Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Joz 3,7-10a.11.13-17)Przejście przez JordanCzytanie z Księgi Jozuego.Pan oznajmił Jozuemu: „Dziś pocznę wywyższać cię w oczach całego Izraela, aby poznano, że jak byłem z Mojżeszem, tak będę i z tobą. Ty zaś dasz następujące polecenie kapłanom niosącym Arkę Przymierza: «Skoro dojdziecie do brzegu wód Jordanu, w Jordanie się zatrzymajcie»”.Zwrócił się następnie Jozue do synów Izraela: „Zbliżcie się i słuchajcie słów ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 30.07.2017 r.

1. Przypominamy, że tradycyjnie 4 sierpnia w naszej parafii zatrzymają się na nocleg pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 W czwartek w czasie wieczornej Eucharystii będziemy modlić się o nowe i święte powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach.
 W piątek okazja do spowiedzi przez cały dzień. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w łączności ze Mszą św. o godz. 18:30. Nie będzie Mszy św. dla dzieci o godz. 17:00.
 W sobotę Msza święta połączona z różańcem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin o godz. 8:00. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość narodu. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać, w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
4. Franciszkanie z Osiecznej zapraszają na odpust Porcjunkuli w dniach 3-7 sierpnia br. Program podany jest w gablocie ogłoszeń. Msza święta dla wiernych dekanatu leszczyńskiego będzie sprawowana w sobotę 5 sierpnia o godz. 19:00.
5. W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym pragniemy włączyć się w akcję Caritas pod nazwa „Tornister Pełen Uśmiechów” i wspomóc rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej w nabyciu przyborów szkolnych. Prosimy, by rodziny zainteresowane otrzymaniem takiej pomocy zgłosiły się w biurze parafialnym. W kościele wystawiony będzie kosz i skarbonka, do których będzie można składać ofiary pieniężne bądź pomoce szkolne.
6. Kalendarz liturgiczny:
 poniedziałek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli,
 wtorek – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
 piątek – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów,
 niedziela – święto Przemienienia Pańskiego.
7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - do nabycia „Przewodnik Katolicki”, a także czasopisma religijne dla dzieci.
8. Zmarli nasi parafianie: śp. Eugeniusz Grygier zam. przy ul. Leszczyńskich oraz Maria Kuma zam. przy ul. Wałowej. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…
 

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 6.11.2016 r.

 1. Dzisiaj o godz. 15.00 Msza Święta dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, podczas której poświęcimy książeczki do nabożeństwa.
 2. Klasy I gimnazjum przygotowujące się do bierzmowania prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań, który jest wywieszony w gablocie przy bocznym wyjściu z kościoła.
 3. We wtorek 8 listopada po mszy świętej wieczornej zapraszamy na kolejny krąg biblijny.
 4. W czwartek 10 listopada wszystkich ministrantów starszych zapraszamy na zbiórkę liturgiczną na godz. 20.00. Obecność obowiązkowa!
 5. W piątek 11 listopada przypada Święto Niepodległości. O godz. 10 odprawimy Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Ofiary zebrane tego dnia w kościele przeznaczamy na potrzeby Stolicy Świętej. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup udzielił dyspensy od potraw mięsnych.
 6. W piątek 11 listopada swoje imieniny obchodzić będzie ks. wikariusz Marcin Skowron, polecajmy drogiego Solenizanta w modlitwach Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego patrona. Msza święta w intencji Solenizanta będzie w piątek o godz. 8.00.
 7. W piątek 11 listopada o godz. 18.00 będą wymienianki roczne i różaniec za zmarłych.
 8. Zbliżamy się powoli do końca Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Nasza Bazylika była przez ten Rok Kościołem uprzywilejowanym i miała przywilej Drzwi Świętych. Zapraszamy na uroczystą msze świętą połączoną z obrzędem Zamknięcia Drzwi Świętych w naszej Bazylice pod przewodnictwem Księdza Dziekana w sobotę 12 listopada br. o godz. 18.30.
 9. W przyszłą niedzielę po mszy świętej o godz. 7.30 będzie spotkanie Róż Żywego Różańca.
 10. Kalendarz liturgiczny:
  1. środa – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
  2. czwartek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła,
  3. piątek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa
  4. sobota – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika
 11. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki” i „Mały Przewodnik Katolicki”. Jest także do nabycia nasza parafialna gazetka ,,Jesteśmy” wydanie listopadowe.

 

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej