Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Iz 40,1-11)Pasterz nosi jagnięta na piersiCzytanie z Księgi proroka Izajasza.„Pocieszcie, pocieszcie mój lud!” mówi wasz Bóg. „Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy”. Głos się rozlega: „Przygotujcie na ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

2 NIEDZIELA ADWENTU - 10 grudnia 2017 r.

 1. Dziś po Mszy świętej możemy wesprzeć swoimi ofiarami Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 2. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia w kościele wystawiony jest kosz, do którego możemy składać produkty żywnościowe, a także skarbona na ofiary pieniężne dla potrzebujących.
 3. Od poniedziałku do soboty o godz. 6:45 odprawiamy roraty. Serdecznie zapraszamy zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych.
 4. Dzieci, które chciałyby wziąć udział w jasełkach prosimy na spotkanie w środę na godz. 17:00.
 5. W środę 13 grudnia przypadnie kolejny Dzień Fatimski. Zapraszamy na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się po wieczornej Mszy świętej. O godz. 21:00 tradycyjnie odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej. W tym dniu przypadnie również 36 rocznica ogłoszenia stanu wojennego.
 6. U pana kościelnego można zaopatrywać się poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym także bezglutenowe. Ministranci rozprowadzają kalendarze parafialne na nowy rok 2018. Serdecznie polecamy. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone zostaną na wakacyjny wyjazd dla ministrantów.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • środa – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy,
  • czwartek – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.
 8. Polecamy prasę katolicką, szczególnie dwumiesięcznik „Miłujcie się. Za tydzień ukaże się grudniowe wydanie naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.
 9. Zmarł nasz parafianin: śp. Włodzimierz Mroziński z ul. Zielonej. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…

1 NIEDZIELA ADWENTU - 3 grudnia 2017 r.

 1. Serdecznie witamy o. Józefa Niesłonego, oblata Maryi Niepokalanej, który poprowadzi tegoroczne rekolekcje parafialne. Wykorzystajmy ten czas dany przez Boga, aby duchowo przygotować się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone  dzisiaj podczas wszystkich Mszy świętych oraz dla dorosłych w poniedziałek i wtorek podczas Mszy świętych o godz. 12:00 i 18:30. Swoje rekolekcje odprawiać będą również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 według znanego im rozkładu. Pamiętajmy o nich w modlitwie.
 2. Rozpoczęliśmy adwent, a tym samym nowy rok duszpasterski i liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Serdecznie zapraszamy na roraty – od poniedziałku do soboty na godz. 6:45. Dzieci prosimy o przychodzenie z lampionami oraz o przygotowanie kolorowych serc z dobrymi  uczynkami, które powiesimy na choince przy żłóbku. Tematem kazań w czasie rorat będą słowa „Niepokalana nasza Mama”.
 3. W środę 6 grudnia w naszej bazylice obchodzić będziemy odpust ku czci św. Mikołaja. Tradycyjnie celebrować będziemy dwie sumy odpustowe z kazaniem rekolekcyjnym:
  • o godz. 11:00 – przewodniczyć będzie ks. kan. Andrzej Szulc, proboszcz z Włoszakowic,
  • o godz. 18:30 – przewodniczyć będzie ks. Tadeusz Naskręt, proboszcz parafii św. Józefa w Lesznie. Po wieczornej Mszy świętej zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem.
 4. Dziś o godz. 15:00 odprawiona zostanie Msza święta dla dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodziców, w czasie której zostaną poświęcone medaliki.
 5. Podobnie jak w ubiegłym roku pragniemy przygotować przedstawienie bożonarodzeniowe. Dzieci, które chciałyby wziąć udział w jasełkach zapraszamy na spotkanie w czwartek na godz. 17:00 w salce na probostwie.
 6. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek miesiąca. Msza święta w tym dniu o godz. 18:30 będzie połączona z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie.
 7. W piątek przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze święte w tym dniu o godz. 6:45, 8:00, 10:00, 17:00, 18:30. O godz. 18:00 odmówimy różaniec połączony z wymieniankami rocznymi. Ofiary zebrane podczas Mszy świętych przeznaczone będą na wsparcie biednych kościołów w Polsce.
 8. Członków Towarzystwa Przyjaciół ASD prosimy na spotkanie w piątek po wieczornej Eucharystii.
 9. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 13 zł. W ciągu tygodnia wystawiony będzie kosz, do którego można składać produkty żywnościowe, a także ofiary pieniężne na wsparcie potrzebujących.
 10. U pana kościelnego można zaopatrywać się w poświęcone opłatki na stół wigilijny, w tym również bezglutenowe. Przypominamy, że parafia nie rozprowadza opłatków po domach.
 11. Młodzieży przygotowującej się do bierzmowania przypominamy o obowiązkowych spotkaniach. Terminarz dla klas II wywieszony jest w gablocie.
 12. W przyszłą niedzielę przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 13. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy,
  • środa – uroczystość św. Mikołaja, biskupa,
  • czwartek – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,
  • piątek – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych).
 14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
 15. Zmarł nasz parafianin śp. Krystian Zakrzewski z ul. Marcinkowskiego. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu…

 

33 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 listopada 2017 r.

 1. W poniedziałek 20 listopada po Mszy świętej wieczornej w salce na probostwie odbędzie się spotkanie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
 2. W środę przypadnie wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki w naszej bazylice, a więc: panu organiście Dariuszowi, naszemu Chórowi Parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu, a także chórkowi dziecięcemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne do włączenia się w działalność zespołów śpiewaczych naszej parafii.
 3. W piątek 24 listopada swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ksiądz Proboszcz. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Proboszcza odprawiona zostanie w tym dniu o godz. 8:00 i 18:30.
 4. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy świętej o godz. 13:00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi, za który można uzyskać odpust zupełny. Msza święta o godz. 13:00 sprawowana będzie w języku łacińskim.
 5. Już dziś zapowiadamy, że parafialne rekolekcje adwentowe rozpoczną się w pierwszą niedzielę adwentu, począwszy od wieczornej Mszy świętej w sobotę 2 grudnia, a zakończa się w dniu odpustu 6 grudnia. Nauki rekolekcyjne głosić będzie o. Józef Niesłony, oblat Maryi Niepokalanej.
 6. Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego organizuje pielgrzymkę do sanktuariów w Fatimie i Santiago de Compostela w dniach 13-21 lipca 2018 roku. Koszt od osoby wynosi 3450 zł + 90 euro. Szczegółowe informacje i zapisy do 31 stycznia 2018 roku w parafii św. Maksymiliana.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego,
  • wtorek – Ofiarowanie NMP,
  • środa – wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy,
  • piątek – wspomnienie męczenników wietnamskich: św. Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy,
  • sobota – wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer naszego parafialnego czasopisma "Jesteśmy".
 9. Zmarły nasze parafianki: śp. Ewa Gerlach, zam. przy ul. Leszczyńskich i śp. Helena Borkiewicz, zam. przy ul. Opalińskich. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…

 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej