Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 12,1-9)Powołanie AbrahamaCzytanie z Księgi Rodzaju.Bóg rzekł do Abrama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i Ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 25.06.2017 r.

 1. W Dzisiejszą Niedzielę oraz za tydzień: 2 lipca o godz. 16.30 będą w naszej Bazylice koncerty organowe w ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
2. Od jutra do piątku ministranci naszej parafii wraz z ks. Opiekunem wyjeżdżają na wypoczynek do Karpacza. Polecajmy ich w naszej modlitwie! Ministrantów wyjeżdżających na wyjazd wraz z rodzicami zapraszamy jutro na msze świętą rozpoczynającą wypoczynek na godz. 8.00 w Bazylice, po mszy świętej będzie błogosławieństwo na drogę i wyjazd z pl. Metziga.
3. W czwartek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Patronów naszej poznańskiej katedry i Miasta Poznania. Msze święte w naszej Bazylice o godz.: 7.00; 8.30; 10.00; 17.00; 18.30. W tym dniu w naszej Bazylice można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Taca w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
4. Do piątku 30 czerwca włącznie odprawiać będziemy nabożeństwa czerwcowe w łączności z msza święta wieczorną.
5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. O godz. 8.00 odprawimy msze świętą wynagradzająca NMP oraz w intencji rodzin połączoną z modlitwa różańcową. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzali z posługa sakramentalną od godz. 8.30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
6. W przyszłą niedzielę 2 lipca gościć będziemy Akademickie Koło Misjologiczne, które podzieli się z nami doświadczeniem dzieł misyjnych i wolontariatu i będzie na ten cel zbierał ofiary.
7. Informujemy, ze od soboty 1 lipca aż do 31 sierpnia nie będzie w naszej parafii mszy świętej o godz. 7.00.
8. W ramach PPP na Jasną Górę grupa leszczyńska wyruszy w piątek 7 lipca po mszy świętej o godz. 8.00. Zapisy na Pielgrzymkę oraz informacje o Pielgrzymce w naszej parafii – za tydzień w niedziele po mszy świętej wieczornej lub w dniu wyjścia pielgrzymki!
9. Biuro Radia Maryja działające przy Bazylice Św. Mikołaja w Lesznie organizuje w dniu 9 lipca Pielgrzymkę na Jasna Górę. Szczegóły podane są w gablocie ogłoszeń.
10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki”; ,,Miłujcie się” a także najnowsze wydanie czerwcowe naszego parafialnego Pisma ,,Jesteśmy”.
11. Wszystkim parafianom, duchowym parafianom, gościom i modlącym się w naszej świątyni: życzymy Błogosławionego czasu wypoczynku na rozpoczynające się wakacje! Szczęść Boże!!!
12. Zmarła nasza parafianka: ś.p. Wiesława Szwarc z ul. Opalińskich. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu…

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.10.2016 r.

 1. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny. Ofiary złożone na tacę podczas mszy świętych przeznaczone są na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Zbiórka ministrantów starszych będzie w poniedziałek o godz. 20.00.
 3. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy i różańcu.
 4. W czwartek w kaplicy wieczystej adoracji o godz. 18.10 będą modlitwy w intencji rodzin.
 5. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi. Informujemy również, że są wolne intencje mszalne w listopadzie i grudniu w godzinach porannych.
 6. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci odprawiamy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po mszy świętej wieczornej.
 7. Informujemy, że w przyszłą sobotę 29 października ks. Biskup Grzegorz Balcerek przyjmie do grona lektorów naszej Archidiecezji czterech ministrantów starszych z naszej parafii. Uroczystość odbędzie się w katedrze Poznańskiej o godz. 11.00.
 8. W następna niedzielę msza święta o godz. 13.00 będzie tradycyjnie w języku łacińskim.
 9. Pielgrzymi grupy 16 PPP na Jasną Górę zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 29 Października w parafii Wniebowzięcia NMP w Zaborowie o godz. 17.30
 10. Kalendarz liturgiczny:
  - w piątek – święto Apostołów Szymona Judy i Tadeusza
 11. Polecamy prasę katolicką: Przewodnik katolicki; Mały Przewodnik katolicki; dwumiesięcznik Miłujcie się oraz płyty o historii naszej Archidiecezji.
 12. Zmarli nasi parafianie: śp. Michał Ciorga z ul. Leszczyńskich, Stanisław Dziedzic z ul. Wolności i Ewa Pasternak zam. ostatnio w DPS Rogowo . Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu…

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej