Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (Joz 3,7-10a.11.13-17)Przejście przez JordanCzytanie z Księgi Jozuego.Pan oznajmił Jozuemu: „Dziś pocznę wywyższać cię w oczach całego Izraela, aby poznano, że jak byłem z Mojżeszem, tak będę i z tobą. Ty zaś dasz następujące polecenie kapłanom niosącym Arkę Przymierza: «Skoro dojdziecie do brzegu wód Jordanu, w Jordanie się zatrzymajcie»”.Zwrócił się następnie Jozue do synów Izraela: „Zbliżcie się i słuchajcie słów ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 30.07.2017 r.

1. Przypominamy, że tradycyjnie 4 sierpnia w naszej parafii zatrzymają się na nocleg pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
 W czwartek w czasie wieczornej Eucharystii będziemy modlić się o nowe i święte powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i pracy na misjach.
 W piątek okazja do spowiedzi przez cały dzień. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w łączności ze Mszą św. o godz. 18:30. Nie będzie Mszy św. dla dzieci o godz. 17:00.
 W sobotę Msza święta połączona z różańcem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP oraz w intencji rodzin o godz. 8:00. Chorych i starszych parafian będziemy odwiedzać z sakramentami od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość narodu. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać, w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
4. Franciszkanie z Osiecznej zapraszają na odpust Porcjunkuli w dniach 3-7 sierpnia br. Program podany jest w gablocie ogłoszeń. Msza święta dla wiernych dekanatu leszczyńskiego będzie sprawowana w sobotę 5 sierpnia o godz. 19:00.
5. W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym pragniemy włączyć się w akcję Caritas pod nazwa „Tornister Pełen Uśmiechów” i wspomóc rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej w nabyciu przyborów szkolnych. Prosimy, by rodziny zainteresowane otrzymaniem takiej pomocy zgłosiły się w biurze parafialnym. W kościele wystawiony będzie kosz i skarbonka, do których będzie można składać ofiary pieniężne bądź pomoce szkolne.
6. Kalendarz liturgiczny:
 poniedziałek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli,
 wtorek – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
 piątek – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów,
 niedziela – święto Przemienienia Pańskiego.
7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej - do nabycia „Przewodnik Katolicki”, a także czasopisma religijne dla dzieci.
8. Zmarli nasi parafianie: śp. Eugeniusz Grygier zam. przy ul. Leszczyńskich oraz Maria Kuma zam. przy ul. Wałowej. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…
 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 09.10.2016 r.

 

 1. Przeżywamy dziś w Kościele XVI Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami Miłosierdzia”. Po Mszach Świętych zbieramy przed kościołem ofiary na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 2. We wtorek zapraszamy na krąg biblijny po wieczornej mszy i różańcu.
 3. W czwartek 13 października zapraszamy studentów oraz ich rodziny na msze świętą o godz. 9.15, którą zainaugurujemy Nowy Rok Akademicki, będzie to jednocześnie inauguracja Roku Akademickiego na PWSZ w Lesznie.
 4. W czwartek przypada kolejny dzień fatimski. Po Mszy Świętej wieczornej i różańcu rozpocznie się czuwanie modlitewne, a o godz. 21 apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej wokół Bazyliki.
 5. W piątek 14 października wymienianki roczne i różaniec za zmarłych będzie w tym miesiącu wyjątkowo o godz. 7.30 rano.
 6. Informujemy, że w związku z Konferencja Rejonową dla kapłanów, stały konfesjonał w Bazylice w najbliższy piątek nie będzie czynny w godzinach od 9.00 – 14.00.
 7. Parafia Św. Mikołaja w Lesznie i Instytut Leszczyński zapraszają na prelekcje Księdza Arcybiskupa Poznańskiego dr Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego na temat Małżeństwa i Rodziny w świetle synodu biskupów, który odbędzie się w auli PWSZ o godz. 16.00 14 Października tego roku. Tego samego dnia o godz. 18.30 Ksiądz Arcybiskup odprawi msze święta w Bazylice Św. Mikolaja w Lesznie z okazji 35 rocznicy śmierci ks. prałata Teodora Korcza. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego Miasta.
 8. W piątek wyjątkowo nie będzie różańca po mszy świętej wieczornej.
 9. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17, a dla młodzieży i dorosłych codziennie po Mszy Świętej wieczornej.
 10. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne na przyszły rok oraz składać kartki z wymieniankami jednorazowymi.
 11. Wyjazd Pielgrzymki do Częstochowy w najbliższą sobotę 15 października o godz. 7.30 z pl. Metziga. Zbiórka na pl. Metziga o godz. 7.20. Koszt wyjazdu 45 zł.
 12. Kalendarz liturgiczny:
  • w środę – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitarnej w Poznaniu
  • we czwartek - wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera,
  • w sobotę – wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktor Kościoła,
 13. Polecamy prasę katolicką, szczególnie „Przewodnik Katolicki”, „Mały Przewodnik Katolicki” i nasze październikowe wydanie parafialnego pisma ,,Jesteśmy”. Są także do nabycia w cenie 2 zł. Płyty o naszej Archidiecezji.
 14. Zmarł nasz parafianin: ś. p Stanisław Chwastyniak z ul. Opalińskich. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu

Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od godz. 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - Stały Konfesjonał:
od godz. 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej