Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (2 Mch 6,18-31)Męstwo EleazaraCzytanie z Drugiej Księgi Machabejskiej.

W czasie prześladowań Izraela przez króla Antiocha Eleazar, jeden z pierwszych uczonych w Piśmie, mąż już w podeszłym wieku, szlachetnego oblicza, był zmuszony do otwarcia ust i jedzenia wieprzowiny. On jednak wybierając raczej chwalebną śmierć aniżeli godne pogardy życie, dobrowolnie szedł na miejsce kaźni, a wypluł mięso, jak powinni postąpić ci, ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

33 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 listopada 2017 r.

 1. W poniedziałek 20 listopada po Mszy świętej wieczornej w salce na probostwie odbędzie się spotkanie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
 2. W środę przypadnie wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki w naszej bazylice, a więc: panu organiście Dariuszowi, naszemu Chórowi Parafialnemu, młodzieżowemu zespołowi muzycznemu, a także chórkowi dziecięcemu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne do włączenia się w działalność zespołów śpiewaczych naszej parafii.
 3. W piątek 24 listopada swoje imieniny obchodzić będzie nasz Ksiądz Proboszcz. Pamiętajmy w modlitwie o naszym drogim Solenizancie. Msza święta w intencji Księdza Proboszcza odprawiona zostanie w tym dniu o godz. 8:00 i 18:30.
 4. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy świętej o godz. 13:00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi, za który można uzyskać odpust zupełny. Msza święta o godz. 13:00 sprawowana będzie w języku łacińskim.
 5. Już dziś zapowiadamy, że parafialne rekolekcje adwentowe rozpoczną się w pierwszą niedzielę adwentu, począwszy od wieczornej Mszy świętej w sobotę 2 grudnia, a zakończa się w dniu odpustu 6 grudnia. Nauki rekolekcyjne głosić będzie o. Józef Niesłony, oblat Maryi Niepokalanej.
 6. Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego organizuje pielgrzymkę do sanktuariów w Fatimie i Santiago de Compostela w dniach 13-21 lipca 2018 roku. Koszt od osoby wynosi 3450 zł + 90 euro. Szczegółowe informacje i zapisy do 31 stycznia 2018 roku w parafii św. Maksymiliana.
 7. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego,
  • wtorek – Ofiarowanie NMP,
  • środa – wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy,
  • piątek – wspomnienie męczenników wietnamskich: św. Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy,
  • sobota – wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.
 8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer naszego parafialnego czasopisma "Jesteśmy".
 9. Zmarły nasze parafianki: śp. Ewa Gerlach, zam. przy ul. Leszczyńskich i śp. Helena Borkiewicz, zam. przy ul. Opalińskich. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu…

 

32 NIEDZIELA ZWYKŁA - 12 listopada 2017 r.

 1. Składamy serdeczne Bóg zapłać ks. Wojciechowi Kozłowiczowi, salezjaninowi, za słowo Boże, które głosi dzisiaj w naszej bazylice. Po Mszy świętej ksiądz misjonarz będzie zbierał ofiary na wsparcie działalności misyjnej w Zambii.
 2. Dziś też obchodzimy IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2 zł + VAT) możemy wesprzeć potrzebujących chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą poświęconą problemowi prześladowań wyznawców Chrystusa w różnych miejscach na świecie.
 3. W poniedziałek 13 listopada przypadnie kolejny dzień fatimski. Czuwanie modlitewne rozpocznie się po Mszy świętej wieczornej. O godz. 21:00 odśpiewamy apel jasnogórski i przejdziemy w procesji z figurą Matki Bożej.
 4. W czwartek po wieczornej Mszy świętej odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół ASD w Poznaniu.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie Pierwszych Polskich Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna,
  • piątek – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej,
  • sobota – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.
 6. Polecamy prasę katolicką. W przyszłym tygodniu będzie do nabycia nowy numer naszego parafialnego miesięcznika „Jesteśmy”.
 7. Zmarł nasz parafianin: śp. Marek Janiszewski. Polećmy jego duszę Miłosierdziu Bożemu…

  

 31 NIEDZIELA ZWYKŁA - 5 listopada 2017 r.

 1. Zachęcamy do udziału w XXVII Leszczyńskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. O godz. 13:00 w naszej bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza święta inaugurująca to wydarzenie. Szczegółowy program na plakatach.
 2. Dziś o godz. 15:00 odprawiona zostanie Msza święta dla dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej oraz ich rodziców, w czasie której zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa.
 3. Różaniec połączony z wymieniankami jednorazowymi za zmarłych odmawiać będziemy od poniedziałku 6 listopada o godz. 18:00. Z kolei w piątek 10 listopada o godz. 18:00 odprawiamy wymienianki roczne.
 4. Od wtorku 7 listopada w naszej bazylice będzie obecna wystawa zatytułowana „Czeskie arcydzieła Santiniego”. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nią.
 5. Od wtorku również w biurze parafialnym będzie można zamawiać intencje mszalne na pierwszy kwartał nowego roku.
 6. W sobotę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 10:00. Ofiary zebrane tego dnia podczas Mszy świętych przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 7. Za tydzień w niedzielę gościć będziemy misjonarza z Zambii – ks. Wojciecha Kozłowicza, salezjanina. Ksiądz misjonarz głosić będzie słowo Boże, a także będziemy mogli wspomóc ofiarami jego misyjną działalność. Przyszłą niedzielę przeżywać będziemy również jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 8. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7:30 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.
 9. Informujemy, że spotkanie Towarzystwa Przyjaciół ASD odbędzie się w czwartek 16 listopada po wieczornej Mszy świętej.
 10. Kalendarz liturgiczny:
  • czwartek – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej,
  • piątek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła,
  • sobota – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.
 11. Polecamy prasę katolicką: „Przewodnik Katolicki”, czasopisma religijne dla dzieci.
 12. Zmarł nasz parafianin: śp. Henryk Stróżyk, zam. przy ul. Kościelnej. Polećmy jego i wszystkich zmarłych Bożemu Miłosierdziu

 


Nie powiodło się 2222