Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Joz 3,7-10a.11.13-17)Przejście przez JordanCzytanie z Księgi Jozuego.Pan oznajmił Jozuemu: „Dziś pocznę wywyższać cię w oczach całego Izraela, aby poznano, że jak byłem z Mojżeszem, tak będę i z tobą. Ty zaś dasz następujące polecenie kapłanom niosącym Arkę Przymierza: «Skoro dojdziecie do brzegu wód Jordanu, w Jordanie się zatrzymajcie»”.Zwrócił się następnie Jozue do synów Izraela: „Zbliżcie się i słuchajcie słów ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 30.07.2017 r.

1. Przypominamy, że tradycyjnie 4 sierpnia w naszej parafii zatrzymają się na nocleg pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 W czwartek w czasie wieczornej Eucharystii będziemy modlić się o nowe i święte powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach.
 W piątek okazja do spowiedzi przez cały dzień. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w łączności ze Mszą św. o godz. 18:30. Nie będzie Mszy św. dla dzieci o godz. 17:00.
 W sobotę Msza święta połączona z różańcem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin o godz. 8:00. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość narodu. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać, w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
4. Franciszkanie z Osiecznej zapraszają na odpust Porcjunkuli w dniach 3-7 sierpnia br. Program podany jest w gablocie ogłoszeń. Msza święta dla wiernych dekanatu leszczyńskiego będzie sprawowana w sobotę 5 sierpnia o godz. 19:00.
5. W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym pragniemy włączyć się w akcję Caritas pod nazwa „Tornister Pełen Uśmiechów” i wspomóc rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej w nabyciu przyborów szkolnych. Prosimy, by rodziny zainteresowane otrzymaniem takiej pomocy zgłosiły się w biurze parafialnym. W kościele wystawiony będzie kosz i skarbonka, do których będzie można składać ofiary pieniężne bądź pomoce szkolne.
6. Kalendarz liturgiczny:
 poniedziałek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli,
 wtorek – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
 piątek – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów,
 niedziela – święto Przemienienia Pańskiego.
7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - do nabycia „Przewodnik Katolicki”, a także czasopisma religijne dla dzieci.
8. Zmarli nasi parafianie: śp. Eugeniusz Grygier zam. przy ul. Leszczyńskich oraz Maria Kuma zam. przy ul. Wałowej. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…
 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.10.2016 r.

 1. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny. Ofiary złożone na tacę podczas mszy świętych przeznaczone są na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Zbiórka ministrantów starszych będzie w poniedziałek o godz. 20.00.
 3. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy i różańcu.
 4. W czwartek w kaplicy wieczystej adoracji o godz. 18.10 będą modlitwy w intencji rodzin.
 5. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi. Informujemy również, że są wolne intencje mszalne w listopadzie i grudniu w godzinach porannych.
 6. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci odprawiamy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po mszy świętej wieczornej.
 7. Informujemy, że w przyszłą sobotę 29 października ks. Biskup Grzegorz Balcerek przyjmie do grona lektorów naszej Archidiecezji czterech ministrantów starszych z naszej parafii. Uroczystość odbędzie się w katedrze Poznańskiej o godz. 11.00.
 8. W następna niedzielę msza święta o godz. 13.00 będzie tradycyjnie w języku łacińskim.
 9. Pielgrzymi grupy 16 PPP na Jasną Górę zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 29 Października w parafii Wniebowzięcia NMP w Zaborowie o godz. 17.30
 10. Kalendarz liturgiczny:
  - w piątek – święto Apostołów Szymona Judy i Tadeusza
 11. Polecamy prasę katolicką: Przewodnik katolicki; Mały Przewodnik katolicki; dwumiesięcznik Miłujcie się oraz płyty o historii naszej Archidiecezji.
 12. Zmarli nasi parafianie: śp. Michał Ciorga z ul. Leszczyńskich, Stanisław Dziedzic z ul. Wolności i Ewa Pasternak zam. ostatnio w DPS Rogowo . Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu…

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej