Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 18,9-18)Wystąpienie Żydów przeciw Pawłowi w Koryncie Czytanie z Dziejów Apostolskich.Kiedy Paweł przebywał w Koryncie, w nocy Pan przemówił do niego w widzeniu: „Przestań się lękać, a przemawiaj i nie milcz, bo Ja jestem z tobą i nikt nie targnie się na ciebie, aby cię skrzywdzić, dlatego że wiele ludu mam w tym mieście”. Pozostał więc i głosił im słowo ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 21.05.2017 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy w naszej parafii Niedzielę Pomocy ASD w Poznaniu. Bardzo serdecznie witamy w naszej Wspólnocie kleryka Jana Cieślaka z IV roku ASD w Poznaniu. Kleryk Jan modli się z nami, dzieli się słowem a po mszy świętej przeprowadzi przed kościołem kwestę na rzecz Seminarium. Niech sprawa powołań leży nam na sercu i módlmy się o powołania z naszej parafii i naszego Miasta!
2. Dzisiaj o godz. 10.00, 53 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Od poniedziałku do piątku dzieci przeżywać będą swój Biały Tydzień. W poniedziałek msza święta a po niej wspólne fotografie o godz. 16.00. Od wtorku do piątku dzieci przyjdą na godz. 18.30.
3. W poniedziałek dzieci klas IV obchodzić będą I Rocznicę I Komunii Świętej. Na mszę świętą na godz. 18.30 zapraszamy wszystkie dzieci, jeśli to możliwe w strojach komunijnych na mszę św. dziękczynną.
4. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy wieczornej i nabożeństwie majowym.
5. W czwartek w Katedrze Poznańskiej o godz. 16.00, 13 diakonów przyjmie święcenia prezbiteratu z rąk J.E. ks. Abpa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Wśród nich będzie dk. Mateusz Gierlich pochodzący z parafii Św. Kazimierza w Lesznie. Swoją msze prymicyjna odprawi w najbliższą niedziele 28 maja o godz. 12.00 w parafii Św. Kazimierza. Obejmijmy jego i wszystkich diakonów nasza modlitwą!
6. W najbliższy piątek 26 maja przypada 4 rocznica ogłoszenia naszej świątyni Bazyliką. W dniu tym można uzyskać w naszej świątyni odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

7. W piątek obchodzić będziemy Dzień Matki. Wszystkim mamom żyjącym życzymy opieki Matki Najświętszej, a dla zmarłych modlimy się o radość wieczną.

8. W następną niedziele obchodzić będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msza święta o godz. 13.00 celebrowana będzie w języku łacińskim.

9. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie po mszy świętej wieczornej oraz na Apele maryjne codziennie o godz. 21.00 przy Grocie Matki Bożej przy probostwie.
10. Kalendarz liturgiczny:
 We środę – NMP Wspomożycielki Wiernych
 W piątek – Św. Filipa Nereusza

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki” nasze parafialne Pismo ,,Jesteśmy” wydanie majowe

8. Zmarli nasi parafianie: ś.p. Antoni Szymczak z ul. Leszczyńskich i Zofia Apostoł z ul. Śniadeckich . Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 6.11.2016 r.

 1. Dzisiaj o godz. 15.00 Msza Święta dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, podczas której poświęcimy książeczki do nabożeństwa.
 2. Klasy I gimnazjum przygotowujące się do bierzmowania prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań, który jest wywieszony w gablocie przy bocznym wyjściu z kościoła.
 3. We wtorek 8 listopada po mszy świętej wieczornej zapraszamy na kolejny krąg biblijny.
 4. W czwartek 10 listopada wszystkich ministrantów starszych zapraszamy na zbiórkę liturgiczną na godz. 20.00. Obecność obowiązkowa!
 5. W piątek 11 listopada przypada Święto Niepodległości. O godz. 10 odprawimy Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Ofiary zebrane tego dnia w kościele przeznaczamy na potrzeby Stolicy Świętej. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup udzielił dyspensy od potraw mięsnych.
 6. W piątek 11 listopada swoje imieniny obchodzić będzie ks. wikariusz Marcin Skowron, polecajmy drogiego Solenizanta w modlitwach Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego patrona. Msza święta w intencji Solenizanta będzie w piątek o godz. 8.00.
 7. W piątek 11 listopada o godz. 18.00 będą wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.
 8. Zbliżamy się powoli do końca Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Nasza Bazylika była przez ten Rok Kościołem uprzywilejowanym i miała przywilej Drzwi Świętych. Zapraszamy na uroczystą msze świętą połączoną z obrzędem Zamknięcia Drzwi Świętych w naszej Bazylice pod przewodnictwem Księdza Dziekana w sobotę 12 listopada br. o godz. 18.30.
 9. W przyszłą niedzielę po mszy świętej o godz. 7.30 będzie spotkanie Róż Żywego Różańca.
 10. Kalendarz liturgiczny:
  1. środa – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
  2. czwartek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła,
  3. piątek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa
  4. sobota – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika
 11. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki” i „Mały Przewodnik Katolicki”. Jest także do nabycia nasza parafialna gazetka ,,Jesteśmy” wydanie listopadowe.

 

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej