Chrzciciela. W związku z tym w naszej bazylice przez cały dzień nie będzie stałego dyżuru w konfesjonale. W tym dniu spowiadamy tylko w kościele św. Jana. 
  • sobota 22 grudnia – spowiedź adwentowa w naszej bazylice w następujących godzinach
   • 8:30-10:00
   • 10:30-12:00
   • 15:00-16:30
   • 17:00-18:30
 4.  U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, również bezglutenowe. 
 5. Polecamy prasę katolicką, zwłaszcza czasopisma „Miłujcie się” i „Przewodnik katolicki”. 
 6. Zmarła śp. s. Tekla – elżbietanka, która wielu naszym parafianom pomagała w chorobie. Pomódlmy się o jej życie wieczne…

 

II NIEDZIELA ADWENTU - 9 grudnia 2018 r.

 

 

1. Dziś po Mszy świętej możemy wesprzeć swoimi ofiarami Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

 

2. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia w kościele wystawiony jest kosz, do którego możemy składać produkty żywnościowe, a takze skarbona na ofiary pieniężne dla potrzebujących.

 

 

3. Od poniedziałku do soboty o godz. 6.45 odprawiamy roraty. Serdecznie zapraszamy zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych.

 

 

4. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego odbędzie się w środę po wieczornej Mszy Świętej.

 

 

5. W najbliższy czwartek biuro parafialne wyjątkowo nie będzie otwarte po południu.

 

 

6. W czwartek 13 grudnia przypadnie kolejny Dzień Fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy świętej. O godz. 21.00 tradycyjnie odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej. W tym dniu przypadnie również 37 rocznica ogłoszenia stanu wojennego.

 

 

7. W piątek o godz. 18.00 odprawimy wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.

 

 

8. W następną niedzielę Caritas parafialna będzie zbierać przed kościołem ofiary na pomoc świąteczną dla potrzebujących.

 

 

9. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania z klas III gimnazjalnych ma w tym tygodniu swoje spotkania:
- 1 grupa w poniedziałek
- 2 grupa w czwartek 
po wieczornej Mszy świętej.

 

 

10. Pielgrzymi z 16 grupy Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę rozprowadzają kalendarze, z których ofiary przeznaczone są na funkcjonowanie pielgrzymki. Koszt wydruku jednego egzemplarza wyniósł 4 złote.

 

 

11. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także opłatki bezglutenowe.

 

 

12. Kalendarz liturgiczny:
- czwartek - wspom. św Łucji, dziewicy i męczennicy
- piątek - wspom. św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

 

 

13. Polecamy prasę katolicką, szczególnie dwumiesięcznik " Miłujcie się"

 

 
 
 
 
I NIEDZIELA ADWENTU - 2 grudnia 2018 r.
 
 1. Serdecznie witamy ks. Roberta Klemensa, filipina ze Świętej Góry w Gostyniu, który poprowadzi tegoroczne rekolekcje parafialne. Wykorzystajmy ten czas dany przez Boga, aby duchowo przygotować się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone  dzisiaj podczas wszystkich Mszy świętych oraz dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy świętych o godz. 11:00 i 18:30.
 2. Rozpoczęliśmy adwent, a tym samym nowy rok duszpasterski i liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Serdecznie zapraszamy na roraty – od poniedziałku do soboty na godz. 6:45. Dzieci prosimy o przychodzenie z lampionami oraz o przygotowanie kolorowych serc z dobrymi  uczynkami, które powiesimy na choince przy żłóbku. Tematem kazań w czasie rorat będą słowa „Z Duchem Twoim”.
 3. W czwartek 6 grudnia w naszej bazylice obchodzić będziemy odpust ku czci św. Mikołaja. Tradycyjnie celebrować będziemy dwie sumy odpustowe z kazaniem rekolekcyjnym:
  • o godz. 11:00 – przewodniczyć będzie ks. Ryszard Jeleń, proboszcz parafii św. Krzyża
  • o godz. 18:30 – przewodniczyć będzie ks. Karol Kozłowski, magister nowicjatu Księży Chrystusowców w Mórkowie.  Po wieczornej Mszy świętej zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem.
 4. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.
  • W czwartek Msza święta o godz. 18:30 będzie połączona z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie.
  • W piątek spowiedź przez cały dzień. Na godz. 17.00 zapraszamy dzieci na Mszę Świętą pierwszopiątkową. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Jezusa w łączności z Mszą Świętą wieczorną.
 5. W sobotę przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze święte w tym dniu o godz. 6:45, 8:30, 10:00, 17:00, 18:30. Ofiary zebrane podczas Mszy świętych przeznaczone będą na wsparcie biednych kościołów w Polsce.
 6. W następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 7:30 swoje spotkanie będzie mieć Żywy Różaniec.
 7. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia wystawiony będzie kosz, do którego można składać produkty żywnościowe, a także ofiary pieniężne na wsparcie potrzebujących.
 8. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym również bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.
 9. W przyszłą niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 10. Pielgrzymi z grupy 16 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wydali kalendarz. Koszt wydrukowania wyniósł 4 zł. Każda zebrana złotówka będzie przekazana na potrzeby grupy pielgrzymkowej. Kalendarz będzie można kupić w przyszłą niedzielę.
 11. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
  • wtorek – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy,
  • czwartek – uroczystość św. Mikołaja, biskupa wyznawcy,
  • piątek – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,
  • sobota – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 13. Zmarł nasz parafianin śp. Stanisław Stachów. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
 
 
 
 
 
UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA - 25 listopada 2018 r.
 


 

 

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Członkom parafialnego oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania za ich zaangażowanie. Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w działalność tej kościelnej organizacji. Po Mszy Świętej o godz. 13:00 odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt ofiarowania Jezusowi Chrystusowi Królowi. Za odmówienie tych modlitw można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.

 

 

2. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota miesiąca: o godz. 8:00 odprawiona zostanie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP za grzechy świata oraz w intencji rodzin. Po Mszy świętej odmówimy różaniec. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8:30. Będzie to ostatnia możliwość przed świętami. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

 

 

3. W przyszłą niedzielę 2 grudnia rozpoczniemy Adwent – liturgiczny czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W I Niedzielę Adwentu rozpoczną się parafialne rekolekcje, które poprowadzi ks. Robert Klemens filipin ze Świętej Góry w Gostyniu. Nauki rekolekcyjne będą podczas każdej Mszy świętej, począwszy od wieczornej Eucharystii w sobotę 1 grudnia. Rekolekcje zakończą się w środę 6 grudnia. Równocześnie wraz z Adwentem rozpoczniemy przeżywanie nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, któremu towarzyszyć będzie hasło: „W mocy Bożego Ducha”.

 

 

4. Zapowiadamy, że jak co roku w czasie Adwentu odprawiać będziemy roraty – od poniedziałku do soboty o godz. 6:45. Prosimy dzieci o przygotowanie lampionów na roraty.

 

 

5. W następną niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 dzieciom pierwszokomunijnym poświęcimy medaliki. Oczekujemy obecności wszystkich.

 

 

6. Od następnej niedzieli 2 grudnia, parafialny zespół Caritas będzie rozprowadzał świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

 

7. Parafialny Zespół Caritas prosi osoby pragnące otrzymać pomoc żywnościową na święta o podanie swojego adresu w biurze parafialnym.

 

 

8. U pana kościelnego można już zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także opłatki bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.

 

 

9. Kalendarz liturgiczny:

 

 

- piątek – święto św. Andrzeja Apostoła

 

 

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: do nabycia „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc grudzień, a także nowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.

 

 

11. Zmarł nasz parafianin: śp. Henryk Mielczarek. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…

 
 
 
 
33 NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 listopada 2018 r.
 

 

1. We wtorek 20 listopada Caritas ma spotkanie organizacyjne o godz.16.00 w salce na probostwie.

 

 

2. W czwartek przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki w naszej bazylice, a więc: panu organiście Dariuszowi, naszemu Chórowi Parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu, a także chórkowi dziecięcemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne do włączenia się w działalność zespołów śpiewaczych naszej parafii.

 

 

3. W sobotę 24 listopada swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ksiądz Proboszcz. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Proboszcza odprawiona zostanie w tym dniu o godz. 7.00 i 8.00.

 

 

4. W sobotę 24 listopada będzie miała miejsce pielgrzymka diecezjalna do Częstochowy przed mającym rozpocząć się 18 maja 2019 roku nawiedzeniem archidiecezji przez kopię cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Parafie św. Jana i św. Maksymiliana mają jeszcze wolne miejsca na ten wyjazd. W naszej parafii nawiedzenie będzie 15 września 2019 roku.

 

 

5. Informujemy, że rekolekcje adwentowe rozpoczną się w naszej parafii w sobotę 1 grudnia o godz. 18.30, a zakończą się w środę 5 grudnia. Nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. Robert Klemens, filipin ze Świętej Góry w Gostyniu.

 

 

6. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 13.00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi, za który można uzyskać odpust zupełny. Msza święta o godz. 13.00 sprawowana będzie w języku łacińskim.

 

 

7. Do przyszłej niedzieli trwa nowenna do błog. matki Franciszki Siedliskiej. Siostry nazaretanki serdecznie zapraszają do modlitwy codziennie o godz. 18.00. Można składać także swoje intencje modlitw. Natomiast dnia 25 listopada o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. za uczestników nowenny, oraz w intencjach składanych podczas nowenny.

 

8. Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Młodszego w Lesznie organizuje w dniach 23 do 25 listopada kurs ," Nowe Życie " mający charakter rekolekcyjny. Członkowie Szkoły zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w celu rozwoju swej wiary. Szczegóły na stronie 

WWW.SNELESZNO.PL

 oraz u ks. wikariusza Piotra.

 

9.Grupa leszczyńska Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zaprasza wszystkich pielgrzymów i osoby zainteresowane na spotkanie formacyjno - towarzyskie w najbliższy piątek 23 listopada. Odbędzie się ono w szkole podstawowej w Rydzynie. Rozpoczęcie o godz. 19.30. Szczegóły na plakacie.

 

 

10. Kalendarz liturgiczny:
- wtorek - wspom. św. Rafała Kalinowskiego
- środę - Ofiarowanie NMP
- czwartek - wspom. św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
- sobota - wspom. męczenników wietnamskich św Andrzeja Dung- Lac i towarzyszy.

 

 

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

 

12. Zmarli nasi parafianie: 
- śp. Małgorzata Dajewska
- śp. Piotr Szabel
- śp. Maria Ławrynowicz
Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu...

 

 
 
 
32 NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 listopada 2018 r. - 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 1. Dziękujemy Bogu za 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Módlmy się o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej nad naszą Ojczyzną.
 2. Dzisiaj przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 3. W wtorek 13 listopada przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy świętej wieczornej. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 4. Spotkanie grup do bierzmowania klas III gimnazjalnych odbędą się w tym tygodniu: 1 grupa w środę po wieczornej Mszy Św., a 2 grupa w piątek po wieczornej Mszy Św.
 5. W czwartek po wieczornej Mszy świętej odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół ASD w Poznaniu.
 6. Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Młodszego w Lesznie organizuje kurs w dniach 23 do 25 listopada kurs „Nowe Życie” mający charakter rekolekcyjny. Członkowie Szkoły zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w celu rozwoju swojej wiary. Szczegóły na stronie WWW.SNELESZNO.PL oraz u księdza wikariusza Piotra.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – św. Jozafata, biskupa
  • wtorek – wspomnienie Pierwszych Polskich Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna,
  • sobota – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy
 8. Tradycyjnie polecamy prasę katolicką.
 9. Parafia św. Jana organizuje pielgrzymkę do Włoch w dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2019 r. Bliższe informacje u ks. Piotra Jakubowskiego, wikariusza parafii św. Jana.
 10. Zmarli nasi parafianie: śp. Jan Mocek i śp. Czesław Kasperek. Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
31 NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 listopada 2018 r.
 
 1. Zachęcamy w tym tygodniu do udziału w XXVIII Leszczyńskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy program na plakatach.
 2. Różaniec połączony z wymieniankami jednorazowymi za zmarłych odmawiać będziemy od poniedziałku 5 listopada o godz. 18:00. Z kolei w piątek 9 listopada o godz. 18:00 odprawiamy wymienianki roczne.
 3. Od wtorku również w biurze parafialnym będzie można zamawiać intencje mszalne na pierwszy kwartał nowego roku.
 4. W niedzielę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości, - 100 rocznica odzyskania niepodległości. Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 10:00. Ofiary zebrane tego dnia podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.
 6. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD odbędzie się w czwartek 8 listopada po wieczornej Mszy świętej.
 7. W przyszłą niedzielę będziemy przed kościołem zbierać ofiary na utrzymanie poznańskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej,
  • sobota – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
 9.  Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 
 
 
27 NIEDZIELA ZWYKŁA - 7 października 2018 r.

 

 1. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 poświęcimy dzieciom pierwszokomunijnym różańce.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie w łączności z wieczorną Mszą świętą. Dzieci prosimy na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku na godz. 17:00.
 3. Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD zapraszamy na spotkanie wyjątkowo w środę po wieczornej Mszy świętej i nabożeństwie różańcowym.
 4. W czwartek 11 października o godz. 9:15 w naszej bazylice odprawiona zostanie Msza święta z okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.
 5. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych połączony z wymieniankami.
 6. W piątek 12 października przypada rocznica poświęcenia bazyliki archikatedralnej w Poznaniu.
 7. Pragniemy w naszej parafii stworzyć grupę młodzieżową. Zapraszamy młodzież zainteresowaną spotkaniami w grupie młodzieżowej w piątek na godz. 16:00 do salki na probostwie. Spotkania poprowadzi ks. Piotr. Zapraszamy wszystkich chętnych młodych w wieku 15 do 18 lat.
 8. W sobotę 13 października przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Św. wieczornej czuwanie modlitewne, o godz. 21:00 apel i procesja z figurą Matki Bożej.
 9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy kolejny Dzień Papieski. Przed kościołem zbierane będą ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”
 10. W przyszłą niedzielę, 14 października, będzie miała miejsce pielgrzymka różańcowa dekanatu leszczyńskiego do Gostynia. Wyjazd autokaru o godz. 10:30 z pl. Metziga. Powrót około godz. 16:00.
 11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu,
  • sobota– wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia „Przewodnik katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, oraz dwumiesięcznik „Miłujcie się.”
 14. Zmarli nasi parafianie: śp. Stanisław Dziedzic, śp. Łucja Skiba, śp. Beata Biniak.  Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

UROCZYTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ - 26 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś o godz. 6:00 wyruszyła z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. O godz. 11:00 na placu przy sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji pielgrzymów dekanatu leszczyńskiego. Uroczystości odpustowe trwać będą do przyszłej niedzieli – szczegółowy program na plakatach.
 2. Serdecznie witamy ks. Tomasza Nowaka, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii jako nowy wikariusz. Życzymy wielu łask Bożych oraz mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej w naszej bazylice.
 3. W sobotę pierwszego września wspominamy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.
 4. Od soboty po wakacyjnej przerwie powracamy do zwyczajnego porządku Mszy świętych w dni powszednie – pierwsza Msza święta poranna o godz. 7:00. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota września. O godz. 8:00 sprawowana będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, po której odmówimy różaniec w intencji nawrócenia grzeszników oraz za rodziny. Kapłani będą odwiedzać chorych i starszych parafian od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
 5. W poniedziałek 3 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Młodzież szkół średnich oraz uczniów szkoły muzycznej zapraszamy na Mszę świętą na godz. 8:00, natomiast o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza święta dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2.
 6. Informujemy, że od poniedziałku 3 września w naszej parafii odbywać się będą katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą w kościele po Mszach św. wieczornych (ok. godz. 19:00).
 7. Spotkanie dla katechetów odbędzie się we wtorek 4 września po Mszy św. wieczornej.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Moniki,
  • wtorek - wspomnienie św. Augustyna,
  • środa – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela,
  • sobota – wspomnienie bł. Bronisławy.
 9. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

20 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 sierpnia 2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tradycyjnie o godz. 6:00 rano wyruszy z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej, którą poprowadzi nasz nowy wikariusz ks. Tomasz Nowak. Suma odpustowa o godz. 11:00. Powrót indywidualny we własnym zakresie. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.
 2. Za tydzień w niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 3. Od wtorku w biurze parafialnym przyjmowane będą intencje mszalne na czwarty kwartał roku.
 4. Informujemy, że w poniedziałek 3 września rozpoczną się w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się po wieczornej Mszy św. około godz. 19:00.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,
  • wtorek  - wspomnienie św. Piusa X, papieża,
  • środa – wspomnienie NMP Królowej,
  • piątek – święto św. Bartłomieja Apostoła,
  • niedziela – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
 6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

17 NIEDZIELA ZWYKLA - 29 lipca 2018 r.

 1. W nawiązaniu do komunikatu z ubiegłej niedzieli informujemy, że pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg w sobotę 4 sierpnia w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godz. 17:00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
  • w czwartek przed wieczorną Mszą świętą będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań do kapłaństwa, szczególnie z naszej parafii.
  • w piątek możliwość przystąpienia do spowiedzi przez cały dzień. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00. W łączności z wieczorną Mszą święta odmówiona zostanie Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  • w sobotę o godz. 8:00 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w int. nawrócenia grzeszników. Od godz. 8:30 kapłani będą nawiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość Polaków. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać – w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
 4. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę święta dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 4 sierpnia o godz. 19:00. Program odpustowych uroczystości został wywieszony w gablocie.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Loyoli,
  • środa – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
  • sobota – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.
 6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc sierpień w cenie 6 zł.
 7. Zmarła nasza parafianka: śp. Kazimiera Sędłak. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu. 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7:30
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.30   dla młodzieży
11.30  dla dzieci
13.00 
18.30

 w  święta uznane za dni pracy:

7:30 

9:30

18:30

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 8.15 do 18.30

w niedziele:
od 13:45 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.00
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
przed każdą Mszą Świętą