Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Rz 5,12. 15b. 17-19. 20b-21)Posłuszeństwo Chrystusa wynagradza grzech AdamaCzytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian.

Bracia:Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli.Jeżeli przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

29 NIEDZIELA ZWYKŁA - 22 października 2017 r. 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Ofiary złożone na tacę podczas Mszy świętej przeznaczone będą na wsparcie Papieskich Dzieł Misyjnych.
 2. Nabożeństwa różańcowe dla dorosłych i młodzieży odprawiamy codziennie po wieczornej Mszy świętej. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową od poniedziałku do piątku na godz. 17:00.
 3. Już dziś zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Korowodzie Świętych, który odbędzie się we wtorek 31 października o godz. 17:00.
 4. Nabożeństwo do Świętej Rodziny w intencji małżeństw i rodzin zostanie odprawione w czwartek o godz. 18:00.
 5. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok, a także składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 6. W następna niedzielę Msza święta o godz. 13:00 sprawowana będzie w języku łacińskim.
 7. W sobotę 4 listopada po raz czternasty odbędzie się leszczyńskie Spotkanie Młodych „Agrafka – Dobrze być razem”, w tym roku pod hasłem: „Potrzebujemy Ciebie, Duchu Święty!”.  Organizatorzy przewidzieli w tym dniu liczne wydarzenia m.in. grę miejską, spektakl Teatru „Droga”, Eucharystię w Miejskim Ośrodku Kultury oraz wspólne uwielbienie poprowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu młodzież szkolną, studencką oraz pracującą. Szczególnie prosimy o obecność kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej.
 8. W ostatnim czasie dokonalismy kapitalnego remontu kaplicy na naszym cmentarzu.
 9. Kalendarz liturgiczny:
  • sobota  - święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
 10. Polecamy prasę katolicką.
 11. Zmarli nasi parafianie: śp. Bernard Schulz z ul. Daszyńskiego oraz śp. Piotr Leciejewski z ul. Narutowicza. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

28 NIEDZIELA ZWYKŁA - 15 października 2017 r. 

 1. Dziś przed kościołem zbieramy ofiary na pomoc dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Meksyku.
 2. We wtorek 17 października przypada 36 rocznica śmierci ks. prał. Teodora Korcza. Msza święta w intencji śp. Księdza Prałata zostanie odprawiona o godz. 8:00. O godz. 16:00 odmówimy różaniec przy jego mogile.
 3. W sobotę 21 października przypada 77 rocznica rozstrzelania Obywateli Leszna przez hitlerowców. Z tej okazji o godz. 9:00 odprawimy Mszę świętą za ofiary tej zbrodni oraz o pokój dla naszej Ojczyzny.
 4. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 5. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych – dzieci od poniedziałku do piątku na godz. 17:00, młodzież i dorosłych codziennie po wieczornej Mszy św.
 6. Ofiary, które w przyszłą niedzielę złożymy na tacę podczas Mszy świętej przeznaczone będą na Papieskie Dzieła Misyjne.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek  - wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej,
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
  • środa – święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona służby zdrowia
  • piątek – św. Jana Kantego
  • sobota – bł. Jakuba Strzemię, biskupa
 8. Polecamy prasę katolicką – do nabycia jest „Przewodnik Katolicki”, dwumiesięcznik „Miłujcie się” oraz ostatnie egzemplarze naszego parafialnego czasopisma „Jesteśmy”. 

27 NIEDZIELA ZWYKŁA - 8 października 2017 r. 

 1. Zgodnie z zapowiedzią dziś przed kościołem zbierane są ofiary na działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspomaga zdolną młodzież z niezamożnych rodzin.  W przyszłą niedzielę zbierać będziemy ofiary na dotkniętych kataklizmem trzęsienia ziemi w Meksyku.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie w łączności z wieczorną Mszą świętą. Dzieci prosimy na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku na godz. 17:00.
 3. W czwartek 12 października o godz. 9:15 w naszej bazylice odprawiona zostanie Msza święta z okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie.
 4. Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD zapraszamy na spotkanie w czwartek po wieczornej Mszy świętej i nabożeństwie różańcowym.
 5. W piątek 13 października przypada kolejny dzień fatimski. W tym dniu obchodzić będziemy setną rocznicę zakończenia objawień Matki Bożej w Fatimie. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Eucharystii i nabożeństwie różańcowym. O godz. 21:00 tradycyjnie odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji wokół kościoła.
 6. W piątek o godz. 18:00 odprawimy wymienianki roczne i odmówimy różaniec za zmarłych.
 7. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na kolejny rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 8. W gablocie przy bocznym wejściu do bazyliki został wywieszony harmonogram spotkań dla kandydatów do bierzmowania z klas II gimnazjalnych.
 9. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka,
  • czwartek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu,
  • piątek – wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.
 10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest do nabycia nowy numer naszego parafialnego pisma „Jesteśmy”. Dzieciom polecamy konkurs – szczegóły na łamach czasopisma.  Jest również nowy numer „Miłujcie się”.
 11. Zmarły nasze parafianki: śp. Teresa Szydłowska, zam. przy ul. Łaziebnej oraz śp. Renata Grześkowiak, zam. przy ul. Narutowicza. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej