Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Pwt 26, 16-19) Świętość Ludu Bożego Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa Mojżesz powiedział do ludu: «Dziś Pan, Bóg twój, rozkazuje ci wykonać te prawa i nakazy. Przestrzegaj ich, wypełniaj z całego swego serca i z całej duszy. Dziś uzyskałeś od Pana oświadczenie, iż będzie dla ciebie Bogiem, o ile ty będziesz chodził Jego drogami, przestrzegał Jego praw, poleceń i ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia parafialne
I Niedziela Wielkiego Postu
21.02.2021 r.
1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych odprawiamy w Wielkim Poście:
Droga Krzyżowa w piątek:
godzina 17:00 - dla dzieci
godzina 18:30 - dla młodzieży i dorosłych
Gorzkie Żale w niedzielę:
godzina 16:00
W niedzielę w okresie Wielkiego Postu msza święta wieczorna odprawiana będzie po Gorzkich Żalach czyli ok. godz. 16:45.
Nie będzie mszy świętej o godzinie 18:30.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawianych w kościele, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2. Zapraszamy do wspólnego zgłębianie i rozważania Pisma Świętego w ramach naszego parafialnego Kręgu Biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę po mszy świętej wieczornej na probostwie.
3. W poniedziałek 22 lutego w święto Katedry św. Piotra, przypada 8 rocznica ustanowienia przez papieża Benedykta XVI naszego kościoła do godności bazyliki mniejszej. W tym dniu można zyskać odpust zupełny.
4. W następną czyli II Niedzielę Wielkiego Postu przeżywać będziemy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarność z misjonarzami. Po mszach świętych młodzież z parafii św. Józefa , będzie rozprowadzać przedmioty z misji w Rwandzie, z których dochód zostanie przeznaczony na ten cel.
5. Również przed kościołem zbiórka na Ad Gentes.
6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki i Miłujcie się do nabycia w zakrystii. A przy wyjściu z kościoła nasze czasopismo Jesteśmy.
7. Ksiądz Arcybiskup Metropolita wzorem lat ubiegłych zwraca się z prośbą do diecezjan o złożenie Daniny Diecezjalnej, czyli ofiar na funkcjonowanie instytucji centralnych naszej diecezji. Ofiary prosimy składać w kopertach oznaczonych jako danina diecezjalna. Koperty wyłożone są na stolikach przy wyjściu z kościoła, lub u ministrantów.
Wskazania Księdza Arcybiskupa na Wielki Post, wywieszone są w gablocie przy wyjściu.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrej niedzieli.

 

 

Ogłoszenia parafialne
VI NIEDZIELA ZWYKŁA
14.02.2021 r.
1. W Środę Popielcową 17 lutego rozpocznie się Wielki Post, czyli czas przygotowania Paschalnego. Msze święte z obrzędem posypania popiołem odprawimy o godzinie 7:30, 9:30, 16:30, 18:30. W tym dniu wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia zobowiązani są do zachowania postu ścisłego ( trzy posiłki w tym jeden do syta). Obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary składane po Mszach świętych zostaną przeznaczone na Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przypominamy że Wielkim Poście powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach.
2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w Wielkim Poście:
DROGA KRZYŻOWA
w piątek
- godz. 17:00 dla dzieci
- godz. 18:00 dla młodzieży i dorosłych
GORZKIE ŻALE
w niedzielę
- godz. 16:00
W niedzielę msza święta wieczorna odprawiana będzie po Gorzkich Żalach czyli ok. godz. 16:45. Nie będzie mszy świętej o godzinie 18:30.
Za udział w nabożeństwach pasyjnych odprawiamy w kościele można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
3. Zapraszamy do wspólnego zgłębianie i rozważania Pisma Świętego w ramach naszego parafialnego Kręgu Biblijnego. Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę po mszy świętej wieczornej na probostwie.
4. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W zakrystii do nabycia Przewodnik Katolicki, Miłujcie się, a przy wyjściu z kościoła nowy numer naszego czasopisma JESTEŚMY.
5. W środę 17 lutego swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ksiądz Senior Zbigniew Stelmach. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Seniora odprawiona będzie w tym dniu o godzinie 9:30.
6. Zmarli nasi parafianie:
śp. Lechosław Łysiak z ul. Kościelnej
śp. Tadeusz Juraś z ul. Leszczyńskich
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrej niedzieli.

 

Ogłoszenia parafialne
V Niedziela zwykła
7.02.2021 r.
1. W związku z przypadającym 28 Światowym Dniu Chorego oraz rocznicą pierwszego objawienia Matki Bożej z Lourdes, zapraszamy na mszę świętą w intencji osób chorych i w podeszłym wieku, którą odprawimy w czwartek 11 lutego o godzinie 11:00. W czasie mszy świętej będziemy udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Od godziny 10:30 będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej.
2. W piątek o godzinie 18:00 odmówimy różaniec połączony z wymieniankami rocznymi a o 18:30 msza święta w intencji zmarłych.
3. W tym tygodniu odbędą się spotkania:
dla Kręgu Biblijnego - w poniedziałek po mszy świętej wieczornej na probostwie
dla Żywego Różańca - we wtorek po mszy świętej wieczornej w kościele
4. Kalendarz liturgiczny:
środa - wspomnienie św. Scholastyki
czwartek - wspomnienie NMP z Lourdes
5. Przewodnik Katolicki do nabycia w zakrystii
6. Zmarli nasi parafianie:
śp. Janina Kotlarska z ul. Zielonej
śp. Bożena Krajna z ul. Leszczyńskich
śp. Bogdan Rozwalka, bezdomny zam. dawniej na ul. Wolności.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
Uwaga!
W piątek przy kościele znaleziono pęk kluczy na smyczy. Informacje u księdza proboszcza.

 

 

Ogłoszenia parafialne
IV Niedziela zwykła
31.01.2021 r.
1. We wtorek 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego ( Matki Bożej Gromnicznej). Jest to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym dniu swoją modlitwą otaczamy zwłaszcza siostry zakonne,księży zakonnych i pochodzących z naszej parafii, a także posługujących w naszym mieście. Msze święte w naszej Bazylice o godzinie 7:30, 9:30,18:30. Podczas mszy świętej poświęcone zostaną gromnice. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na klasztory klauzurowe.
2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
W czwartek msza święta o godzinie 18:30 sprawowana będzie w łączności z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie i w intencji nowych i świętych powołań.
W piątek spowiedź święta przez cały dzień. Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w łączności z mszą świętą o godzinie 7:30.
W sobotę msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin o godzinie 7:30. Po mszy świętej różaniec. Od godziny 8:30 odwiedzać będziemy chorych i starszych parafian z sakramentami. Chętnych prosimy zgłosić w biurze parafialnym.
3. Ksiądz Wikariusz zaprasza do kościoła młodzież z klas VII i VIII na spotkanie przygotowawcze do sakramentu bierzmowania. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 lutego o godzinie 19:15 po mszy świętej wieczornej.
4. Zakończyliśmy w tym roku, w nieco zmienionej formie spotkania z rodzinami naszej parafii. Składamy serdeczne Bóg zapłać za uczestnictwo we mszy świętej w intencji parafian, oraz wspólną modlitwę. Dziękujemy za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii.
5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem na miesiąc luty w cenie 6 zł / w zakrystii/
6. Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Lesznie rozpoczyna rekrutację uczniów do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Istnieje możliwość przeniesienia uczniów z klasy drugiej, czwartej i piątej. Wszelkie informacje dotyczące procesu rekrutacji lub przeniesienia do szkoły podstawowej na internetowej stronie Szkoły.
W nowym tygodniu niech towarzyszy Parafianom i Gościom Boże błogosławieństwo i opieka Matki Bożej.

 

Ogłoszenia parafialne
III Niedziela zwykła
24.01.2021 r.
1. Dzisiaj na prośbę Caritas Chorwacji przed kościołem zbiórka organizowa przez Caritas na pomoc poszkodowanym przez trzęsienie ziemi w Chorwacji. Życie straciło wiele osób, setki zostało rannych a tysiące straciło dach nad głową. Polecamy tę sprawę drogim Parafianom.
2. We wtorek zapraszamy na mszę świętą z nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 7:30 i 18:30.
3. W tym tygodniu ostatnie spotkania Parafian z ulic modlących się o błogosławieństwo Boże dla swoich domowników. Nie odbywa się tradycyjna kolęda, dlatego ulicami danego dnia zapraszamy do kościoła na mszę świętą o godzinie 18:30.
Poniedziałek 25.01 - parafian z ul. Łaziebnej, Tylnej, Małej Kościelnej
Wtorek 26.01 - parafian z ul. Grodzkiej, Średniej, Bocznej, Wałowej i Więziennej.
Środa 27.01 - parafian z ul. Słowiańskiej, Brackiej, Rynek i Wróblewskiego.
Czwartek 28.01 - parafian z ul. Świętokrzyskiej, Kościelnej, Szkolnej i Świętojańskiej.
Piątek 29.01 - parafian z ul. Wąskiej, Zielonej, Zakątek i Leszczyńskich.
4. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone przy tej okazji na ogrzewanie naszego kościoła.
5. W przyszłą niedzielę 31 stycznia zapraszamy dzieci z klas III na mszę świętą o godzinie 11:30. Podczas mszy świętej będą miały poświęcone świece komunijne.
6. Ks. wikariusz zaprasza do kościoła młodzież z klas VII i VIII na spotkanie przygotowawcze do sakramentu bierzmowania. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 lutego o 19:15 po mszy świętej wieczornej.
7. Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Lesznie rozpoczyna rekrutację uczniów do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Istnieje możliwość przeniesienia uczniów do klasy drugiej, czwartej i piątej. Wszelkie informacje dotyczące procesu rekrutacji lub przeniesienia do szkoły lub dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Szkoły.
8 Kalendarz liturgiczny:
poniedziałek- święto Nawrócenia św. Pawła. apostoła
wtorek- wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa biskupów
czwartek- wspomnienie św. Tomasza z Akwinu prezbitera i doktora Kościoła
9. Przewodnik Katolicki do nabycia w zakrystii
10. Zmarł nasz parafianin:
śp. Freddy Rogozenski z ul. Leszczyńskich.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7:30
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.30   dla młodzieży
11.30  dla dzieci
13.00 
18.30

 w  święta uznane za dni pracy:

7:30 

9:30

18:30

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 8.15 do 18.30

w niedziele:
od 13:45 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.00
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
przed każdą Mszą Świętą