Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 18,9-18)Wystąpienie Żydów przeciw Pawłowi w Koryncie Czytanie z Dziejów Apostolskich.Kiedy Paweł przebywał w Koryncie, w nocy Pan przemówił do niego w widzeniu: „Przestań się lękać, a przemawiaj i nie milcz, bo Ja jestem z tobą i nikt nie targnie się na ciebie, aby cię skrzywdzić, dlatego że wiele ludu mam w tym mieście”. Pozostał więc i głosił im słowo ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 21.05.2017 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy w naszej parafii Niedzielę Pomocy ASD w Poznaniu. Bardzo serdecznie witamy w naszej Wspólnocie kleryka Jana Cieślaka z IV roku ASD w Poznaniu. Kleryk Jan modli się z nami, dzieli się słowem a po mszy świętej przeprowadzi przed kościołem kwestę na rzecz Seminarium. Niech sprawa powołań leży nam na sercu i módlmy się o powołania z naszej parafii i naszego Miasta!
2. Dzisiaj o godz. 10.00, 53 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Od poniedziałku do piątku dzieci przeżywać będą swój Biały Tydzień. W poniedziałek msza święta a po niej wspólne fotografie o godz. 16.00. Od wtorku do piątku dzieci przyjdą na godz. 18.30.
3. W poniedziałek dzieci klas IV obchodzić będą I Rocznicę I Komunii Świętej. Na mszę świętą na godz. 18.30 zapraszamy wszystkie dzieci, jeśli to możliwe w strojach komunijnych na mszę św. dziękczynną.
4. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po mszy wieczornej i nabożeństwie majowym.
5. W czwartek w Katedrze Poznańskiej o godz. 16.00, 13 diakonów przyjmie święcenia prezbiteratu z rąk J.E. ks. Abpa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Wśród nich będzie dk. Mateusz Gierlich pochodzący z parafii Św. Kazimierza w Lesznie. Swoją msze prymicyjna odprawi w najbliższą niedziele 28 maja o godz. 12.00 w parafii Św. Kazimierza. Obejmijmy jego i wszystkich diakonów nasza modlitwą!
6. W najbliższy piątek 26 maja przypada 4 rocznica ogłoszenia naszej świątyni Bazyliką. W dniu tym można uzyskać w naszej świątyni odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

7. W piątek obchodzić będziemy Dzień Matki. Wszystkim mamom żyjącym życzymy opieki Matki Najświętszej, a dla zmarłych modlimy się o radość wieczną.

8. W następną niedziele obchodzić będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msza święta o godz. 13.00 celebrowana będzie w języku łacińskim.

9. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie po mszy świętej wieczornej oraz na Apele maryjne codziennie o godz. 21.00 przy Grocie Matki Bożej przy probostwie.
10. Kalendarz liturgiczny:
 We środę – NMP Wspomożycielki Wiernych
 W piątek – Św. Filipa Nereusza

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: ,,Przewodnik katolicki” nasze parafialne Pismo ,,Jesteśmy” wydanie majowe

8. Zmarli nasi parafianie: ś.p. Antoni Szymczak z ul. Leszczyńskich i Zofia Apostoł z ul. Śniadeckich . Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 09.10.2016 r.

 

 1. Przeżywamy dziś w Kościele XVI Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami Miłosierdzia”. Po Mszach Świętych zbieramy przed kościołem ofiary na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 2. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po wieczornej mszy i różańcu.
 3. W czwartek 13 października zapraszamy studentów oraz ich rodziny na msze świętą o godz. 9.15, którą zainaugurujemy Nowy Rok Akademicki, będzie to jednocześnie inauguracja Roku Akademickiego na PWSZ w Lesznie.
 4. W czwartek przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej i różańcu rozpocznie się czuwanie modlitewne, a o godz. 21 apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej wokół Bazyliki.
 5. W piątek 14 października wymienianki roczne i różaniec za zmarłych będzie w tym miesiącu wyjątkowo o godz. 7.30 rano.
 6. Informujemy, że w związku z Konferencja Rejonową dla kapłanów, stały konfesjonał w Bazylice w najbliższy piątek nie będzie czynny w godzinach od 9.00 – 14.00.
 7. Parafia Św. Mikołaja w Lesznie i Instytut Leszczyński zapraszają na prelekcje Księdza Arcybiskupa Poznańskiego dr Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego na temat Małżeństwa i Rodziny w świetle synodu biskupów, który odbędzie się w auli PWSZ o godz. 16.00 14 Października tego roku. Tego samego dnia o godz. 18.30 Ksiądz Arcybiskup odprawi msze święta w Bazylice Św. Mikolaja w Lesznie z okazji 35 rocznicy śmierci ks. prałata Teodora Korcza. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego Miasta.
 8. W piątek wyjątkowo nie będzie różańca po mszy świętej wieczornej.
 9. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po Mszy Świętej wieczornej.
 10. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 11. Wyjazd Pielgrzymki do Częstochowy w najbliższą sobotę 15 października o godz. 7.30 z pl. Metziga. Zbiórka na pl. Metziga o godz. 7.20. Koszt wyjazdu 45 zł.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • w środę – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitarnej w Poznaniu
  • we czwartek - wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera,
  • w sobotę – wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktor Kościoła,
 13. Polecamy prasę katolicką, szczególnie „Przewodnik Katolicki”, „Mały Przewodnik Katolicki” i nasze październikowe wydanie parafialnego pisma ,,Jesteśmy”. Są także do nabycia w cenie 2 zł. Płyty o naszej Archidiecezji.
 14. Zmarł nasz parafianin: ś. p Stanisław Chwastyniak z ul. Opalińskich. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej