Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (2 Krn 24,17-25)Ukamienowanie kapłana ZachariaszaCzytanie z Drugiej Księgi Kronik.Po śmierci Jojady przybyli naczelnicy judzcy i oddali pokłon królowi. Król ich wtedy usłuchał. Opuścili więc świątynię Pana Boga swego, i zaczęli czcić aszery oraz posągi. Wskutek ich winy zapłonął gniew Boży nad Juda i nad Jerozolimą. Posyłał więc Pan do nich proroków, aby ich nawrócili do Pana i napominali, oni jednak ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

NARODZENIE ŚW. JANA CHRZCICIELA - 24 czerwca 2018 r.

 1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa odprawiamy do soboty włącznie po wieczornej Mszy św.
 2. Dziś o godz. 16:30 w naszej bazylice odbędzie się drugi koncert w ramach III Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Za tydzień o tej samej porze odbędzie się trzeci i zarazem ostatni koncert zatytułowany „Kompozycje wielkich mistrzów”. Serdecznie zapraszamy.
 3. Wszystkim, którzy rozpoczynają wakacje, a szczególnie dzieciom i młodzieży życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku. Ks. Piotr wraz z grupą ministrantów w poniedziałek udaje się na wakacyjny wyjazd do Kotliny Kłodzkiej.
 4. W środę z okazji wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy można uzyskać odpust zupełny za odmówienie dowolnej modlitwy przed obrazem czczonym w naszej bazylice.
 5. W piątek przypada uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – patronów poznańskiej katedry. Msze święte w naszej bazylice będą według następującego porządku: o godz. 7:00, 8:30, 10:00 oraz o 17:00 i 18:30. Również w tym dniu można uzyskać łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane w czasie Mszy św. zostaną przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej (tzw. świętopietrze). Ze względu na uroczystość nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. W piątek swoje imieniny obchodzić będzie ks. Piotr. Msza św. w jego intencji będzie odprawiona o godz. 7:00.
 7. Zachęcamy do udziału w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która 7 lipca wyruszy z naszej bazyliki. Zapisy można dokonywać przez Internet ppp2018.pl, a także osobiście w przyszłą niedzielę po wieczornej Eucharystii.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie NMP Świętogórskiej z Gostynia,
  • środa – wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • czwartek – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika,
  • piątek – uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła.
 9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł. Jest także „Miłujcie się” oraz nowy czerwcowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”. 

11 NIEDZIELA ZWYKŁA - 17 czerwca 2018 r.

 1. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy codziennie w łączności z wieczorna Mszą świętą.
 2. Dziś o godz. 16:30 będzie miał miejsce pierwszy koncert w ramach III Leszczyńskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Serdecznie zapraszamy. Kolejne koncerty w następne niedziele 24 czerwca oraz 1 lipca. Szczegółowy program znajduje się na plakatach.
 3. W poniedziałek w naszej parafii rozpoczną się katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się do soboty włącznie po wieczornej Mszy św.
 4. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania z klas 7 i II gimnazjalnych oraz ich rodziców prosimy na Mszę św. w środę 20 czerwca na godz. 18:30. Po Mszy świętej w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie podsumowujące.
 5. Msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 zostanie odprawiona w czwartek o godz. 9:00. Natomiast młodzież szkół średnich zapraszamy na Mszę świętą w piątek na godz. 8:00.
 6. W sobotę przypada Dzień Ojca. Wszystkich ojców otaczamy modlitwą: dla żyjących wypraszamy potrzebne łaski, a dla zmarłych prosimy o radość życia wiecznego.
 7. W przyszłą niedzielę Msza św. o godz. 13:00 będzie sprawowana w języku łacińskim.
 8. W niedzielę 24 czerwca przypada odpust w parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Suma odpustowa o godz. 12:15.
 9. Zachęcamy do udziału w 84. Pieszej Poznańskiej Pielgrzymce na Jasną Górę, która 6 lipca wyruszy z Poznania, a 7 lipca w ramach grupy 16 wyruszy z naszej bazyliki. Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej ppp2018.pl
 10. Informujemy, że decyzją ks. abp. Stanisława Gądeckiego z dniem 25 sierpnia w naszej parafii kończy posługę ks. Patryk Nachaczewski. Równocześnie zostaje skierowany do parafii pw. św. Antoniego w Lesznie. Pragniemy wspólnie podziękować ks. Patrykowi za dwuletnią posługę w naszej bazylice za tydzień w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10:00. Nowym wikariuszem w naszej parafii będzie ks. Tomasz Nowak, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Kostrzynie.
 11. Kalendarz liturgiczny:
  • czwartek – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W przyszłą niedzielę ukaże się czerwcowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „ Jesteśmy”. 

10 NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 czerwca 2018 r.

 1. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w łączności z wieczorną Mszą świętą.
 2. W środę 13 czerwca przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się wieczorem po nabożeństwie czerwcowym. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej wokół bazyliki. Serdecznie zapraszamy.
 3. W środę swój parafialny odpust przeżywać będzie parafia pw. św. Antoniego w Lesznie. Suma odpustowa o godz. 18:00.
 4. W piątek 15 czerwca podczas Mszy św. o godz. 18:00 ks. bp Damian Bryl udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Z tej racji nie będzie Mszy św. o godz. 18:30. Spowiedź święta w tym dniu będzie do godz. 18:00. Próby dla kandydatów przed bierzmowaniem odbędą się w poniedziałek 11 czerwca i w czwartek 14 czerwca o godz. 19:15. Prosimy o modlitwę w intencji przystępujących do bierzmowania oraz ich rodzin.
 5. W przyszłą niedzielę rozpocznie się w naszej bazylice III Leszczyński Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pierwszy koncert zatytułowany „W romantycznych klimatach” rozpocznie się o godz. 16:30. Następne koncerty będą odbywały się w kolejne niedziele 24 czerwca i 1 lipca. Szczegóły na plakatach.
 6. Kandydatów do bierzmowania z klas 7 oraz II gimnazjalnych wraz z rodzicami zapraszamy na Mszę św. w środę 20 czerwca na godz. 18:30. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie podsumowujące w  Domu Katolickim. 
 7. Kalendarz liturgiczny:
  1. poniedziałek – św. Barnaby
  2. środa – św. Antoniego z Padwy,
  3. czwartek – bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 9. Zmarli nasi parafianie: śp. Teresa Płóciniczak, śp. Władysław Bączyk i śp. Jerzy Józefowski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu…

 

 1. Zmarł nasz parafianin śp. Bogdan Jabłoński z ul. Zielonej. Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu…

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej