Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (1 Sm 24,3-21)Dawid oszczędza Saula Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela.Saul zabrał trzy tysiące wyborowych mężczyzn z całego Izraela i wyruszył na poszukiwanie Dawida i jego ludzi po wschodniej strome Skał Dzikich Kóz. I przybył Saul do pewnych zagród owczych przy drodze. Była tam jaskinia, do której wszedł Saul. Dawid zaś znajdował się wraz ze swymi ludźmi w głębi jaskini. ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

2. NIEDZIELA ZWYKŁA - 14 stycznia 2018 r.

 1. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Pamiętajmy w modlitwach szczególnie o naszych rodakach, którzy mieszkają poza granicami Polski.
 2. W środę 17 stycznia obchodzić będziemy 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Leszno. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą z udziałem orkiestry wojskowej w intencji naszego miasta, która sprawowana będzie w naszej bazylice o godz. 16:00. Po Mszy świętej na Rynku odbędą się uroczystości patriotyczne.
 3. W czwartek 18 stycznia w Kościele rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 4. W przyszłą niedzielę przed kościołem zbierać będziemy ofiary na utrzymanie Radia Emaus.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • środa -  wspomnienie św. Antoniego, opata,
  • piątek – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
 6. Polecamy prasę katolicką. Za tydzień ukaże się nowy numer naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”.
 7. Podajemy plan kolędy na kolejne dni patrz: zakładka KOLĘDA
 8. Zmarł nasz parafianin: śp. Grzegorz Gerlach, zam. przy ul. Leszczyńskich. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - 7 stycznia 2018 r.

 1. Dzisiejszą niedzielą kończy się w Kościele okres Narodzenia Pańskiego. Tradycyjnie jednak w Polsce przedłużamy czas śpiewania kolęd do 2 lutego.
 2. We wtorek 9 stycznia o godz. 16:00 odbędzie się zebranie Parafialnego Zespołu Caritas w salce na probostwie.
 3. W piątek o godz. 18:00 odmówimy różaniec w intencji zmarłych polecanych w wymieniankach rocznych.
 4. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w sobotę 13 stycznia będziemy odwiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi  - od godz. 8:30. Chętnych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
 5. W sobotę przypadnie również dzień fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Eucharystii. O godz. 21:00 zaśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 6. W następna niedzielę po Mszy św. o godz. 7:30 odbędzie się zebranie Żywego Różańca.
 7. Grupa 16 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę serdecznie zaprasza wszystkich pielgrzymów – obecnych, byłych, a także duchowych na Mszę świętą, która będzie sprawowana w naszej bazylice w następną niedzielę 14 stycznia o godz. 18:30. Po Mszy świętej odbędzie się spotkanie opłatkowe.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 9. Podajemy plan kolędy na kolejne dni patrz: zakładka KOLĘDA
 10. Zmarły nasze parafianki: śp. Helena Plewa, zam. przy ul. Świętojańskiej, śp. Barbara Murawa, zam. przy ul. Korczaka, śp. Elżbieta Karpik, zam. przy ul. Kościelnej, śp. Maria Siebner, zam. przy ul. Leszczyńskich. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

NIEDZIELA W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO - 31 grudnia 2017 r.

 1. Dziś o godz. 17:00 odprawimy Mszę św. dziękczynną za mijający rok połączoną z nabożeństwem okolicznościowym. Serdecznie zapraszamy. Nie będzie natomiast Mszy świętej o godz. 18:30.
 2. Jutro 1 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Modlitw o pokój. Msze święte według porządku niedzielnego. Za pobożne i publiczne odmówienie hymnu do Ducha Świętego („O Stworzycielu Duchu, przyjdź…”) można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. W sobotę 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.  Msze święte sprawować będziemy jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy kadzidło i kredę, którą oznaczymy drzwi naszych domów. Ofiary zebrane na tacę przeznaczone zostaną na wsparcie Krajowego Funduszu Misyjnego. Po Mszy świętej o godz. 13:00 wyruszy z naszej bazyliki Orszak Trzech Króli, w tym roku pod hasłem: „Bóg jest dla wszystkich”. Serdecznie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta i zakończy się w kościele Świętego Krzyża.
 4. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  • W czwartek w łączności z wieczorną Mszą święta odprawimy Nieszpory o Najśw. Sakramencie w intencji nowych, licznych i świętych powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach z naszej parafii.
  • W piątek spowiedź święta przez cały dzień. W związku z kolęda nie będzie Mszy świętej o godz. 17:00, dzieci prosimy na Mszę św. o godz. 18:30, przed którą odprawimy nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa.
  • W związku z uroczystością kapłani odwiedzą chorych i starszych parafian z sakramentami w kolejną sobotę 13 stycznia.
 5. W następną niedzielę obchodzić będziemy święto Chrztu Pańskiego.
 6. Parafialny Zespół Caritas w imieniu potrzebujących składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli przed świętami dary materialne i ofiary pieniężne. Dzięki okazanemu miłosierdziu w tym roku mogliśmy wspomóc 60 rodzin i osób samotnych naszej parafii.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
  • wtorek – wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła,
  • sobota – uroczystość Objawienia Pańskiego.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 9. Podajemy plan kolędy na najbliższe dni - patrz: zakładka KOLĘDA
 10. Zmarli nasi parafianie: śp. Zdzisław Urbański z ul. Zielonej i śp. Bogdan Nowak z ul. Łaziebnej. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej