Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 18,9-18)Wystąpienie Żydów przeciw Pawłowi w Koryncie Czytanie z Dziejów Apostolskich.Kiedy Paweł przebywał w Koryncie, w nocy Pan przemówił do niego w widzeniu: „Przestań się lękać, a przemawiaj i nie milcz, bo Ja jestem z tobą i nikt nie targnie się na ciebie, aby cię skrzywdzić, dlatego że wiele ludu mam w tym mieście”. Pozostał więc i głosił im słowo ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 21.05.2017 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy w naszej parafii Niedzielę Pomocy ASD w Poznaniu. Bardzo serdecznie witamy w naszej Wspólnocie kleryka Jana Cieślaka z IV roku ASD w Poznaniu. Kleryk Jan modli się z nami, dzieli się słowem a po mszy świętej przeprowadzi przed kościołem kwestę na rzecz Seminarium. Niech sprawa powołań leży nam na sercu i módlmy się o powołania z naszej parafii i naszego Miasta!
2. Dzisiaj o godz. 10.00, 53 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Od poniedziałku do piątku dzieci przeżywać będą swój Biały Tydzień. W poniedziałek msza święta a po niej wspólne fotografie o godz. 16.00. Od wtorku do piątku dzieci przyjdą na godz. 18.30.
3. W poniedziałek dzieci klas IV obchodzić będą I Rocznicę I Komunii Świętej. Na mszę świętą na godz. 18.30 zapraszamy wszystkie dzieci, jeśli to możliwe w strojach komunijnych na mszę św. dziękczynną.
4. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy wieczornej i nabożeństwie majowym.
5. W czwartek w Katedrze Poznańskiej o godz. 16.00, 13 diakonów przyjmie święcenia prezbiteratu z rąk J.E. ks. Abpa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Wśród nich będzie dk. Mateusz Gierlich pochodzący z parafii Św. Kazimierza w Lesznie. Swoją msze prymicyjna odprawi w najbliższą niedziele 28 maja o godz. 12.00 w parafii Św. Kazimierza. Obejmijmy jego i wszystkich diakonów nasza modlitwą!
6. W najbliższy piątek 26 maja przypada 4 rocznica ogłoszenia naszej świątyni Bazyliką. W dniu tym można uzyskać w naszej świątyni odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

7. W piątek obchodzić będziemy Dzień Matki. Wszystkim mamom żyjącym życzymy opieki Matki Najświętszej, a dla zmarłych modlimy się o radość wieczną.

8. W następną niedziele obchodzić będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msza święta o godz. 13.00 celebrowana będzie w języku łacińskim.

9. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie po mszy świętej wieczornej oraz na Apele maryjne codziennie o godz. 21.00 przy Grocie Matki Bożej przy probostwie.
10. Kalendarz liturgiczny:
 We środę – NMP Wspomożycielki Wiernych
 W piątek – Św. Filipa Nereusza

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki” nasze parafialne Pismo ,,Jesteśmy” wydanie majowe

8. Zmarli nasi parafianie: ś.p. Antoni Szymczak z ul. Leszczyńskich i Zofia Apostoł z ul. Śniadeckich . Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.10.2016 r.

 1. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny. Ofiary złożone na tacę podczas mszy świętych przeznaczone są na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Zbiórka ministrantów starszych będzie w poniedziałek o godz. 20.00.
 3. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy i różańcu.
 4. W czwartek w kaplicy wieczystej adoracji o godz. 18.10 będą modlitwy w intencji rodzin.
 5. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi. Informujemy również, że są wolne intencje mszalne w listopadzie i grudniu w godzinach porannych.
 6. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci odprawiamy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po mszy świętej wieczornej.
 7. Informujemy, że w przyszłą sobotę 29 października ks. Biskup Grzegorz Balcerek przyjmie do grona lektorów naszej Archidiecezji czterech ministrantów starszych z naszej parafii. Uroczystość odbędzie się w katedrze Poznańskiej o godz. 11.00.
 8. W następna niedzielę msza święta o godz. 13.00 będzie tradycyjnie w języku łacińskim.
 9. Pielgrzymi grupy 16 PPP na Jasną Górę zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 29 Października w parafii Wniebowzięcia NMP w Zaborowie o godz. 17.30
 10. Kalendarz liturgiczny:
  - w piątek – święto Apostołów Szymona Judy i Tadeusza
 11. Polecamy prasę katolicką: Przewodnik katolicki; Mały Przewodnik katolicki; dwumiesięcznik Miłujcie się oraz płyty o historii naszej Archidiecezji.
 12. Zmarli nasi parafianie: śp. Michał Ciorga z ul. Leszczyńskich, Stanisław Dziedzic z ul. Wolności i Ewa Pasternak zam. ostatnio w DPS Rogowo . Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu…

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej