Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 3,1-10)Uzdrowienie chromego od urodzenia Czytanie z Dziejów Apostolskich.Gdy Piotr i Jan wchodzili do świątyni na modlitwę o godzinie dziewiątej, wnoszono właśnie pewnego człowieka, chromego od urodzenia. Kładziono go codziennie przy bramie świątyni, zwanej Piękną, aby wstępujących do świątyni prosił o jałmużnę. Ten, zobaczywszy Piotra i Jana, gdy mieli wejść do świątyni, prosił ich o jałmużnę. Lecz Piotr wraz ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 21 kwietnia 2019 r.
 
 
1.       Kapłańskim sercem obejmujemy wszystkich parafian i gości, którzy przybyli do naszej bazyliki, aby uczcić Chrystusa Zmartwychwstałego. Zapewniamy wszystkich o pamięci w modlitwie, prosząc, aby Pan Jezus Zwycięzca Śmierci obdarzał hojnie potrzebnymi łaskami, a zwłaszcza darami Ducha Świętego.
2.       Dziś w pierwszy dzień świąt Msze święte według porządku niedzielnego (nie ma Mszy św. o godz. 7:30). Jutro w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. również jak w każdą niedzielę. Ofiary złożone na tacę przeznaczone zostaną na działalność KUL, Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz szkół katolickich.
3.      Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem będziemy zbierać ofiary na cele Caritas  Archidiecezji Poznańskiej.
4.      Dzieci, które w czasie Wielkiego Postu zbierały ofiary jako jałmużnę postną, proszone są o przyniesienie skarbonek w następną niedzielę na godz. 11:30.
5.      Rodzinom, które złożyły daninę diecezjalną, wszystkim tym, którzy ofiarowali kwiaty do Grobu Pańskiego, panom Dariuszowi Gierlichowi, Andrzejowi Pawlakowi i tym, którzy pomogli im w przygotowaniu kaplicy adoracji oraz Grobu Pańskiego, służbie liturgicznej, chórowi parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu składamy serdeczne Bóg zapłać za ich pracę!
6.      Za tydzień w niedzielę, Msza Święta o godzinie 13:00 zostanie odprawiona w języku łacińskim.
7.      Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Jest jeszcze kwietniowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 
 
 
 
VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (NIEDZIELA PALMOWA) - 14 kwietnia 2019 r.
 
 
1.       Dziś przed kościołem Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na paczki świąteczne dla potrzebujących.
2.       Zapraszamy na ostatnie w tym roku Gorzkie Żale dzisiaj na godz. 15:00.
3.      W Wielki Poniedziałek ulicami naszego miasta przejdzie centralna Droga Krzyżowa. Początek o godz. 20:00 w kościele św. Antoniego, zakończenie na Rynku. Zachęcamy do udziału.  Prosimy zabrać ze sobą lampiony.
4.      W Wielkim Tygodniu spowiedź przedświąteczna będzie w następujących kościołach: w poniedziałek – kościół św. Antoniego, wtorek – kościół św. Jana, a w środę okazja do spowiedzi w naszej bazylice według następującego porządku:
§   8:30-10:00
§   10:30-12:00
§   15:00-16:30
§   17:00-18:30
5.      Jak co roku prosimy o ofiarowanie kwiatów do Grobu Pańskiego. Kwiaty można składać do środy włącznie.
6.      Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystym obchodzie Triduum Paschalnego w naszej bazylice:
§   WIELKI CZWARTEK – w tym dniu wspominamy Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:30. W czasie Liturgii będziemy świadkami obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji (tzw. Ciemnicy). Adoracja będzie trwała do godz. 22:00.
§   WIELKI PIĄTEK – dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o godz. 7:00. Na godz. 7:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin (tzw. Ciemna Jutrznia). O godz. 17:30 w bazylice zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:30, w czasie której usłyszymy opis Męki Pańskiej, odmówimy starożytną modlitwę wiernych, odsłonięty zostanie Krzyż oraz przyjmiemy Komunię Św. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 22:00. O godz. 21:00 modlitwę poprowadzi młodzież.
§   WIELKA SOBOTA – w tym dniu wspominamy zstąpienie Jezusa do otchłani. Adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 7:00. Ponownie zapraszamy na Liturgię Godzin na godz. 7:00. Święcenie potraw na stół wielkanocny od godz. 12:00 do godz. 16:00 co pół godziny przy grocie Matki Bożej.
§   NOC PASCHALNA – Wigilię Paschalną zwiastującą zwycięstwo Chrystusa rozpoczniemy w sobotę o godz. 19:30. Na Liturgię złożą się poświęcenie ognia i paschału, odśpiewanie Orędzia Wielkanocnego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Liturgia Eucharystyczna. Zabierzmy ze sobą świece.
§   NIEDZIELA WIELKANOCNA – Msza św. z procesją rezurekcyjną wokół kościoła zostanie odprawiona o godz. 6:00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7:30. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.
7.       Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” z w cenie 6 zł. Jest nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”, a w nim m.in. zapowiedź Maratonu Biblijnego oraz program Triduum Paschalnego. Dzieciom szczególnie polecamy konkurs z nagrodami.
8.      Zmarli nasi parafianie: śp. Zdzisław Chabza, śp. Grzegorz Adamek, śp. Jarosław Panowicz oraz pochodzący z Leszna śp. ks. Michał Miara. Mszę Świętą za ks. Michała odprawimy w Wielki Czwartek o godz. 18:30.
 
 
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 7 kwietnia 2019 r.
 
 
 
1.       Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 11:30 jest spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
2.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
3.      Zachęcamy do wzięcia udziału w III Leszczyńskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy z bazyliki w piątek po Mszy Świętej o godz. 20:00. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.edk.org.pl. Msza Święta dla powracających pątników będzie w bazylice o godz. 6:00, 7:00 i 8:00.
4.      W piątek przypada 79 rocznica Zbrodni Katyńskiej. O godz. 8:00 odprawimy Mszę Świętą w intencji ofiar tej zbrodni oraz o pokój dla naszej Ojczyzny.
5.      W sobotę przypada 13 dzień miesiąca kwietnia – dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej nabożeństwo modlitewne. O godz. 21:00 tradycyjnie odbędzie się apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej.
6.      Za tydzień Niedziela Palmowa, gałązki i palmy będziemy święcić podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja upamiętniająca uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy odbędzie się przed Mszą Świętą o godz. 11:30. Tradycyjnie zbierzemy się przy figurze Matki Bożej. Parafialny zespół Caritas będzie zbierał ofiary na paczki dla potrzebujących.
7.      Informujemy, że tradycyjna XI Leszczyńska Droga Krzyżowa ulicami miasta, odbędzie się w Wielki Poniedziałek 15 kwietnia, początek o godz. 20:00 przy kościele św. Antoniego.
8.      W kościele wystawiony jest kosz i skarbona do których można składać dary na pomoc dla potrzebujących.
9.      Osobom i rodzinom, które odpowiedziały już na prośbę Księdza Arcybiskupa i złożyły daninę diecezjalną, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
10.   Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. 
 
 
 
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 31 marca 2019 r.
 
 
 
1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
 Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Gościmy dzisiaj siostry urszulanki z Pniew, które po Mszach Świętych przed kościołem zbierają ofiary na dzieci w Tanzanii.
3.      W tym tygodniu biuro parafialne będzie wyjątkowo nieczynne w środę.
4.      W środę, czwartek i piątek swoje rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii Szkoła Podstawowa numer 2. Początek o godz. 10:00
5.      W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca kwietnia.
§ W czwartek odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w łączności z wieczorną Mszą Świętą modląc się w intencji powołań
§ W piątek spowiedź święta przez cały dzień. O godz. 17:00 droga krzyżowa dla dzieci z możliwością przyjęcia Komunii Świętej. O godz. 18:30 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa w łączności z Mszą Świętą
§ W sobotę o godz. 8:00 odprawimy Mszę Świętą do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, modląc się o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Po Mszy Świętej różaniec w tej samej intencji. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i osoby starsze z sakramentami. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
6.      Osobom i rodzinom, które odpowiedziały już na prośbę Księdza Arcybiskupa i złożyły już daninę diecezjalną, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
7.      Zachęcamy do wzięcia udziału w III Leszczyńskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy z bazyliki 12 kwietnia po Mszy Świętej o godz. 20:00. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.edk.org.pl.
8.      Informujemy, że tradycyjna XI Leszczyńska Droga Krzyżowa ulicami miasta, odbędzie się w Wielki Poniedziałek 15 kwietnia, początek o godz. 20:00 przy kościele św. Antoniego.
9.      Osoby pragnące otrzymać paczki żywnościowe na święta wielkanocne, proszone są o zapisanie się w biurze parafialnym do 10 kwietnia.
10.   We wtorek zapraszamy na spotkanie kręgu biblijnego po Mszy Świętej wieczornej i nowennie.
11.     Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem w cenie 6 zł.
 
 
 
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 24 marca 2019 r.

 
1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00.
 Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       W poniedziałek przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to równocześnie Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy Świętej o godzinie 18:30 będziemy mogli dokonać duchowej adopcji dziecka poczętego. Serdecznie na tę uroczystość zapraszamy. Osoby pragnące dokonać aktu duchowej adopcji są proszone o przyniesienie świec. Ofiary, której złożymy podczas Mszy Świętej, przeznaczone będą na Fundusz Obrony Życia.
3.      W środę, czwartek i piątek swoje rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii Zespół Szkół Ekonomicznych.
4.      Wyjątkowo we wtorek nie obędzie się spotkanie kręgu biblijnego.
5.      W czwartek po Mszy Świętej wieczornej będzie spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, które w sobotę przystąpią do pierwszej spowiedzi świętej.
6.      Osoby pragnące otrzymać paczki żywnościowe na święta wielkanocne, proszone są o zapisanie się w biurze parafialnym do 10 kwietnia.
7.      Siostry nazaretanki zapraszają na dziękczynną pielgrzymkę do Żdżar w XXX-tą rocznicę beatyfikacji bł. Franciszki Siedliskiej. Szczegóły na plakacie.
8.      Siostry urszulanki z Pniew w następną niedzielę będą zbierały przed kościołem ofiary na utrzymanie dzieci w Tanzanii.
9.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
10.   Zmarł nasz parafianin: śp. Jerzy Stankowiak. Pomódlmy się o życie wieczne dla niego…

 

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 17 marca 2019 r.


1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosi ks. Piotr, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Dzisiaj przed kościołem będą zbierane ofiary na wsparcie Funduszu Misyjnego „Ad Gentes”. Parafialna Caritas rozprowadza paschaliki, czyli świece na stół wielkanocny w cenie 7 zł.
3.      W poniedziałek o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu Caritas.
4.      Od poniedziałku do środy w naszym kościele odbywać się będą rekolekcje dla Zespołu Szkół numer 4.
5.      We wtorek przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca NMP, patrona rzemieślników. O godz. 17:00 będzie Msza Święta w intencji rzemiosła leszczyńskiego. Odpust parafialny przeżywać będzie parafia pw. św. Józefa na Zatorzu. Suma odpustowa o godz. 18:30
6.      Wyjątkowo nie obędzie się spotkanie kręgu biblijnego we wtorek.
7.      Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego odbędzie się w czwartek po wieczornej Mszy Świętej.
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Są jeszcze egzemplarze ostatniego numeru naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. W nim między innymi refleksje na temat zakończonej wizytacji pasterskiej w naszej parafii.
9.      Informujemy, że w piątek 12 kwietnia po raz trzeci wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zacznie się ona Mszą Świętą o godz. 20:00 w bazylice. Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.edk.org.pl
10.   Zmarły nasze parafianki: śp. Czesława Sikorska, śp. Bronisława Szperlik, śp. Stefania Patelka. Pomódlmy się o życie wieczne dla nich…


 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 10 marca 2019 r.

 

1.       Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosi ks. Piotr Jakubowski, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2.       Ksiądz Arcybiskup zwraca się z prośbą do archidiecezjan o złożenie tzw. daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako „danina diecezjalna”. Można je otrzymać u ministrantów rozprowadzających prasę katolicką, w zakrystii oraz biurze parafialnym.
3.      Od środy do piątku rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie w naszej parafii młodzież I Liceum Ogólnokształcącego. Rekolekcje prowadzić będzie o. Firmin, werbista pochodzący z Togo.
4.      W środę 13 marca przypada dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej rozpocznie się czuwanie modlitewne. O godz. 21:00 tradycyjnie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.
5.      W środę 13 marca przypada 6 rocznica wyboru papieża Franciszka. Wspierajmy naszego papieża modlitwami, a także pokutą.
6.      Za tydzień przed kościołem będą zbierane ofiary na wsparcie Funduszu Misyjnego „Ad Gentes”.
7.      Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 7 złotych można nabywać w biurze parafialnym, a także rozprowadzane będą przez Caritas parafialny od przyszłej niedzieli.
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Szczególnie polecamy nowy numer naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. W nim między innymi refleksje na temat zakończonej wizytacji pasterskiej w naszej parafii.

 

 

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 3 marca 2019 r.

 

1.       W Środę Popielcową 6 marca rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas Przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 17:00 i 18:30. W tym dniu wierni między 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego (trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy również, że w Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach.  W gablocie zostały wywieszone wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post 2019 roku.
2.       Ksiądz Arcybiskup zwraca się z prośbą do archidiecezjan o złożenie tzw. daniny diecezjalnej, czyli ofiar przeznaczonych na działalność instytucji centralnych naszej archidiecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako „danina diecezjalna”. Można je otrzymać u ministrantów rozprowadzających prasę katolicką, w zakrystii oraz biurze parafialnym.
3.      Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w okresie Wielkiego Postu:
§ droga krzyżowa w naszej bazylice w każdy piątek o godz. 17:00 (dla dzieci z rodzicami) oraz po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19:00 (dla młodzieży i dorosłych),
§ Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 15:00. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Piotr, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
4.      W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec połączony z rocznymi wymieniankami za zmarłych.
5.      Parafia św. Kazimierza zaprasza na odpust parafialny. Suma odpustowa o godz. 18:00 w poniedziałek 4 marca.
6.      W czwartek swoje imieniny obchodzi ks. Tomasz. Pamiętajmy w modlitwach o drogim solenizancie.
7.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
8.      Zmarła s. Spes, elżbietanka, która przez wiele lat służyła w naszej parafii – w biurze parafialnym, oraz opiekowała się ołtarzami w naszej bazylice. Pomódlmy się o życie wieczne dla niej.

 

 

VII NIEDZIELA ZWYKŁA - 24 lutego 2019 r.

 

1.       W poniedziałek i wtorek przeżywać będziemy wizytację pasterską, którą przeprowadzi ksiądz biskup Damian Bryl. Cały program wizytacji wywieszony jest w gablocie ogłoszeń oraz podany jest w naszym miesięczniku „Jesteśmy”. Wszystkich parafian zapraszamy szczególnie w poniedziałek na Mszę Świętą o godz. 10:00 z udzieleniem sakramentu chorych. Po Mszy Świętej zapraszamy także na spotkanie z księdzem biskupem na sali parafialnej. O godz. 18:00 będzie Msza Święta z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Na tę Mszę Świętą zapraszamy nie tylko rodziny bierzmowanych, ale także innych parafian. Będzie to szczególna okazja, by podziękować Panu Bogu za sakrament bierzmowania, który osobiście przeżyliśmy.
2.       We wtorek o godz. 15:00 odbędą się modlitwy za zmarłych na naszym cmentarzu parafialnym. Nabożeństwo rozpocznie się koronką do Bożego miłosierdzia w kaplicy cmentarnej, następnie w procesji – modląc się za wszystkich zmarłych - przejdziemy pod krzyż przy grobach kapłanów. Serdecznie zapraszamy na wszystkie spotkania modlitewne z księdzem biskupem.
3.      W poniedziałek 25 lutego rozpocznie się katecheza przedślubna w kościele św. Jana. Początek o godz. 19:00.
4.      W piątek 1 marca przeżywać będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. O godz. 8:00 w bazylice odprawimy Mszę Świętą za „Żołnierzy wyklętych”, oraz w intencji ojczyzny.
5.      W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek spowiedź przez cały dzień. Na godz. 17.00 zapraszamy dzieci na Mszę Świętą pierwszopiątkową. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu  Pana Jezusa w łączności z Mszą Świętą wieczorną. W sobotę o godz. 8:00 będzie Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy Świętej odmówiony zostanie różaniec w intencji rodzin i o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Od godz. 8:30 odwiedzać będziemy chorych i osoby starsze z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chorych w biurze parafialnym.
6.      Dzieci klas III oraz ich rodziców zapraszamy na Mszę Świętą w następną niedzielę o godz. 11:30.
7.      Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

8.      Zmarli nasi parafianie: śp. Maria Łukaszewska i śp. Mirosław Gertych. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

 

 

 

VI NIEDZIELA ZWYKŁA - 17 lutego 2019 r.

 

1.      W poniedziałek 25 lutego rozpocznie się katecheza przedślubna w kościele św. Jana. Początek o godz. 19:00.
2.      Od wtorku w biurze parafialnym będą przyjmowane intencje mszalne na drugi kwartał (kwiecień, maj, czerwiec).
3.      We wtorek o godz. 16:00 spotkanie parafialnego zespołu Caritas w salce na probostwie.
4.      W czwartek i piątek po wieczornej Mszy Świętej odbędą się próby przed sakramentem bierzmowania. Obecność wszystkich kandydatów do bierzmowania obowiązkowa. W piątek zapraszamy na próbę także świadków sakramentu bierzmowania.
5.      W piątek przypada święto Katedry św. Piotra, a zarazem szósta rocznica decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o wyniesieniu naszej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu za nawiedzenie bazyliki, modlitwę w intencjach papieskich oraz przyjęcie Komunii św. można uzyskać odpust zupełny. Msze św. jak w dni powszednie.
6.      W przyszłą niedzielę Msza św. o godz. 13:00 będzie sprawowana w języku łacińskim.
7.      22 lutego o godz. 18:00 w Teatrze Miejskim będzie miał miejsce pokaz filmu „Powrót” o prześladowaniu abpa Antoniego Baraniaka. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tego filmu. Wstęp wolny.
8.      W Teatrze Miejskim dnia 1 marca o godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu „Gurgacz. Kapelan wyklętych.” Ma to związek z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypadającym 1 marca. Wstęp wolny.
9.      U ministrantów można zaopatrzyć się w prasę katolicką: jest nowy numer „Miłujcie się”, a także lutowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, zawierające program wizytacji biskupiej w naszej parafii.
10.   Zmarły nasze parafianki: śp. Stanisława Tuszyńska, śp. Maria Nowak, śp. Jadwiga Kowalewicz. Polećmy dusze zmarłych Miłosierdziu Bożemu…

 

 

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 lutego 2019 r.

 
1.       Wyjątkowo w tym roku nie będziemy obchodzić 11 lutego Dnia Chorego – we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, ponieważ przeżywany on będzie podczas wizytacji pasterskiej dnia 25 lutego. O godz. 10:00 odprawiona zostanie Msza Święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy Świętej będzie spotkanie księdza biskupa z chorymi w sali parafialnej.
2.       Zakończyliśmy czyszczenie ścian w naszej bazylice oraz położyliśmy kostkę brukową na trzech kolejnych alejkach na cmentarzu parafialnym.
3.      W poniedziałek 11 lutego po Mszy Świętej o godz. 18:30 odbędzie się próba młodzieży przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Obecność wszystkich kandydatów obowiązkowa.
4.      We wtorek 12 lutego wyjątkowo nie odbędzie się spotkanie kręgu biblijnego.
5.      W środę 13 lutego przypada kolejny dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy św. O godz. 21:00 odprawimy apel jasnogórski oraz procesję z figurą Matki Bożej.
6.      Kalendarz litugriczny:
·        poniedziałek – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes
·        czwartek – święto św. Cyryla i Metodego – patronów Europy
7.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Szczególnie polecamy lutowe wydanie naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”.
8.      Zmarła nasza parafianka: śp. Barbara Masztalerz. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 3 lutego 2019 r.
 
1.       Zakończyliśmy duszpasterskie odwiedziny parafian. Składamy serdeczne Bóg zapłać  wszystkim parafianom, którzy przyjęli kapłanów na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek. Dziękujemy również za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie o tych rodzinach, które nie przyjęły kolędowego błogosławieństwa.
2.       Zapraszamy do wspólnego zgłębiania i rozważania Pisma świętego w ramach naszego parafialnego kręgu biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy św. i nowennie.
3.      Spotkanie członków Parafialnej Rady Ekonomicznej będzie we wtorek po Mszy Świętej wieczornej na probostwie.
4.      Młodzież, która ma przyjąć sakrament bierzmowania w czasie wizytacji pasterskiej 25 lutego, oraz ich rodziców zapraszamy na spotkanie w środę po wieczornej Mszy Świętej. Oczekujemy obecności wszystkich – zarówno młodzieży jak i rodziców.
5.      W czwartek przypada pierwszy czwartek miesiąca. Nieszpory o Najświętszym Sakramencie zostaną odprawione w łączności z wieczorną Mszą Świętą. Po Mszy Świętej swoje spotkanie ma Towarzystwo Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy także nowe osoby do wspólnej modlitwy za powołania w ramach tej grupy.
6.      W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne za zmarłych.
7.      Młodzież ze szkół średnich, która chciałaby zgłębiać swoją wiarę i wspólnie spędzać czas zapraszamy na spotkania z ks. Piotrem w soboty po wieczornej Mszy Świętej.
8.      W przyszła niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie Żywego Różańca.
9.      Kalendarz liturgiczny:
·         wtorek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy,
·         środa – wspomnienie męczenników japońskich: św. Pawła Miki i towarzyszy,
10.   Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
11.    Zmarł nasz parafianin, śp. Marian Skrzypczak. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
 
 
 
II NIEDZIELA ZWYKŁA - 20 stycznia 2019 r.
 
1.       Wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia i otaczamy modlitwą. Pamiętajmy w modlitwie również o naszych zmarłych babciach i dziadkach.
2.       Dzisiaj o godz. 16:00 w domu katolickim odbędzie się wspólne kolędowanie. Serdecznie zapraszamy.
3.      We wtorek 22 stycznia rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Zachęcamy przy tej okazji do modlitwy w intencji młodzieży.
4.      W następną niedzielę przed kościołem zbierane będą ofiary na utrzymanie naszej archidiecezjalnej rozgłośni radiowej – Radio Emaus.
5.      W następną niedzielę o godz. 13:00 odprawimy Mszę Świętą w intencji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Podczas Mszy Świętej zostanie poświęcony sztandar tego towarzystwa. W związku z tym Msza Święta będzie odprawiona w języku polskim.
6.      W minionym tygodniu przystąpiliśmy do odkurzenia wewnętrznych ścian świątyni, które po 11 latach od malowania uległy zakurzeniu. Również podjęliśmy prace polegające na utwardzeniu kolejnych alejek kostką brukową na cmentarzu parafialnym.
7.      Trwa oktawa modlitw o zjednoczenie chrześcijan. Zachęcamy do modlitwy w tej intencji.
8.      Kalendarz liturgiczny:
§ Poniedziałek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
§ czwartek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktorka Kościoła,
§ piątek – święto Nawrócenia św. Pawła,
§ sobota – św. Tymoteusza i Tytusa
9.      Zmarli nasi parafianie:  śp. Roman Rachuta, śp. Kazimierz Dalaszyński, śp. Stanisław Przybył, śp. Andrzej Jazdończyk. Zmarł także pochdzący z naszej parafii śp. ks. prał. Marian Lewandowski. Różaniec w int. śp. Andrzeja Jazdończyka będzie dzisiaj o godz. 17:30 w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Polećmy ich duszę Bożemu Miłosierdziu….
 
Plan kolędy:
 
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Ofiar Katynia
2.    Ul. Wolności
 
Wtorek, 22 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Łaziebna 1-13 (od najniższych numerów)
2.    Ul. Łaziebna 14-28 ( od najwyższych numerów)
 
Środa, 23 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Wałowa, Tylna i Mała Kościańska
 
Czwartek, 24 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Więzienna i Boczna
 
Piątek, 25 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.    Ul. Grodzka i Średnia 1-14
 
Sobota, 26 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
1.    Ul. Średnia 16-24
 
 
 
NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - 13 stycznia 2019 r.
 
 
 
1.       Dzisiaj przypada święto Chrztu Pańskiego. Kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w Kościele zaczyna się okres zwykły.
 
 
2.       Dzisiaj przypada dzień fatimski. Po wieczornej Mszy Świętej rozpocznie się czuwanie modlitewne, które zakończymy apelem i procesją o godz. 21:00
 
 
3.      W wtorek o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu Caritas.
 
 
4.      W czwartek 17 stycznia obchodzić będziemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Leszno. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą w naszej bazylice o godz. 18:30. Modlić się będziemy o błogosławieństwo Boże dla naszego miasta i dla naszej Ojczyzny.
 
 
5.      W piątek 18 stycznia w Kościele rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 
 
6.      W przyszłą niedzielę o godz. 16:00 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie kolędowe dla wszystkich grup duszpasterskich oraz dla parafian niezrzeszonych. Serdecznie zapraszamy.
 
 
7.      Kalendarz liturgiczny:
 
 
§ czwartek - wspomnienie św. Antoniego, opata,
 
 
§ sobota – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
 
 
8.      Polecamy prasę katolicką. „Przewodnik Katolicki” w cenie 6 zł.
 

 

 

 

 
9.      Podajemy plan kolędy na następne dni…
 
 
 
Poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Narutowicza 1-11 (nieparzyste)
 
 
 
 
 
Wtorek, 15 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Narutowicza 2-18 (parzyste)
 
 
 
 
 
Środa, 16 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Ul. Karasia
 
 
 
 
 
Czwartek, 17 stycznia 2019 r. – godz. 15 30
 
 
1.     Ul. Paderewskiego
 
 
 
 
 
Piątek, 18 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
 
 
1.     Plac Powstańców, Marcinkowskiego i Gołębia
 
 
 
 
 
Sobota, 19 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
 
 
1.     Ul. Kurpińskiego i Poniatowskiego
 

 

 

 

 

OBJAWIENIE PAŃSKIE - 6 stycznia 2019 r.

 
1.       Dzisiaj przypada Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Taca jest przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny.
 
2.       Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 13:00 wyruszy z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele pw. Świętego Krzyża. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, szczególnie rodziny z dziećmi.
 
3.      W środę o godz. 16:30 zostanie odprawiona Msza Święta z okazji 40-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie. Serdecznie na nią zapraszamy.
 
4.      W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec w intencji zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
 
5.      W następną niedzielę przypadnie dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Eucharystii. O godz. 21:00 zaśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 
6.      W następna niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się zebranie Żywego Różańca.
 
7.      Informujemy, że w niedzielę 20 stycznia o godz. 16:00 w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup duszpasterskich naszej parafii. Zapraszamy także niezrzeszonych parafian.
 
8.      Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.  Przewodnik Katolicki w cenie 6 zł.
 
9.   Zmarł nasz parafianin: śp. Stefan Pielech. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
Plan kolędy na najbliższe dni:
 
Poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Daszyńskiego i Witosa
2.     Ul. Willowa, Strumykowa i Frankiewicza
 
Wtorek, 8 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Dolna
2.     Ul. Górna
 
Środa, 9 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Narutowicza 61-71 (nieparzyste)
2.     Ul. Rataja i Korfantego
 
Czwartek, 10 stycznia 2019 r.
1.     Ul. Cicha – od godz. 17:30
2.     Ul. Narutowicza 75-137 (nieparzyste) – od godz. 15:30
 
Piątek, 11 stycznia 2019 r. – godz. 15:30
1.     Ul. Narutowicza 47-59 (nieparzyste)
2.     Ul. Narutowicza 46-80 (parzyste) i ul. Karwowskich
 
Sobota, 12 stycznia 2019 r. – godz. 14:30
1.     Ul. Narutowicza 13-45 (nieparzyste)
2.     Ul. Narutowicza 26-42 (parzyste)
 
Na wszystkich ulicach kolęda zaczyna się od najniższego numeru.
Na trasach kolędowych składających się z kilku ulic, kolejność ulic jest taka jak na planie kolędy.

 

 

 NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY - 30 grudnia 2018 r.

 

 

 1. Jutro ostatni dzień roku Pańskiego 2018. O godz. 17:00 odprawimy Mszę św. dziękczynną za mijający rok połączoną z nabożeństwem okolicznościowym. Serdecznie zapraszamy. Nie będzie natomiast Mszy świętej o godz. 18:30.
 2. We wtorek 1 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Modlitw o pokój. Msze święte według porządku niedzielnego. Za pobożne i publiczne odmówienie hymnu do Ducha Świętego („O Stworzycielu Duchu, przyjdź…”) można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 4. - W czwartek w łączności z wieczorną Mszą święta odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w intencji nowych, licznych i świętych powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach z naszej parafii. 
 5. - W piątek spowiedź święta przez cały dzień. W związku z kolędą nie będzie Mszy świętej o godz. 17:00, dzieci prosimy na Mszę św. o godz. 18:30, przed którą odprawimy nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa. 
 6. - W sobotę o godz. 8:00 Msza Święta w int. rodzin oraz o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Po niej zostanie odmówiony różaniec w intencji rodzin. Kapłani odwiedzą osoby starsze i chore z sakramentami świętymi od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 7. W niedzielę 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze święte sprawować będziemy jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy kadzidło i kredę, którą oznaczymy drzwi naszych domów. Ofiary zebrane na tacę przeznaczone zostaną na wsparcie Krajowego Funduszu Misyjnego. Po Mszy świętej o godz. 13:00 wyruszy z naszej bazyliki Orszak Trzech Króli. Serdecznie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele Świętego Krzyża.
 8. Parafialny Zespół Caritas w imieniu potrzebujących składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli przed świętami dary materialne i ofiary pieniężne. Dzięki okazanemu miłosierdziu w tym roku mogliśmy wspomóc około 60 rodzin i osób samotnych naszej parafii.
 9. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” p. Dariuszowi Gierlichowi oraz p. Hieronimowi Dudzińskiemu i innym osobom, które zbudowały tegoroczny żłóbek. Serdeczne Bóg zapłać.
 10. Kalendarz liturgiczny:
 11. wtorek – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok
 12. środa – wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła,
 13. Podajemy plan kolędy na najbliższe dni
 • Środa 2.01.2019 od godz.15.30
  • 1. Opalińskich 48-52 oraz domy jednorodzinne
  • 2. Opalińskich 42-46
 • Czwartek 3.01.2019 od godz. 15.30
  • 1. Śniadeckich (cała)
  • 2. Berwińskich
 • Piątek 4.01.2019 od godz 15.30
  • 1. Spokojna i Wiatraczna
  • 2. Zacisze
 • Sobota 5.01.2019 od godz.14.30
  • 1. Magazynowa, Fabryczna, Raczyńskiego oraz Wilkońskiego 26-33
  • 2. Wilkońskiego 1-25 
 
III NIEDZIELA ADWENTU - 16 grudnia 2018 r.
 
 1. Dziś przed kościołem Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary dla potrzebujących na święta. Można również nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 2. Roraty odprawiamy do soboty włącznie o godz. 6:45. Serdecznie zapraszamy.
 3. Rozpoczęła się spowiedź adwentowa w leszczyńskich parafiach. W kościołach spowiedź będzie miała miejsce w tym tygodniu: 
  • poniedziałek 17 grudnia – kościół Świętego Krzyża
  • wtorek 18 grudnia – kościół św. Józefa
  • środa 19 grudnia – kościół św. Kazimierza
  • czwartek 20 grudnia – kościół św. Antoniego
  • piątek 21 grudnia – kościół św. Jana Chrzciciela. W związku z tym w naszej bazylice przez cały dzień nie będzie stałego dyżuru w konfesjonale. W tym dniu spowiadamy tylko w kościele św. Jana. 
  • sobota 22 grudnia – spowiedź adwentowa w naszej bazylice w następujących godzinach
   • 8:30-10:00
   • 10:30-12:00
   • 15:00-16:30
   • 17:00-18:30
 4.  U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, również bezglutenowe. 
 5. Polecamy prasę katolicką, zwłaszcza czasopisma „Miłujcie się” i „Przewodnik katolicki”. 
 6. Zmarła śp. s. Tekla – elżbietanka, która wielu naszym parafianom pomagała w chorobie. Pomódlmy się o jej życie wieczne…

 

II NIEDZIELA ADWENTU - 9 grudnia 2018 r.

 

 

1. Dziś po Mszy świętej możemy wesprzeć swoimi ofiarami Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

 

2. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia w kościele wystawiony jest kosz, do którego możemy składać produkty żywnościowe, a takze skarbona na ofiary pieniężne dla potrzebujących.

 

 

3. Od poniedziałku do soboty o godz. 6.45 odprawiamy roraty. Serdecznie zapraszamy zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych.

 

 

4. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego odbędzie się w środę po wieczornej Mszy Świętej.

 

 

5. W najbliższy czwartek biuro parafialne wyjątkowo nie będzie otwarte po południu.

 

 

6. W czwartek 13 grudnia przypadnie kolejny Dzień Fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy świętej. O godz. 21.00 tradycyjnie odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej. W tym dniu przypadnie również 37 rocznica ogłoszenia stanu wojennego.

 

 

7. W piątek o godz. 18.00 odprawimy wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.

 

 

8. W następną niedzielę Caritas parafialna będzie zbierać przed kościołem ofiary na pomoc świąteczną dla potrzebujących.

 

 

9. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania z klas III gimnazjalnych ma w tym tygodniu swoje spotkania:
- 1 grupa w poniedziałek
- 2 grupa w czwartek 
po wieczornej Mszy świętej.

 

 

10. Pielgrzymi z 16 grupy Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę rozprowadzają kalendarze, z których ofiary przeznaczone są na funkcjonowanie pielgrzymki. Koszt wydruku jednego egzemplarza wyniósł 4 złote.

 

 

11. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także opłatki bezglutenowe.

 

 

12. Kalendarz liturgiczny:
- czwartek - wspom. św Łucji, dziewicy i męczennicy
- piątek - wspom. św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

 

 

13. Polecamy prasę katolicką, szczególnie dwumiesięcznik " Miłujcie się"

 

 
 
 
 
I NIEDZIELA ADWENTU - 2 grudnia 2018 r.
 
 1. Serdecznie witamy ks. Roberta Klemensa, filipina ze Świętej Góry w Gostyniu, który poprowadzi tegoroczne rekolekcje parafialne. Wykorzystajmy ten czas dany przez Boga, aby duchowo przygotować się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone  dzisiaj podczas wszystkich Mszy świętych oraz dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy świętych o godz. 11:00 i 18:30.
 2. Rozpoczęliśmy adwent, a tym samym nowy rok duszpasterski i liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Serdecznie zapraszamy na roraty – od poniedziałku do soboty na godz. 6:45. Dzieci prosimy o przychodzenie z lampionami oraz o przygotowanie kolorowych serc z dobrymi  uczynkami, które powiesimy na choince przy żłóbku. Tematem kazań w czasie rorat będą słowa „Z Duchem Twoim”.
 3. W czwartek 6 grudnia w naszej bazylice obchodzić będziemy odpust ku czci św. Mikołaja. Tradycyjnie celebrować będziemy dwie sumy odpustowe z kazaniem rekolekcyjnym:
  • o godz. 11:00 – przewodniczyć będzie ks. Ryszard Jeleń, proboszcz parafii św. Krzyża
  • o godz. 18:30 – przewodniczyć będzie ks. Karol Kozłowski, magister nowicjatu Księży Chrystusowców w Mórkowie.  Po wieczornej Mszy świętej zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem.
 4. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.
  • W czwartek Msza święta o godz. 18:30 będzie połączona z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie.
  • W piątek spowiedź przez cały dzień. Na godz. 17.00 zapraszamy dzieci na Mszę Świętą pierwszopiątkową. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Jezusa w łączności z Mszą Świętą wieczorną.
 5. W sobotę przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze święte w tym dniu o godz. 6:45, 8:30, 10:00, 17:00, 18:30. Ofiary zebrane podczas Mszy świętych przeznaczone będą na wsparcie biednych kościołów w Polsce.
 6. W następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 7:30 swoje spotkanie będzie mieć Żywy Różaniec.
 7. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia wystawiony będzie kosz, do którego można składać produkty żywnościowe, a także ofiary pieniężne na wsparcie potrzebujących.
 8. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym również bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.
 9. W przyszłą niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 10. Pielgrzymi z grupy 16 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wydali kalendarz. Koszt wydrukowania wyniósł 4 zł. Każda zebrana złotówka będzie przekazana na potrzeby grupy pielgrzymkowej. Kalendarz będzie można kupić w przyszłą niedzielę.
 11. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
  • wtorek – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy,
  • czwartek – uroczystość św. Mikołaja, biskupa wyznawcy,
  • piątek – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,
  • sobota – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 13. Zmarł nasz parafianin śp. Stanisław Stachów. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…
 
 
 
 
 
 
UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA - 25 listopada 2018 r.
 


 

 

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Członkom parafialnego oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania za ich zaangażowanie. Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w działalność tej kościelnej organizacji. Po Mszy Świętej o godz. 13:00 odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt ofiarowania Jezusowi Chrystusowi Królowi. Za odmówienie tych modlitw można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.

 

 

2. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota miesiąca: o godz. 8:00 odprawiona zostanie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP za grzechy świata oraz w intencji rodzin. Po Mszy świętej odmówimy różaniec. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8:30. Będzie to ostatnia możliwość przed świętami. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.

 

 

3. W przyszłą niedzielę 2 grudnia rozpoczniemy Adwent – liturgiczny czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W I Niedzielę Adwentu rozpoczną się parafialne rekolekcje, które poprowadzi ks. Robert Klemens filipin ze Świętej Góry w Gostyniu. Nauki rekolekcyjne będą podczas każdej Mszy świętej, począwszy od wieczornej Eucharystii w sobotę 1 grudnia. Rekolekcje zakończą się w środę 6 grudnia. Równocześnie wraz z Adwentem rozpoczniemy przeżywanie nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, któremu towarzyszyć będzie hasło: „W mocy Bożego Ducha”.

 

 

4. Zapowiadamy, że jak co roku w czasie Adwentu odprawiać będziemy roraty – od poniedziałku do soboty o godz. 6:45. Prosimy dzieci o przygotowanie lampionów na roraty.

 

 

5. W następną niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 dzieciom pierwszokomunijnym poświęcimy medaliki. Oczekujemy obecności wszystkich.

 

 

6. Od następnej niedzieli 2 grudnia, parafialny zespół Caritas będzie rozprowadzał świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

 

7. Parafialny Zespół Caritas prosi osoby pragnące otrzymać pomoc żywnościową na święta o podanie swojego adresu w biurze parafialnym.

 

 

8. U pana kościelnego można już zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także opłatki bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.

 

 

9. Kalendarz liturgiczny:

 

 

- piątek – święto św. Andrzeja Apostoła

 

 

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: do nabycia „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc grudzień, a także nowe wydanie naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.

 

 

11. Zmarł nasz parafianin: śp. Henryk Mielczarek. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…

 
 
 
 
33 NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 listopada 2018 r.
 

 

1. We wtorek 20 listopada Caritas ma spotkanie organizacyjne o godz.16.00 w salce na probostwie.

 

 

2. W czwartek przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki w naszej bazylice, a więc: panu organiście Dariuszowi, naszemu Chórowi Parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu, a także chórkowi dziecięcemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne do włączenia się w działalność zespołów śpiewaczych naszej parafii.

 

 

3. W sobotę 24 listopada swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ksiądz Proboszcz. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Proboszcza odprawiona zostanie w tym dniu o godz. 7.00 i 8.00.

 

 

4. W sobotę 24 listopada będzie miała miejsce pielgrzymka diecezjalna do Częstochowy przed mającym rozpocząć się 18 maja 2019 roku nawiedzeniem archidiecezji przez kopię cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Parafie św. Jana i św. Maksymiliana mają jeszcze wolne miejsca na ten wyjazd. W naszej parafii nawiedzenie będzie 15 września 2019 roku.

 

 

5. Informujemy, że rekolekcje adwentowe rozpoczną się w naszej parafii w sobotę 1 grudnia o godz. 18.30, a zakończą się w środę 5 grudnia. Nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. Robert Klemens, filipin ze Świętej Góry w Gostyniu.

 

 

6. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 13.00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi, za który można uzyskać odpust zupełny. Msza święta o godz. 13.00 sprawowana będzie w języku łacińskim.

 

 

7. Do przyszłej niedzieli trwa nowenna do błog. matki Franciszki Siedliskiej. Siostry nazaretanki serdecznie zapraszają do modlitwy codziennie o godz. 18.00. Można składać także swoje intencje modlitw. Natomiast dnia 25 listopada o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. za uczestników nowenny, oraz w intencjach składanych podczas nowenny.

 

8. Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Młodszego w Lesznie organizuje w dniach 23 do 25 listopada kurs ," Nowe Życie " mający charakter rekolekcyjny. Członkowie Szkoły zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w celu rozwoju swej wiary. Szczegóły na stronie 

WWW.SNELESZNO.PL

 oraz u ks. wikariusza Piotra.

 

9.Grupa leszczyńska Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zaprasza wszystkich pielgrzymów i osoby zainteresowane na spotkanie formacyjno - towarzyskie w najbliższy piątek 23 listopada. Odbędzie się ono w szkole podstawowej w Rydzynie. Rozpoczęcie o godz. 19.30. Szczegóły na plakacie.

 

 

10. Kalendarz liturgiczny:
- wtorek - wspom. św. Rafała Kalinowskiego
- środę - Ofiarowanie NMP
- czwartek - wspom. św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
- sobota - wspom. męczenników wietnamskich św Andrzeja Dung- Lac i towarzyszy.

 

 

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

 

12. Zmarli nasi parafianie: 
- śp. Małgorzata Dajewska
- śp. Piotr Szabel
- śp. Maria Ławrynowicz
Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu...

 

 
 
 
32 NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 listopada 2018 r. - 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 1. Dziękujemy Bogu za 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Módlmy się o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej nad naszą Ojczyzną.
 2. Dzisiaj przed kościołem zbierane są ofiary na utrzymanie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 3. W wtorek 13 listopada przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy świętej wieczornej. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 4. Spotkanie grup do bierzmowania klas III gimnazjalnych odbędą się w tym tygodniu: 1 grupa w środę po wieczornej Mszy Św., a 2 grupa w piątek po wieczornej Mszy Św.
 5. W czwartek po wieczornej Mszy świętej odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół ASD w Poznaniu.
 6. Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Młodszego w Lesznie organizuje kurs w dniach 23 do 25 listopada kurs „Nowe Życie” mający charakter rekolekcyjny. Członkowie Szkoły zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w celu rozwoju swojej wiary. Szczegóły na stronie WWW.SNELESZNO.PL oraz u księdza wikariusza Piotra.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – św. Jozafata, biskupa
  • wtorek – wspomnienie Pierwszych Polskich Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna,
  • sobota – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy
 8. Tradycyjnie polecamy prasę katolicką.
 9. Parafia św. Jana organizuje pielgrzymkę do Włoch w dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2019 r. Bliższe informacje u ks. Piotra Jakubowskiego, wikariusza parafii św. Jana.
 10. Zmarli nasi parafianie: śp. Jan Mocek i śp. Czesław Kasperek. Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu…
 
 
 
31 NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 listopada 2018 r.
 
 1. Zachęcamy w tym tygodniu do udziału w XXVIII Leszczyńskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy program na plakatach.
 2. Różaniec połączony z wymieniankami jednorazowymi za zmarłych odmawiać będziemy od poniedziałku 5 listopada o godz. 18:00. Z kolei w piątek 9 listopada o godz. 18:00 odprawiamy wymienianki roczne.
 3. Od wtorku również w biurze parafialnym będzie można zamawiać intencje mszalne na pierwszy kwartał nowego roku.
 4. W niedzielę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości, - 100 rocznica odzyskania niepodległości. Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 10:00. Ofiary zebrane tego dnia podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.
 6. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD odbędzie się w czwartek 8 listopada po wieczornej Mszy świętej.
 7. W przyszłą niedzielę będziemy przed kościołem zbierać ofiary na utrzymanie poznańskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej,
  • sobota – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
 9.  Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 
 
 
27 NIEDZIELA ZWYKŁA - 7 października 2018 r.

 

 1. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 poświęcimy dzieciom pierwszokomunijnym różańce.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie w łączności z wieczorną Mszą świętą. Dzieci prosimy na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku na godz. 17:00.
 3. Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD zapraszamy na spotkanie wyjątkowo w środę po wieczornej Mszy świętej i nabożeństwie różańcowym.
 4. W czwartek 11 października o godz. 9:15 w naszej bazylice odprawiona zostanie Msza święta z okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.
 5. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec za zmarłych połączony z wymieniankami.
 6. W piątek 12 października przypada rocznica poświęcenia bazyliki archikatedralnej w Poznaniu.
 7. Pragniemy w naszej parafii stworzyć grupę młodzieżową. Zapraszamy młodzież zainteresowaną spotkaniami w grupie młodzieżowej w piątek na godz. 16:00 do salki na probostwie. Spotkania poprowadzi ks. Piotr. Zapraszamy wszystkich chętnych młodych w wieku 15 do 18 lat.
 8. W sobotę 13 października przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Św. wieczornej czuwanie modlitewne, o godz. 21:00 apel i procesja z figurą Matki Bożej.
 9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy kolejny Dzień Papieski. Przed kościołem zbierane będą ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia.”
 10. W przyszłą niedzielę, 14 października, będzie miała miejsce pielgrzymka różańcowa dekanatu leszczyńskiego do Gostynia. Wyjazd autokaru o godz. 10:30 z pl. Metziga. Powrót około godz. 16:00.
 11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • piątek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu,
  • sobota– wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia „Przewodnik katolicki”, ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”, oraz dwumiesięcznik „Miłujcie się.”
 14. Zmarli nasi parafianie: śp. Stanisław Dziedzic, śp. Łucja Skiba, śp. Beata Biniak.  Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

UROCZYTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ - 26 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś o godz. 6:00 wyruszyła z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. O godz. 11:00 na placu przy sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji pielgrzymów dekanatu leszczyńskiego. Uroczystości odpustowe trwać będą do przyszłej niedzieli – szczegółowy program na plakatach.
 2. Serdecznie witamy ks. Tomasza Nowaka, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii jako nowy wikariusz. Życzymy wielu łask Bożych oraz mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej w naszej bazylice.
 3. W sobotę pierwszego września wspominamy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.
 4. Od soboty po wakacyjnej przerwie powracamy do zwyczajnego porządku Mszy świętych w dni powszednie – pierwsza Msza święta poranna o godz. 7:00. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota września. O godz. 8:00 sprawowana będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, po której odmówimy różaniec w intencji nawrócenia grzeszników oraz za rodziny. Kapłani będą odwiedzać chorych i starszych parafian od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
 5. W poniedziałek 3 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Młodzież szkół średnich oraz uczniów szkoły muzycznej zapraszamy na Mszę świętą na godz. 8:00, natomiast o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza święta dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2.
 6. Informujemy, że od poniedziałku 3 września w naszej parafii odbywać się będą katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą w kościele po Mszach św. wieczornych (ok. godz. 19:00).
 7. Spotkanie dla katechetów odbędzie się we wtorek 4 września po Mszy św. wieczornej.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Moniki,
  • wtorek - wspomnienie św. Augustyna,
  • środa – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela,
  • sobota – wspomnienie bł. Bronisławy.
 9. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

20 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 sierpnia 2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tradycyjnie o godz. 6:00 rano wyruszy z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej, którą poprowadzi nasz nowy wikariusz ks. Tomasz Nowak. Suma odpustowa o godz. 11:00. Powrót indywidualny we własnym zakresie. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.
 2. Za tydzień w niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 3. Od wtorku w biurze parafialnym przyjmowane będą intencje mszalne na czwarty kwartał roku.
 4. Informujemy, że w poniedziałek 3 września rozpoczną się w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się po wieczornej Mszy św. około godz. 19:00.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,
  • wtorek  - wspomnienie św. Piusa X, papieża,
  • środa – wspomnienie NMP Królowej,
  • piątek – święto św. Bartłomieja Apostoła,
  • niedziela – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
 6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

17 NIEDZIELA ZWYKLA - 29 lipca 2018 r.

 1. W nawiązaniu do komunikatu z ubiegłej niedzieli informujemy, że pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg w sobotę 4 sierpnia w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godz. 17:00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
  • w czwartek przed wieczorną Mszą świętą będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań do kapłaństwa, szczególnie z naszej parafii.
  • w piątek możliwość przystąpienia do spowiedzi przez cały dzień. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00. W łączności z wieczorną Mszą święta odmówiona zostanie Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  • w sobotę o godz. 8:00 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w int. nawrócenia grzeszników. Od godz. 8:30 kapłani będą nawiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość Polaków. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać – w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
 4. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę święta dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 4 sierpnia o godz. 19:00. Program odpustowych uroczystości został wywieszony w gablocie.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Loyoli,
  • środa – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
  • sobota – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.
 6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc sierpień w cenie 6 zł.
 7. Zmarła nasza parafianka: śp. Kazimiera Sędłak. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu. 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej